mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Jednak nie zarejestrujesz "anglika"

Jednak nie zarejestrujesz "anglika"

29 maja weszły w życie przepisy, które dają możliwość zarejestrowania w Polsce samochodu przystosowanego do ruchu lewostronnego, czyli tzw. anglika. Niestety tylko w teorii.

Jednak nie zarejestrujesz
Jak zwykle rządzący przygotowali w pośpiechu nowelizację przepisów nie sprawdzając do końca, czy wszystko zostało dopięte. Całe zamieszanie z rejestracją samochodów z kierownicą po prawej stronie to pokłosie wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Polska została zobowiązana do ułatwienia rejestracji samochodów przystosowanych do ruchu lewostronnego. Po wyroku, 21 kwietnia podpisano rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju. Zmieniono przepisy, by pozwalały rejestrować takie samochodu. Całość weszła w życie 29 maja.

Teraz żeby zarejestrować samochód sprowadzony np. z Wielkiej Brytanii, nie musimy już ponosić kosztownych zmian konstrukcyjnych związanych z przekładką deski rozdzielczej oraz kierownicy i całego osprzętu. Wystarczy już tylko zmienić reflektory albo przestawić je (w nowoczesnych samochodach jest to kwestia ustawienia opcji w komputerze pokładowym) do ruchu prawostronnego, a także zamontować lusterku pozwalające ustawić się pod kątem do ruchu prawostronnego. Do tego prędkościomierz powinien wskazywać odczyty w km/h.

Te zmiany powinny wystarczyć, byśmy mogli udać się do wydziału komunikacji celem zarejestrowania pojazdu. Jednak nie tak szybko, bowiem potrzebny jest jeszcze wynik przeglądu na stacji diagnostycznej. I tutaj zaczynają się schody. Na tym etapie obowiązują jeszcze stare przepisy, które nie pozwalają na wydanie pozytywnego zaświadczenia. Jest to rozporządzenie z 26 czerwca 2012 roku w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy badaniach technicznych. Kierownica znajdująca się po prawej stronie jest tam zdefiniowana jako usterka skutkująca uznaniem stanu technicznego pojazdu za niezadowalający.

Wniosek o zmianę rozporządzenia został złożony jesienią ubiegłego roku. Niestety na jednym z etapów prace nad tym projektem utknęły. Urzędy potwierdzają możliwość rejestracji samochodów z kierownicą po prawej stronie, firmy ubezpieczeniowe zaktualizowały oferty (ubezpieczenie takiego samochodu kosztuje kilka razy drożej), ale diagności nie mają podstawy prawnej, by dopuścić taki samochód do ruchu.

Na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

Podobne wiadomości:

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

~Dominik 2015-07-02

A dlog rosnie jak kleszcz i w koncu peknie i bedzie droga grecja hahahaha ! Obudzicie sie z reka w nocniku ! Pozdrowienia

~Dominik 2015-07-02

Typowe to dla was zazdrosniki! A wiecie otym ze polska placi kare codziennie od 2014 30maja ! Z waszych podatkow hahaha! Ktore maja isc na emerytury hahahaha ! Dlaczego rejestracja jest mozliwa w calej EU ! Jak niechcecie to wypad z uni ! Niebedzie na wasze zasilki ! A zeby zonie kupic prezent to nie macje BO POLOWE PENSI NA KARY IDZIE ! Hahahaha

e-Wycieraczki_pl 2015-07-02

Akurat w kwestii rejestracji samochodu sprowadzonego z Anglii i kierownicy po prawej stronie,to am takie samo zdanie- również uważam ze to dobrze,tutaj powinny być ostre i jasne przepisy które na to nie pozwalają. Pozdrawiam e-Wycieraczki.pl

~ja 2015-07-02

I bardzo dobrze!!! Odwlekać to chore prawo ile wlezie! Często widzę jak nasi dzielni emigranci z UK popisują się na naszych drogach i pokazują na co stać ich "bejce" i vauxhalle kupione za ciężko zarobione na budowie i zmywakach pieniądze. Każde wyprzedzanie takim wynalazkiem to rosyjska ruletka - szkoda tylko, że również dla tych z przeciwka... Utrudniać pajacom życie ile wlezie!

~asasseloo 2015-07-02

to dobrze, że nie ma jeszcze anglików, bo mniej ludzi zginęło. Nie żal kierowcy anglika, tylko tego z którym się zderzy, no i to skandal, że np Warta nie zrobiła 400% podwyżki OC i AC dla anglików i opłaty mają takie same dla wszystkich!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.