mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > I co z tą akcyzą?

I co z tą akcyzą?

Kiedy już prawie rok temu (18 stycznia 2007 r.) Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, iż pobierana akcyza za używane samochody była niezgodna z prawem wspólnotowym, setki tysięcy, jeśli nie miliony prywatnych importerów liczyło na szybki zwrot nadpłaconego podatku. Jednak do dziś wciąż nie uchwalono ustawy, która reguluje zasady zwrotu akcyzy.

I co z tą akcyzą?
Przygotowanie stosownej ustawy zajęło poprzedniemu rządowi około trzech miesięcy. W kwietniu przygotowany projekt ustawy o zwrocie części podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego ujrzał światło dzienne. Kolejnym etapem były różnego rodzaju konsultacje międzyresortowe oraz społeczne, w wyniku których proponowane rozwiązania nabrały ostatecznego kształtu. W końcu, w pierwszych dniach lipca, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy i skierowała go do Sejmu. Niestety, w związku z przedterminowymi wyborami nie udało się dokończyć prac nad tą ustawą, mimo zaproponowanego bardzo szybkiego harmonogramu prac w Sejmie.

I choć obecnie projekt ustawy jest gotowy, ponownie musi zostać przedłożony do konsultacji. Dopiero po ich zakończeniu, trafi do prac w parlamencie. Pocieszające dla osób, które zapłaciły akcyzę i czekają na jej zwrot jest to, że obecne konsultacje powinny się odbyć znacznie szybciej. Również w Sejmie nie należy się spodziewać specjalnych komplikacji z dalszymi losami ustawy. Tak więc być może w pierwszą rocznicę wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dla importerów zapali się w końcu długo oczekiwane zielone światło i będą mogli występować o zwrot niesłusznie pobranej części podatku akcyzowego.

Przypomnijmy tylko, że zwrot nadpłaconego podatku akcyzowego przysługuje podatnikowi, o ile w okresie od 1 maja 2004 do 30 listopada 2006 r. nabył samochód w jednym z państw unijnych lub dokonał jego importu spoza UE po upływie 2 lat od jego produkcji, wliczając rok produkcji jako pierwszy rok.

Kwota do zwrotu zostanie wyliczona jako różnica faktycznie zapłaconej akcyzy zgodnie z przepisami, jakie obowiązywały do 30 listopada 2006 r., i akcyzy zapłaconej według nowych zasad (13,6% dla samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika powyżej 2000 cm sześc., 3,1% dla pozostałych aut). Przy czym, przy wyliczeniach uwzględniana ma zostać wartość rynkowa samochodu w miesiącu, w którym sprowadzony samochód został zarejestrowany i opłacona została należna akcyza.
Tematy w artykule: akcyza

Podobne wiadomości:

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad...

Finanse i prawo 2016-10-13

Komentuj:

~juicytrust 2008-09-15

car pets site ibm sun

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.