mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Jedna tablica, wiele pojazdów - pomysł Liroya wraca

Jedna tablica, wiele pojazdów - pomysł Liroya wraca

Rząd zajął się propozycją zgłoszoną przez posła Piotra Liroya-Marca. Być może już niebawem nie trzeba będzie wymieniać tablic rejestracyjnych po zakupie używanego samochodu - będą one przypisane do kierowcy zamiast samochodu.

Jedna tablica, wiele pojazdów - pomysł Liroya wraca
Poseł Piotr Liroy-Marzec poinformował kilka dni temu o tym, że rząd zajął się projektem wprowadzenia na rynek tablic rejestracyjnych i dowodu rejestracyjnego dla tzw. profesjonalistów. Z takiego rozwiązania będą mogli skorzystać kolekcjonerzy samochodów zabytkowych, handlarze aut z zarejestrowaną działalnością, a także dealerzy aut nowych.

Podobne rozwiązania są już stosowane z sukcesami na zachodzie Europy - m.in. w Belgii i Niemczech. Osoby zajmujące się zawodową sprzedażą samochodów mogą korzystać ze specjalnych tablic. Z kolei na Wyspach Brytyjskich tablice rejestracyjne są przypisane na całe życie do jednego samochodu, a przerejestrowanie odbywa się za pośrednictwem poczty - wystarczy wysłać do urzędu część dowodu rejestracyjnego z danymi nowego właściciela. 

Nie powinniśmy oczekiwać, że nowe przepisy znaczne ułatwią życie, ale powinny ułatwić zakup auta używanego sprowadzanego z zagranicy. W tej chwili większość samochodów porusza się z nieważnymi,  a nawet podrobionymi tablicami, co jest bardzo dużym ryzykiem. Gdyby istniała możliwość skorzystania ze specjalnych tablic dla profesjonalistów, nie byłoby problemów z legalnym transportem auta na kołach. W tej chwili kupujący może transportować taki samochód na lawecie lub stawić się z dokumentami w wydziale komunikacji i wyrobić tablice próbne. Dopiero wtedy może wrócić po samochód i ruszyć nim w trasę. Cała procedura jest uciążliwa i generuje niepotrzebne koszty.

Piotr Liroy-Marzec tłumaczy, że taka profesjonalna rejestracja montowana jest w jednym, w danej chwili użytkowanym pojeździe do jazdy próbnej, testowej lub rajdu. Potwierdza ona dopuszczenie do ruchu całego zbioru pojazdów, a ubezpieczeniu OC podlega najdroższy pojazd - pozostałe korzystają z niego w ramach pakietu.
Tematy w artykule: tablice rejestracyjne

Podobne wiadomości:

Będzie trzecia tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy

Będzie trzecia tablica rejestracyjna na...

Finanse i prawo 2015-04-30

Rejestracja samochodu z zagranicy - krok po kroku

Rejestracja samochodu z zagranicy - krok po...

Zakup i sprzedaż samochodu 2015-03-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.