mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ile kosztuje rejestracja samochodu krajowego?

Ile kosztuje rejestracja samochodu krajowego?

Rejestracja samochodu nie zajmuje dużo czasu pod warunkiem, że przygotowaliśmy wszystkie dokumenty oraz zrobiliśmy odpowiednie opłaty. Dowiedz się, ile kosztuje zarejestrowanie samochodu nowego oraz używanego kupionego w Polsce.

Ile kosztuje rejestracja samochodu krajowego?

Żeby zarejestrować samochód musimy się udać do wydziału komunikacji odpowiedniego dla naszego miejsca zameldowania. Może się on znajdować w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Od momentu zakupu samochodu mamy 30 dni na jego rejestracje. Nie warto czekać na ostatnią chwilę z dokonaniem tych formalności, gdyż nie są one zbyt skomplikowane. Przy odpowiednim przygotowaniu i braku kolejki cała operacja zajmie nam maksymalnie kilkanaście minut.

Rejestracja samochodu nowego

Gdy kupiliśmy nowy samochód w salonie u dealera, to jego rejestracja jest bardzo prosta. Możemy całą sprawę przekazać dealerowi przekazując mu odpowiednie pełnomocnictwo. Będzie nas to kosztować 17 zł opłaty skarbowej. Jeżeli jednak chcemy to zrobić samemu, potrzebujemy przede wszystkim fakturę dokumentującą zakup, kartę pojazdu oraz wyciąg ze świadectwa homologacji. Te dokumenty przygotuje nam salon sprzedający samochód. Następnie pojawiamy się w wydziale komunikacji i uzupełniamy odpowiednie dokumenty. Po wypełnieniu wniosku o rejestrację możemy stanąć w okienku i dokonać opłat, a następnie przystąpić do rejestracji.

Rejestracja samochodu używanego

Kupując samochód używany w kraju, musimy przygotować trochę więcej dokumentów niż w przypadku auta nowego. Jednak jego rejestracja również nie powinna sprawić nam kłopotów. Żeby tego dokonać, musimy się pojawić w wydziale komunikacji z kompletem dokumentów. Na początek ściągamy wniosek o rejestrację pojazdu. Znajdziemy go na stronie internetowej urzędu lub na miejscu przy okienkach. Kolejna rzecz to dowód własności pojazdu. Może to być umowa kupna-sprzedaży, akt darowizny, orzeczenie sądu, etc. Dotychczasowy właściciel powinien nam przekazać dowód rejestracyjny pojazdu wraz z ważnym przeglądem technicznym. Jeżeli została wydana karta pojazdu, to również się przyda. Do tego musimy zdemontować i wziąć ze sobą tablice rejestracyjne oraz dokument potwierdzający naszą tożsamość.

Jeżeli samochód był do tej pory zarejestrowany w tym samym powiecie, wówczas możemy pozostawić tablice rejestracyjne, a opłaty rejestracyjne wyniosą tylko 81 złotych. Jeżeli nie posiadamy karty pojazdu, do kosztów rejestracji należy doliczyć 75 złotych.

Jak długo czekamy na dowód rejestracyjny?

Jeżeli dostarczymy wszystkie dokumenty i nie będzie z nimi problemów, urzędnik wystawi nam od ręki "miękki dowód rejestracyjny". Jest to pozwolenie czasowe ważne 30 dni. Do tego czasu powinien zostać wyrobiony "twardy dowód rejestracyjny", czyli dokument stały.

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

- Pozwolenie czasowe (miękki dowód): 13,50 zł
- Koszt wydania dowodu rejestracyjnego: 54 zł
- Naklejka kontrolna na szybę: 18,50 zł
- Znaki legalizacyjne na tablice: 12,50 zł
- Tablice rejestracyjne: 80 zł
- Karta pojazdu: 75 zł

Do każdej kwoty należy doliczyć osobno 0,50 zł opłaty ewidencyjnej. Całkowity koszt rejestracji samochodu osobowego wynosi zatem 180,50 zł. Jeżeli rejestrujemy pojazd zabytkowy i chcemy posiadać "żółte tablice" to całkowita opłata za rejestrację wynosi 200,50 zł.


Podatek PCC-3

Kupując samochód w kraju musimy również pamiętać o rozliczeniu się z fiskusem. Nikt w urzędzie komunikacji nie zapyta nas o dopełnienie tych formalności, ale musimy wiedzieć, że mamy na to 14 dni od daty zawarcia umowy kupna. W tym celu musimy odwiedzić urząd skarbowy i złożyć druk PCC-3 (podatek od czynności cywilno-prawnych). Stanowi on 2 procent wartości pojazdu. Podatku PCC nie musimy płacić, gdy sprzedający to przedsiębiorca, a na samochód wystawia fakturę VAT.

 


Podobne wiadomości:

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Zakup i sprzedaż samochodu 2016-05-01

Znalazłeś w sieci świetną ofertę sprzedaży samochodu, pojechałeś i kupiłeś wymarzone auto. Pewnie jesteś zadowolony, że wielomiesięczne poszukiwania za Tobą. Ale zanim będziesz mógł cieszyć się z auta na całego, musisz przejść urzędniczo-papierkową ścieżkę zdrowia i zarejestrować pojazd. Ten temat tylko z pozoru wydaje się być skomplikowany, bo dzięki naszym wskazówkom zarejestrujesz swój nowy samochód szybko i bez stresu.


5 hot hatchy w przyzwoitej cenie - jakie kupić

5 hot hatchy w przyzwoitej cenie - jakie...

Aktualności 2015-10-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.