mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ile "bio" w paliwach?

Ile "bio" w paliwach?

W dniu wczorajszym rząd przyjął rozporządzenie w sprawie Narodowych Celów Wskaźnikowych na lata 2013-2018, które zakłada zwiększenie udziału biokomponentów w sprzedawanych paliwach.

Ile
Narodowe Cele Wskaźnikowe (NCW) określają minimalny udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw i biopaliw ciekłych zużywanych w ciągu roku kalendarzowego w transporcie, liczony według wartości opałowej. Zgodnie z ustawą o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, Rada Ministrów (co 3 lata) wyznacza NCW na kolejne 6 lat, biorąc pod uwagę możliwości surowcowe i wytwórcze.

Przygotowany w Ministerstwie Gospodarki dokument, określający nowe limity biokomponentów, został wczoraj przyjęty przez Radę Ministrów.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem przedsiębiorcy sprzedający, ale także zbywający w innej formie lub zużywający na własne potrzeby paliwa i biopaliwa ciekłe są zobowiązani do stosowania określonej w NCW ilości biokomponentów. W latach 2014–2016 będzie to 7,10 proc. czyli taki sam poziom, jaki obowiązuje w 2013 r. Natomiast w latach 2017 i 2018 wzrośnie on i będzie wynosił odpowiednio 7,80 proc i 8,50 proc.

Według resortu gospodarki nowe przepisy wpłyną na tworzenie nowych miejsc pracy oraz aktywizację terenów wiejskich w zakresie produkcji rolniczej na cele energetyczne. Przyczynią się także do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez dywersyfikację źródeł zaopatrzenia w paliwa i związanym z tym zmniejszeniem zależności od importu ropy naftowej. Wykorzystanie biokomponentów w transporcie wpłynie też na redukcję emisji dwutlenku węgla.

Wzrost udziału biokomponentów w sprzedawanych paliwach i biopaliwach ciekłych wynika wprost z przepisów unijnych, a konkretnie z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE, która zakłada, że od 2020 roku udział energii odnawialnej w transporcie powinien osiągnąć poziom 10 proc.
Tematy w artykule: paliwa biopaliwa bioetanol

Podobne wiadomości:

Paliwa tanieją i będą tanieć

Paliwa tanieją i będą tanieć

Aktualności 2015-07-22

Ceny paliw - będzie poniżej 4 zł?

Ceny paliw - będzie poniżej 4 zł?

Aktualności 2015-12-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross