mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Jak autokomisy potrafią oszukiwać

Jak autokomisy potrafią oszukiwać

Kupno samochodu, zwłaszcza używanego, może wiązać się z wieloma ryzykami. A to niewiadomy stan techniczny pojazdu. A to możliwe ryzyko dotyczące prawa własności do auta. Teoretycznie najbezpieczniejszym miejscem na kupno samochodu z drugiej ręki wydają się być autokomisy. Jak pokazuje jednak analiza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i tam trzeba uważać na oszustwa.

Jak autokomisy potrafią oszukiwać
Przy zakupie używanego samochodu, jego ubezpieczenie OC przechodzi wraz z autem na nowego właściciela. To do jego obowiązku należy dalsze postępowanie z umową. Obecnie obowiązujące regulacje przewidują, że umowa ubezpieczenia OC przechodzi na nabywcę pojazdu i obowiązuje do końca okresu, na jaki została zawarta, o ile nabywca nie złoży w okresie 30 dni od dnia zakupu samochodu wypowiedzenia tej umowy.

Coraz częściej kierowcy - kupując auta w komisach - są wprowadzani jednak w błąd w zakresie aktualności polisy komunikacyjnej OC. Z najnowszej analizy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że może to dotyczyć nawet 10 procent nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów. Kupując używane auto warto sprawdzić czy polisa poprzedniego właściciela jest na pewno aktualna – przestrzega UFG.

– Powtarzający się sposób argumentacji nieubezpieczonych może świadczyć o nieznajomości obowiązujących przepisów, a nawet o nierzetelności niektórych właścicieli autokomisów – mówi Elżbieta Wanat – Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
 
Scenariusz jest prawdopodobnie następujący. Nabywca chce kupić pojazd za kilka tysięcy złotych, waha się, właściciel komisu zachęca go i oferuje "aktualne" ubezpieczenie OC od poprzedniego właściciela samochodu. Dochodzi do transakcji. Nowy nabywca wyjeżdża kupionym autem. Nie przychodzi mu jednak do głowy sprawdzić ważności otrzymanego ubezpieczenia. Problemy pojawiają się, gdy spowoduje wypadek. Wtedy okazuje się, że otrzymana polisa została wypowiedziana przez autokomis (co nie zostało na niej odnotowane, a nabywca powiadomiony o tym fakcie) zaraz po zakupie pojazdu od poprzedniego właściciela. Zgodnie przepisami właściciel pojazdu ma prawo wypowiedzieć umowę ubezpieczenia. Jeżeli zrobi to nabywca, umowa ubezpieczenia poprzedniego właściciela zostaje rozwiązana po 30 dniach od daty zakupu pojazdu.

Brak ważnej polisy OC może mieć bardzo poważne konsekwencje. W przypadku kontroli drogowej zapłacimy nie tylko mandat, ale i karę do UFG. Dla samochodu osobowego jej pełna wysokość wynosi aktualnie 1.980 złotych, jednak już od nowego roku przewidziany jest jej znaczny wzrost. Taka kara może okazać się jednak i tak minimalna. Gorzej, jeśli, nie mając aktualnego ubezpieczenia OC, spowodujemy wypadek. Wówczas koszty odszkodowania będziemy pokrywać z własnej kieszeni. Jeśli podczas takiego wypadku będą ranni, a nawet ofiary śmiertelne, wówczas za nasze gapiostwo będziemy nawet płacić do końca życia.
 
Dlatego UFG radzi, by przy kupnie używanego pojazdu upewnić się, czy sprzedający na pewno miał ochronę ubezpieczeniową. Jej aktualność można sprawdzić bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej, która wystawiła polisę OC poprzedniego właściciela pojazdu. Szczególnie warto to zrobić, gdy pojazd przechodził często z "rąk do rąk".

Fundusz szacuje, że po polskich drogach porusza się około dwieście tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Rocznie ich kierowcy powodują około 5,5 tysiąca wypadków, co innych właścicieli pojazdów kosztuje około 50 milionów złotych. Firmy ubezpieczeniowe oferujące to obowiązkowe ubezpieczenie płacą bowiem składkę na UFG. W minionym roku UFG wezwał do zapłaty kary za brak OC ponad 18 tysięcy posiadaczy pojazdów.

Podobne wiadomości:

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

~walecdaras 2011-08-25

Nie wiem jakim trzeba być idiotą żeby napisać ten artykuł !!!! Zero znajomości tematu , a bardzo ciężkie oskarżenia . Pomylenie pojęć komis - a sprzedaż pojazdu . Komis nie może wypowiedzieć umowy OC bo nie jest właścicielem pojazdu !!!! wypowiedzenie może nastąpić jedynie w momęcie zakupu pojazdu , a nie wzięcia w komis . Występuje wtedy zupełnie inna forma prawna sprzedaży pojazdu !! Faktura - a faktura komis Ponadto kto przy zdrowych zmysłach będzie wypowiadał oc nie wiedząc kiedy auto zostanie sprzedane i narażał się na dodatkowe koszty wykupując nową polise , a przecież w przypadku sprzedaży auta - nie komisowej ostatni właciciel odpowiada 30 dniową ochroną OC . Jeżeli redakcja chce płacić za wierszówki a nie za solidny tekst to chętnie podam nr konta

Koralowicz 2011-08-22

Wiadomo, jak coś kupujesz, to musisz wiedzieć o co dokładnie chodzi. Ale z drugiej strony, jak facet w komisie mówi, że ubezpieczenie jest aktualne to wydawałoby się, że masz prawo mu ufać.

~mariola 2011-08-21

oszustwo oszustwem, ale nie wiem jak trzeba być naiwnym, żeby dokładnie nie obejrzeć polisy OC i innych dokumentów

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.