mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Jakie zmiany w egzaminach na prawo jazdy?

Jakie zmiany w egzaminach na prawo jazdy?

Na jutrzejszym posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury rozpatrywany będzie projekt zmian ustawy o kierujących pojazdami, który zakłada m.in. wprowadzenie ujednoliconej bazy pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy. Prezentujemy stanowisko w omawianej kwestii Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kierowca.PL.

Obecny system egzaminowania kandydatów na prawo jazdy w części teoretycznej wzbudza szereg kontrowersji. Ustawa o kierujących pojazdami wprowadziła sporo zamętu zarówno jeśli chodzi o funkcjonowanie WoRD-ów, jak i szkół nauki jazdy. Kontrowersje dotyczyły głównie dwóch systemów informatycznych obowiązujących w WORD-ach, jak i dwóch baz z pytaniami egzaminacyjnymi. Podnoszone zarzuty dotyczyły także faktu, że pytania nie były objęte żadnym nadzorem ze strony ministerstwa.

W efekcie ośrodki szkolenia kierowców odczuły drastyczny spadek liczby kursantów wywołany w dużej mierze obawami przed egzaminem, o którego trudności zaczęły krążyć legendy.

O ile intencje twórców zmierzające do wyeliminowania zjawiska uczenia się testów egzaminacyjnych na pamięć oraz zbliżenia pytań do rzeczywistych sytuacji spotykanych przez kierowców na drodze ustawy były słuszne, o tyle sposób ich wdrażania okazał się wysoce nieskuteczny.

Próbę unormowania tej sytuacji podejmą w czwartek 12 grudnia członkowie sejmowej komisji infrastruktury, rozpatrując projekt zmian w ustawie o kierujących pojazdami. Zakłada on między innymi  wykorzystanie jednolitego dla wszystkich wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego systemu teleinformatycznego i pytań egzaminacyjnych pochodzących z katalogu zatwierdzonego przez ministra. Pytania do zatwierdzenia rekomendowałaby specjalnie powołana komisja a tworzone byłyby one na zlecenie Ministra właściwego ds. transportu, a także proponowane przez podmioty zewnętrzne i osoby prywatne.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kierowca.PL pozytywnie odnosi się do zaproponowanego kierunku zmian, ale jednocześnie pragnie wskazać na dodatkowe rozwiązania, które powinny znaleźć się w ustawie. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że pytania zdawane na egzaminie teoretycznym są najistotniejszym elementem sprawdzenia wiedzy teoretycznej przyszłych kierowców. Najprostszą metodą gwarantującą, z jednej strony, przyswojenie przez kandydata na kierowcę całego materiału a z drugiej eliminującą metodę uczenia się na pamięć, jest określenie odpowiedniej liczby unikalnych, nie powtarzających się na egzaminach na inne kategorie pytań egzaminacyjnych obejmujących całość zagadnień związanych z daną kategorią prawa jazdy. Nawet, jeżeli ktoś podjąłby się trudu ich nauczenia, to tym samym zapewniłby sobie przyswojenie całej wiedzy wymaganej od przyszłego kierowcy. Kolejną istotną kwestią jest tajność katalogu pytań. Według ekspertów Stowarzyszenia Kierowca.PL niejawność pytań wpływa niekorzystnie na ich jakość. Wiąże sie to z brakiem możliwości weryfikacji, czy to społecznej, czy eksperckiej, prac wcześniej wspomnianej komisji.

W związku z tym Stowarzyszenie proponuje publikowanie katalogu pytań wraz z grafikami w wersji statycznej w Biuletynie Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw transportu. Tego typu rozwiązania stosowane są na przykład przez Urząd Lotnictwa Cywilnego w zakresie pytań obowiązujących na egzaminach na licencje lotnicze. Skoro sprawdza się to w branży słynącej z zachowywania niezwykle wyśrubowanych standardów bezpieczeństwa, to dlaczego nie można tego samego zrobić w zakresie szkolenia kandydatów na kierowców?

Niezwykle istotne dla jakości wyszkolenia przyszłego kierowcy jest również stworzenie spójnego systemu szkolenia i egzaminowania. Sprowadza się to do realizacji dwóch podstawowych założeń – zgodności programu szkolenia z pytaniami i zadaniami egzaminacyjnymi oraz położenia nacisku na naukę właściwych zachowań na drodze, a nie znajomości zagadnień technicznych. Proponowane przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kierowca.PL zmiany w projekcie ustawy idą w kierunku urzeczywistnienia powyższych założeń w polskim systemie szkolenia kandydatów na kierowców.

Podobne wiadomości:

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na egzaminach

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na...

Finanse i prawo 2017-03-20

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Finanse i prawo 2017-06-29

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.