mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Jazda na suwak będzie obowiązkowa w 2018 r.

Jazda na suwak będzie obowiązkowa w 2018 r.

Obecnie jest to jedynie zalecenie, ale już niebawem może stać się obowiązkiem. Ministerstwo Infrastruktury chce, żeby kierowcy na zwężeniach drogi jechali na suwak. Nowe przepisy mogą wejść w życie już za dwa lata.

Jazda na suwak będzie obowiązkowa w 2018 r.
Jazda na suwak lub zakładkę jest obecnie tylko zalecaną zasadą w ruchu drogowym. Chodzi o sytuację, gdy jeden z pasów ruchu jest wyłączony z użytkowania. Kierowcy zbliżający się do zwężenia próbują zmienić pas, na którym będzie możliwa dalsza jazda. Robią to zwykle przed samym zwężeniem. Jednak bardzo często zdarza się, że kierowcy jadący pasem, który się nie zwęża niechętnie wpuszczają innych uczestników ruchu. Bardzo często na drogach pojawiają się złośliwi kierowcy, którzy wręcz uniemożliwiają wjazd na pas ruchu, którym się przemieszczają. Przez takie zachowanie zator na drodze wydłuża się, a ruch przestaje być płynny.

W wielu krajach Europy jazda na suwak jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczanie korków w miejscach, gdzie występują zwężenia drogi. Kierowca jadący pasem, na którym nie są prowadzone prace wpuszcza samochód jadący pasem sąsiednim. W ten sposób ruch może być realizowany płynnie bez konieczności zatrzymywania się.

W tej chwili w Polsce znaki sugerujące jazdę na suwak są stosowane jedynie jako uzupełnienie znaku A-30, mówiącym o innym niebezpieczeństwie. Resort Infrastruktury i Budownictwa chce to zmienić. Niedawno rozpoczęły się prace nad nowelizacją rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych, a także czerwonej książeczki, która jest załącznikiem do rozporządzenia o szczegółowych warunkach technicznych dla znaków i sygnałów drogowych. Nowością ma być znak, który będzie zobowiązywał kierowców do jazdy na suwak.

Zanim zmiany wejdą w życie będziemy musieli chwilę poczekać. W tej chwili trwają uzgodnienia międzyresortowe, które mają zaowocować rozporządzeniem gotowym na czwarty kwartał 2018 roku. Można się spodziewać, że w taryfikatorze mandatów pojawi się pozycja, która wprowadzi karę za utrudnianie zmiany pasa innym kierowcom. Taka sankcja z pewnością wpłynie na poprawę kultury na polskich drogach.

Komentuj:

~adam30 2016-10-12

I bardzo dobrze. Teraz, szczególnie w godzinach szczytu, kompletnie nie można normalnie przejechać. Albo się stoi albo trzeba się wciskać. Przez jakiś okres jeździłem też samochodem zastępczym z Panek, bo niestety, ale miałem pecha do złośliwego kierowcy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.