mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Jak nie wskażesz kierowcy, dostaniesz mandat z automatu

Jak nie wskażesz kierowcy, dostaniesz mandat z automatu

Ministerstwo Transportu chce, by w razie niewskazania kierującego autem, którym zostało popełnione wykroczenie drogowe, z automatu odpowiadał jego właściciel. Pomysł ten już spotkał się z ostrym sprzeciwem, między innymi ze strony Związku Dealerów Samochodów.

Jak nie wskażesz kierowcy, dostaniesz mandat z automatu
Związek Dealerów Samochodów zaprotestował w liście do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przeciwko opublikowanemu niedawno projektowi założeń do ustawy zakładającemu administracyjne karanie właścicieli pojazdów, w tym także dealerów czy firmy wypożyczające samochody za wykroczenia drogowe ich klientów.

W poszukiwaniu kolejnych wpływów budżetowych Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej rozpoczęło w ostatnim czasie prace nad projektem ustawy o szczególnej odpowiedzialności za niektóre naruszenia przepisów ruchu drogowego. Zgodnie z opracowywanymi przepisami, w przypadku ujawnienia wykroczenia drogowego bez jednoczesnego zatrzymania i ukarania sprawcy, kara za to wykroczenie byłaby nakładana automatycznie na właściciela pojazdu, jeżeli w ciągu 21 dni nie nadesłałby on oświadczenia sprawcy o przyznaniu się do popełnienia wykroczenia.

Jak podkreśla ZDS, rozwiązanie takie godziłoby przede wszystkim w firmy, które wynajmują lub użyczają pojazdy klientom w ramach swojej działalności gospodarczej, w tym w dealerów samochodów prowadzących wypożyczalnie, czy udostępniających klientom samochody zastępcze i demonstracyjne. Przedsiębiorcy ci w przypadku popełnienia przez ich klienta wykroczenia musieliby wcielić się w uprawnienia organów śledczych i ustalać, kto konkretnie popełnił wykroczenie, i co więcej, nie mając do tego żadnych środków prawnych, odebrać od niego odpowiednie oświadczenie. Jeśli nie, musieliby bez możliwości odwołania, zapłacić mandat za wykroczenie klienta.

Związek Dealerów Samochodów wystosował w tej sprawie list do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, w którym protestuje przeciwko próbie wprowadzenia do polskiego prawych tych, łagodnie mówiąc, osobliwych rozwiązań. W liście ZDS informuje, że "branża dealerska w Polsce to nie tylko sprzedaż nowych i używanych pojazdów oraz świadczenie dla nich usług serwisowych. Poza tymi usługami, spory odsetek firm dealerskich zajmuje się również długoterminowym i krótkoterminowym wynajmem pojazdów. Jednocześnie każda, bez wyjątków, firma dealerska oferuje swoim klientom do używania pojazdy demonstracyjne oraz udostępnia lub wynajmuje pojazdy zastępcze na czas prowadzonej naprawy pojazdu klienta."

Związek podkreśla także, że proponowane przez Ministerstwo rozwiązanie "godziłoby w sposób bezpodstawny i nieuzasadniony w przedsiębiorców wynajmujących lub oddających do użytkowania pojazdy osobom trzecim. Projektowany model ustalania i karania sprawców wykroczeń drogowych stanowi niedopuszczalne przeniesienie obowiązków "śledczych" z podmiotów ustawowo do tego powołanych na prywatnych przedsiębiorców." Dodaje także, że w konsekwencji "spowodowałoby to przerzucanie pełnej odpowiedzialności za wykroczenia drogowe popełniane przez klientów na podmioty wypożyczające lub użyczające pojazdy samochodowe".

Związek Dealerów Samochodów wezwał Ministerstwo do  natychmiastowego zaprzestania prac nad projektowanymi przepisami, ponieważ w ocenie branży będą  one niosły za  sobą dla przedsiębiorców działających w branży dealerskiej nieuprawnione i niczym nieuzasadnione konsekwencje prawne i finansowe. Dodał także, że w ocenie większości prawników, w tym biura prawnego ZDS proponowane przepisy, poza swoją szkodliwością społeczną,  są także niezgodne z zapisami  Konstytucji RP.

Podobne wiadomości:

Nowe fotoradary na polskich drogach

Nowe fotoradary na polskich drogach

Aktualności 2017-06-28

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Komentuj:

~chychak 2013-01-22

rządzącym naszym coraz bardziej się przewraca w d...ch, myślą że można nas łupić bezkarnie na każdym możliwym kroku, oj kiedyś się bardzo ale to bardzo zdziwią

~e-lupus 2013-01-21

Popieram ten list nie zamierzam płacić mandatów za tysiace moich klientów Lupus

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando