mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Jak zaoszczędzić na OC?

Jak zaoszczędzić na OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu to dodatkowy wydatek, który kierowcy muszą wkalkulować w koszta użytkowania swoich czterech kółek. Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym można nieco zaoszczędzić na samochodowym OC.

Jak zaoszczędzić na OC?
Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że ubezpieczenie OC jest bezwzględnie obowiązkowe i chęć zaoszczędzenia poprzez rezygnację z zakupu tej polisy może przynieść nam duzo poważniejsze konsekwencje finansowe. Ryzykujemy nie tylko karę pieniężną w wysokości do 3,3 tys. zł, ale również dużo większe kłopoty finansowe, jeśli spowodujemy wypadek czy kolizję. A niestety, według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, po naszych drogach porusza się blisko 250 tys. pojazdów bez ważnego ubezpieczenia. Pamiętajmy również, iż UFG posiada mechanizmy, dzięki którym może wykryć, że nie mamy ważnej polisy OC, nawet jeśli uda nam się unikać kontroli policyjnych i nie weźmiemy udziału w żadnym zdarzeniu drogowym.

- Niezgodna z prawem rezygnacja z obowiązkowej polisy OC to tak naprawdę najgorsze rozwiązanie i tylko pozorna szansa na oszczędność. Warto przypomnieć, że cena ubezpieczenia OC zależy od tak wielu czynników, że szansę na niższą składkę ma tak naprawdę każdy kierowca. Wystarczy, że skonsultuje z doradcą, kto i na jakich warunkach może dostać od ubezpieczyciela zniżki – mówi Przemysław Grabowski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Rodzic, zawodowy kierowca, rolnik i...
Jeśli należysz do tzw. uprzywilejowanej grupy zawodowej, to masz szansę na tańsze OC. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, w przypadku których ryzyko potencjalnego wypadku wydaje się mniejsze niż u przeciętnego kierowcy. W efekcie m.in. do 10% u niektórych ubezpieczycieli mogą zaoszczędzić zawodowi kierowcy, na rabat do 7% mogą liczyć rodzice dzieci do 15. roku życia, a rolnicy kupią OC nawet o 20% taniej.

Kupuj pakiety ubezpieczeniowe
Właściciele samochodów, którzy oprócz OC zamierzają kupić także autocasco (AC), łącząc te ubezpieczenia w pakiet na pewno uzyskają niższą cenę, niż w przypadku kupowania polis oddzielnie. Co ważne, dotyczy to nie tylko ubezpieczeń komunikacyjnych, ale również majątkowych. Ochronę mieszkania również da się bowiem dodać do pakietu z obowiązkowym OC, zyskując finansowo na takim połączeniu. Warto więc, jeśli posiadamy kilka różnych ubezpieczeń, rozważyć ich zakup w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym. Być może na każdym uda się coś wytargować.

Porównuj ceny w różnych towarzystwach
Najtańsze i najdroższe OC dla tego samego kierowcy mogą różnić się od siebie nawet o kilkaset złotych (w różnych towarzystwach). Porównanie ofert pozwoli właścicielowi samochodu wybrać najkorzystniejszą polisę, czyli najtańszą. Ponieważ w przypadku OC, którego zakres ustalony jest przepisami prawa (jest identyczny u wszystkich ubezpieczycieli), to cena odgrywa najważniejszą rolę.

- Spore różnice biorą się stąd, że chociaż ubezpieczyciele stosują te same kryteria do kalkulacji składek za OC, to jednak w różny sposób je interpretują. Jedno towarzystwo np. jest skłonne łaskawie patrzeć na kierowców ze szkodą, natomiast inne zdecydowanie podniesie im cenę – tłumaczy Przemysław Grabowski.

Bądź ostrożny i nie powoduj szkód
I jeszcze jedna rada na koniec. Wypadek czy stłuczka w przeszłości zawsze powodują wzrost ceny za OC. Potwierdza to próbna kalkulacja składki dla 40-latka z Warszawy, właściciela Toyoty Corolli. Gdyby ten kierowca jeździł bez szkód, za OC zapłaciłby 405 zł. Z kolei już jedna, nawet drobna kolizja w ostatnim roku sprawia, że cena polisy wzrasta do 571 zł. Działa to też w drugą stronę. Im bardziej jesteś ostrożny na drodze, tym zaufanie ubezpieczyciela do Ciebie jako kierowcy rośnie (a wraz z nim rosną zniżki na OC).

Podobne wiadomości:

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando