mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Jak pozbyć się złomu?

Jak pozbyć się złomu?

W pewnym momencie przychodzi taki czas, że nasze wysłużone cztery kółka nie nadają się już nigdzie indziej jak na wieczny spoczynek. W ich przypadku wyrok brzmi: złomowanie. Zobaczmy jak zgodnie z prawem pozbyć się "złomu".

Jak pozbyć się złomu?
Choć mogłoby się wydawać, że niektóre samochody są nieśmiertelne, w większości przypadków tak jednak nie jest. W końcu przychodzi moment kiedy trzeba podjąć ostateczną decyzję, a następuje on z reguły wtedy kiedy każda banalna naprawa zaczyna przewyższać wartość naszego pojazdu, a w dodatku z upływem czasu jest ich coraz więcej.

Jeżeli chcemy szybko pozbyć się problemu, a przy okazji żyć w zgodzie ze środowiskiem powinniśmy zainteresować się kwestią złomowania, czyli kasacji pojazdu. Kwestia ta jest szczegółowo opisana w Ustawie o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (DzU z 11 lutego 2005r. Nr25 poz.202). Jest to jedyny sposób na legalne wyrejestrowanie pojazdu.

Co trzeba zrobić?
Cała procedura nie jest zbyt skomplikowana. Na początek powinniśmy znaleźć najbliższą stację demontażu pojazdów. Lista taka jest dostępna w wydziale komunikacji, a znalezienie takowej w naszej okolicy przy pomocy internetu nie jest zadaniem czasochłonnym. Po odnalezieniu odpowiedniej powinniśmy właśnie tam udać się z naszym samochodem. Sprawa komplikuje się, gdy nasz samochód jest unieruchomiony. Z reguły takie placówki oferują darmowe holowanie w promieniu kilku, kilkunastu kilometrów.

Jest także kilka formalnych wymagań co do samochodu. Przede wszystkim nasza własność musi być udokumentowana i legalna. Pracownik stacji złomowania sprawdza zgodność numeru VIN oraz tożsamość właściciela. Gdy w dowodzie rejestracyjnym widnieją współwłaściciele konieczne są upoważnienia. Gdy właściciel samochodu nie żyje, wtedy konieczne jest posiadanie kopii aktu zgonu. Gdy nie posiadamy dowodu, bo np. zatrzymała go policja, w wydziale komunikacji powinniśmy bez problemu uzyskać odpowiednie zaświadczenie.

Jeżeli ze sprawami papierkowymi wszystko jest w porządku, samochód trafia na parking i cierpliwie czeka na swoją kolejkę, aż zmieni się w sprasowaną blaszaną kostkę. Podczas oddawania auta do kasacji jest ono ważone. Zgodnie z ustawą, auto jest uważane za kompletne jeżeli jego masa wynosi co najmniej 90 procent tego, co podaje producent. Gdy pojawi się "niedowaga" punkt demontażu może wymagać od nas dopłaty za brakujące kilogramy. Zwykle jest to kwota wynosząca kilka złotych za kilogram. W przypadku gdy samochód jest kompletny, punkty złomowania często płacą po kilkaset złotych za pojazd.


Stacja demontażu wystawia nam zaświadczenie o demontażu pojazdu lub o przyjęciu niekompletnego pojazdu. W prawnym rozumieniu nasz samochód stał się w tym momencie odpadem. Teraz mamy 30 dni aby zgłosić ten fakt do wydziału komunikacji, celem wyrejestrowania samochodu. Podczas kasacji otrzymujemy z powrotem odpowiedni papier, dowód rejestracyjny z obciętym rogiem i przebite tablice. Jeśli nasz pojazd miał ważną polisę OC, którą opłaciliśmy z góry, to jest szansa że otrzymamy zwrot niewykorzystanej części składki. W tym celu należy zebrać dokumenty i wysłać je listem poleconym do naszego ubezpieczyciela.

Podobne wiadomości:

Ekologiczne drogi z... plastiku

Ekologiczne drogi z... plastiku

Aktualności 2015-07-14

A Ty co robisz z zużytymi oponami?

A Ty co robisz z zużytymi oponami?

Aktualności 2015-07-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.