mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > I po podatku Religi

I po podatku Religi

Tylko nieco ponad rok obowiązywał w polskim stanie prawnym tzw. podatek Religi, czyli obowiązkowa opłata ryczałtowa przekazywana przez zakłady ubezpieczeniowe na konto NFZ z tytułu ubezpieczenia OC kierowców.

Jeszcze w bardziej ekspresowym tempie posłowie zdecydowali o jej likwidacji. Przyjęty pod koniec października przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw przeszedł przyspieszoną drogę legislacyjną. A wszystko dlatego, że minister zdrowia był zobowiązany do ustalenia do 30 listopada w drodze rozporządzenia stawki tej opłaty, jaka miałaby obowiązywać na przyszły rok.

Obowiązujący od 1 października 2007 roku podatek Religi od początku spotykał się z protestami z różnych stron. Trafił nawet do Trybunału Konstytucyjnego i dość szybko stało się jasne, że jego przyszłość jest poważnie zagrożona. Zarzucano mu przede wszystkim to, iż wszystkie zakłady ubezpieczeniowe obciążone były jednolitą stawką bez względu na poziom szkodowości w poszczególnych zakładach. W efekcie na podwyżkę składki OC narażeni byli zarówno kierowcy "wypadkowi", jak i "bezwypadkowi".

Dość poważnym argumentem za likwidacją obowiązkowej opłaty na konto NFZ były też trudności z wykorzystaniem zgodnie z ustawowym celem zebranych środków z tego tytułu. Problemy tego rodzaju obrazują dane o wysokości środków zgromadzonych tytułem opłaty ryczałtowej (ponad 581.352,46 tys. zł) oraz dane o wysokości środków finansowych przeznaczonych na świadczenia opieki zdrowotnej udzielone osobom zidentyfikowanym jako ofiary wypadków komunikacyjnych (2.075,46 tys. zł).

Zmieniona ustawa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2009 roku, tak więc jeszcze za grudzień stosowna opłata zostanie przekazana na konto NFZ.

Według projektodawcy wejście w życie podatku Religi w październiku 2007 spowodowało wzrost składki na ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych o ponad 10%. Rezygnacja z powyższych rozwiązań w konsekwencji zatem może spowodować obniżenie składki na ubezpieczenie OC, natomiast w najmniej pozytywnym przypadku – utrzymanie wysokości dotychczasowej składki na obecnym poziomie.
Tematy w artykule: ubezpieczenia podatek Religi

Podobne wiadomości:

Sejm: Podatek Religi od 1 października

Sejm: Podatek Religi od 1 października

Finanse i prawo 2007-06-29

Podatek Religi do Trybunału

Podatek Religi do Trybunału

Finanse i prawo 2008-03-06

Obowiązujący od 1 października ubiegłego roku tzw. podatek Religi trafił do Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek o stwierdzenie jego niezgodności z konstytucją złożyła PKPP Lewiatan.

Komentuj:

~Miłosz 2008-12-23

Podobno Uniqa też się przymierza do wprowadzenia jakichś obniżek, więc mam nadzieję że w styczniu jak będę przedłużał umowę to się już załapię

~Miłosz 2008-12-23

Podobno też Uniqa zastanawia się nad korektą stawek ubezpieczenia samochodu. Byłoby miło, żeby się pośpieszyli, szykuję się w styczniu do przedłużenia polisy

~krejzi 2008-12-01

a ja wam mówię ze spadków polis OC nie będzie, już coś zaklady ubezpieczeniowe wymyslą, ze kryzys, ze spadek kursu, ze inflacja, ze nowy rok itp itd

~Bjoern 2008-11-27

Myślę że spadki będą, może nieznaczne ale będą. Konkurencja robi swoje. Już teraz tylnymi drzwiami wprowadza się niskie stawki - skąd niby ta fala przecen i promocyjnych OC? Żeby pozostać na przykładzie OC, do uzyskania jest oprócz standardowych zniżek dostępne dla każdego kierowcy 20-25% zniżki za rzeczy takie jak: przejście do PZU, przedłużenie umowy z PZU (i te dwie kategorie obejmują praktycznie wszystkich klientów) do tego jeszcze zniżki na OC = zniżki na AC, ergo przeciętna stawka spada o jedną piąta (w wypadku AC bardziej) Jest to porównywalne z obniżeniem stawki o tyle samo.

~Al 2008-11-27

Co namieszał ten podatek to namieszał , ubezpieczyciele podnieśli a teraz napewno nie obniżą - pewnie zaczną się tłumaczyc ze i tak chcieli jeszcze podnieść przez krach finansowy ale skoro podatku nie ma to zostanie obezna stawka ehh...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.