mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Jak przestrzec się przed kradzionym?

Jak przestrzec się przed kradzionym?

Okazuje się, że z roku na rok policja odnotowuje spadek kradzieży samochodów. To jednak nie powinno nas zwalniać z czujności w momencie kiedy decydujemy się na zakup samochodu. Radzimy jak zabezpieczyć się przed przykrą niespodzianką.

Jak przestrzec się przed kradzionym?
Kupno samochodu nie jest rzeczą prostą, o czym przekonało się pewnie wielu z nas. Gdy już obszar naszych poszukiwań uda się zawęzić do niezbędnego minimum i przestudiowaliśmy wszystkie poradniki dotyczące interesującej nas marki czas przejść do kolejnego etapu.

Już podczas przeglądania ofert z używanymi samochodami zarówno w internecie jak i prasie warto jest zasięgnąć informacji na temat realnych cen rynkowych konkretnego modelu. Pierwszym znakiem dyskwalifikującym powinna być wyjątkowo okazyjna cena. Doświadczenie pokazało, że na rynku wtórnym nie istnieje coś takiego jak okazja, a tanie kupowanie wychodzi nam w efekcie dużo drożej niż zakładaliśmy. Jeżeli jednak zdjęcia wyglądają zachęcająco, a sprzedawca twierdzi nie robi problemów z udostępnieniem jakichkolwiek danych i tak powinniśmy być przezorni.

Przed pierwszym kontaktem telefonicznym warto rozpisać sobie na kartce najważniejsze informacje, które będą nas interesować. Jeżeli sprzedawca wyczerpująco udzielił nam odpowiedzi na nurtujące pytania ze sfery techniczno/mechanicznej. Warto już na tym etapie spytać o numer VIN samochodu, dzięki czemu możemy sprawdzić w różnych bazach dostępnych w internecie czy samochód faktycznie istnieje (czy sprzedawca podał prawidłowy numer) oraz czy nie figuruje w bazie samochodów kradzionych.

Podczas spotkania ze sprzedawcą po wymianie uprzejmości warto jest zweryfikować tożsamość osoby, która podaje się za właściciela pojazdu. Następnie weryfikujemy dane z tymi, które wprowadzone są do dowodu osobistego oraz karty pojazdu.

W razie wątpliwości warto poprosić o możliwość udania się na najbliższy komisariat policji celem potwierdzenia wiarygodności. Policja zachęca to takich działań. Zainteresowany powinien zgłosić się wraz ze sprzedawcą i kompletem dokumentów potwierdzających tożsamość i prawa własności do samochodu wraz z reszt dokumentów. Nie da to stuprocentowej odpowiedzi czy z samochodem jest wszystko w porządku, ale przynajmniej dowiemy się czy auto nie figuruje na listach pojazdów utraconych i czy jego numery nie zostały przebite.

Samodzielni mogą jeszcze skorzystać z Europejskiego Rejestru Pojazdów (www.erp.pl), a także elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej.

Jeżeli sprzedawca zapewniał nas, że samochód był serwisowany w Autoryzowanej Stacji Obsługi, możemy spróbować zaczerpnąć informacji na temat samochodu w historii serwisowej danego zakładu naprawczego. Często możliwe jest sprawdzenie samochodu, który był serwisowany za granicą.
Tematy w artykule: policja kradzione samochody

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Bezpieczna majówka - co sprawdzić przed wyjazdem?

Bezpieczna majówka - co sprawdzić przed...

Aktualności 2017-05-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.