mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Jaka przyszłość "kratek"?

Jaka przyszłość "kratek"?

Czy zgoda Komisji Europejskiej na zawieszenie możliwości odliczania pełnego podatku VAT od samochodów z kratką definitywnie oznacza już ich koniec? Czy może jest szansa, że dalej będzie opłacalny ich zakup?

Jaka przyszłość
Przedsiębiorcy, w których to bezpośrednio będzie uderzać ewentualny zakaz, ostro sprzeciwiają się takiemu rozwiązaniu. Pomysł zawieszenia prawa do odliczania podatku VAT krytykują także organizacje zrzeszające pracodawców. Czy to pomoże? Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Minister Finansów, Jacek Rostowski, dopiero zapowiedział przesłanie do konsultacji międzyresortowych ustawy w sprawie zawieszenia możliwości odliczenia podatku VAT na samochody z kratką.

Wydanie decyzji w zaproponowanym kształcie skutkowałoby możliwością zmiany polskich przepisów tak, by w przypadku zakupu, nabycia, importu, dzierżawy i leasingu samochodów o dopuszczalnej ładowności powyżej pół tony i masie całkowitej do 3,5 tony można było ograniczyć prawo do odliczenia podatku naliczonego do 60% VAT, ale nie więcej niż 6 tys. zł.
 
Według Pracodawców RP, gdyby takie zmiany weszły w życie, naruszałyby one zasadę neutralności – jedną z podstawowych reguł dotyczących podatku od towarów i usług. Polega ona na pomniejszaniu podatku do zapłaty o podatek naliczony, wynikający z faktur VAT, dokumentujących nabycie przez podatnika towarów i usług na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Brak możliwości pełnego korzystania z odliczenia stawia przedsiębiorców, szczególnie tych najmniejszych i opierających swój profil działalności na usługach związanych z transportem, w niekorzystnej sytuacji.
 
Poza tym częste zmiany zasad opodatkowania samochodów wpływają także niekorzystnie na polski rynek aut nowych. Przedsiębiorcy bowiem często nie poszukują idealnego dla ich potrzeb środka transportu, ale decydują się na taki, który przyniesie im określone korzyści finansowe.

Pracodawcy RP apelują więc, aby ustawodawca, nawet gdy uzyska ku temu podstawę prawną, zaniechał wprowadzania przepisów ograniczających możliwość odliczania VAT od samochodów z kratką.

Powstała też propozycja, by dodać w ustawie o ograniczaniu barier dla obywateli i przedsiębiorców zapisu mówiącego o skreśleniu w ustawie o podatku od towarów i usług art. 86 ustępów 3 do 7a. - Proponowana zmiana umożliwi zniesienie istotnej bariery dla przedsiębiorców i umożliwi na równe traktowanie wszystkich podmiotów, niezależnie od tego co jest ich narzędziem pracy. W dniu dzisiejszym (7 lipca) projekt ustawy o ograniczaniu barier będzie dyskutowany z ministrem Michałem Bonim.

Podobne wiadomości:

Samochodem służbowym na wakacje - o czym należy pamiętać?

Samochodem służbowym na wakacje - o czym...

Przepisy i prawo jazdy 2015-07-24

Nowe przepisy podatkowe weszły w życie

Nowe przepisy podatkowe weszły w życie

Finanse i prawo 2015-01-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.