mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ile "bio" w paliwach?

Ile "bio" w paliwach?

W dniu wczorajszym rząd przyjął rozporządzenie w sprawie Narodowych Celów Wskaźnikowych na lata 2013-2018, które zakłada zwiększenie udziału biokomponentów w sprzedawanych paliwach.

Ile
Narodowe Cele Wskaźnikowe (NCW) określają minimalny udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw i biopaliw ciekłych zużywanych w ciągu roku kalendarzowego w transporcie, liczony według wartości opałowej. Zgodnie z ustawą o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, Rada Ministrów (co 3 lata) wyznacza NCW na kolejne 6 lat, biorąc pod uwagę możliwości surowcowe i wytwórcze.

Przygotowany w Ministerstwie Gospodarki dokument, określający nowe limity biokomponentów, został wczoraj przyjęty przez Radę Ministrów.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem przedsiębiorcy sprzedający, ale także zbywający w innej formie lub zużywający na własne potrzeby paliwa i biopaliwa ciekłe są zobowiązani do stosowania określonej w NCW ilości biokomponentów. W latach 2014–2016 będzie to 7,10 proc. czyli taki sam poziom, jaki obowiązuje w 2013 r. Natomiast w latach 2017 i 2018 wzrośnie on i będzie wynosił odpowiednio 7,80 proc i 8,50 proc.

Według resortu gospodarki nowe przepisy wpłyną na tworzenie nowych miejsc pracy oraz aktywizację terenów wiejskich w zakresie produkcji rolniczej na cele energetyczne. Przyczynią się także do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez dywersyfikację źródeł zaopatrzenia w paliwa i związanym z tym zmniejszeniem zależności od importu ropy naftowej. Wykorzystanie biokomponentów w transporcie wpłynie też na redukcję emisji dwutlenku węgla.

Wzrost udziału biokomponentów w sprzedawanych paliwach i biopaliwach ciekłych wynika wprost z przepisów unijnych, a konkretnie z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE, która zakłada, że od 2020 roku udział energii odnawialnej w transporcie powinien osiągnąć poziom 10 proc.
Tematy w artykule: paliwa biopaliwa bioetanol

Podobne wiadomości:

Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce

Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce

Aktualności 2016-02-06

Paliwo najtańsze od lat!

Paliwo najtańsze od lat!

Aktualności 2016-02-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rusza pierwszy wirtualny garaż dla kierowców
Rusza pierwszy wirtualny garaż dla kierowców
Kilka dni temu uruchomiono pierwszy wirtualny garaż dla posiadaczy motocykli i samochodów. Serwis iMoto skupia w jednym miejscu wszystkie informacje i usługi związanie z utrzymaniem i serwisowaniem pojazdu, a także zapewnia przydatne porady i rozrywkę fanom motoryzacji w bardzo przystępny sposób.