mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ile możesz wypić?

Ile możesz wypić?

Jeszcze przed nami ostatki wakacji, ale wielu z nas ma w planach podróżowanie po Europie. Warto dowiedzieć się jak bardzo restrykcyjnie podchodzi się w innych państwach do tematu jazdy po spożyciu alkoholu i czy lampka wina do obiadu może nam zaszkodzić.

Ile możesz wypić?

W naszym kraju dopuszczalny limit promili we krwi wynosi 0,2. Gdy nieznacznie go przekroczymy, a nie przebijemy jeszcze granicy 0,5 promila to po zatrzymaniu odpowiadamy jak za wykroczenie. Jeśli jednak przekroczymy górną granicę to będziemy traktowani jak przestępcy. Są to dość surowe limity, ale jak się okazuje, wcale nie są one najgorsze jeśli patrzeć przez pryzmat całej Europy.

 

Okazuje się, że u naszych najbliższych sąsiadów dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,0 promila. Czyli praktycznie nawet małe piwko może nam zaszkodzić. Takie przepisy obowiązują w Czechach, Słowacji, na Ukrainie, Litwie i Białorusi. Tak samo sprawa wygląda w Rosji. Tak więc w krajach, które uchodzą za przodujące w kwestii spożycia wysokoprocentowych trunków limity są bardzo restrykcyjne.

 

W południowej części Europy oraz na Bałkanach limity nie są już tak straszne. Ustawiono je na takim poziomie, że do obiadu można wypić przysłowiową lampkę wina, a nawet więcej.

 

We Francji, Hiszpanii, Portugalii oraz krajach Beneluksu i Niemczech dopusczalny limit to pół promila. Tylko w Szwecji obowiązują te same wartości co u nas. Reszta krajów Skandynawii pozwala kierowcom na 0,5 promila.

 

We Włoszech i o dziwo Szwajcarii dopuszczalny limit wynosi 0.8 promila. Tak samo sprawa wygląda w Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz Szkocji. Według rodzimych specjalistów takie stężenie alkoholu zwiększa prawdopodobieństwo spowodowania wypadku aż czterokrotnie.

 

Jakie jest wasze zdanie w tym temacie. Czy dopuszczalny limit alkoholu we krwi powinien być w naszym kraju niższy czy wyższy?


Podobne wiadomości:

Rutynowe kontrole trzeźwości nie są legalne?

Rutynowe kontrole trzeźwości nie są legalne?

Finanse i prawo 2016-08-17

Prawo o ruchu drogowym - duże zmiany w 2017

Prawo o ruchu drogowym - duże zmiany w 2017

Finanse i prawo 2016-07-13

Komentuj:

marko1 2012-08-24

Odwieczne pytanie: Ile możesz wypić? - odpowiedziałbym, człowiek nie wielbłąd pić musi. A ta fotka to kryptoreklama piwka tyskie a fe popsuło się, jak co to wolę dobrą łódeczkę.

~Mat 2012-08-23

Wyższy. Tak jak w całej Europie do 0,5 promila. W Niemczech i Słowenii bez problemu mogłem jechać spokojnie z klubu do hotelu po wypiciu 2 piw czy dwóch lampek wina. Akcent położę na słowo spokojnie, a więc z zachowaniem wszelkich przepisów drogowych. Ta granica jest dla ludzi rozsądnych, a nie piratów, wariatów, którzy chcą poszaleć. Jeździłem 15 lat w Polsce po alkoholu i w końcu mnie "złapali" miałem 0.5promila i potem spore kłopoty. Nadmienię, że nigdy nigdy nie szalałem, nie miałem wypadku po alkoholu, nie potrąciłem pieszego, zawsze spokojnie starałem się wracać do domu. Lubię mieć możliwość powrotu do domu po alkoholu, bo z doświadczenia własnego wiem, że media zbyt mocno demonizują taką jazdę. Wszystko jest kwestią zdrowego rozsądku. Jestem za alkomatami w każdym samochodzie, a z drugiej strony za podwyższeniem poziomu zawartości alkoholu we krwi w Polsce.

~qazi 2012-08-23

u nas przesadzaja z tym 0,2

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.