mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Jesienna jazda samochodem - na co uważać?

Jesienna jazda samochodem - na co uważać?

Według policyjnych statystyk jesień jest najniebezpieczniejszą porą roku na drodze. Od września do listopada dochodzi do największej liczby wypadków. Zobacz, jakie pułapki czekają na kierowców podczas tej pory roku. 

Jesienna jazda samochodem - na co uważać?
Eksperci mówią jednoznacznie. Na jesienną aurę i jej pułapki jedyną skuteczną metodą jest wyraźne zmniejszenie prędkości. Jednak zbyt duża prędkość nie jest problemem we wszystkich sytuacjach drogowych. Zobaczcie zatem, jak zapobiec niebezpieczeństwom podczas jazdy jesienią.

Najczęstszym problemem o tej porze roku są obfite opady deszczu. Dlatego warto, w trosce o dobrą widoczność, skontrolować stan wycieraczek. Jeżeli podczas słabych opadów zauważymy, że nie radzą sobie z usuwaniem wody, należy od razu je wymienić. Nie jest to wysoki kosz, a znacząco poprawiamy nasze bezpieczeństwo. Kolejnym, typowym problemem jesienią są parujące szyby. W tym wypadku wina może leżeć po stronie filtra kabinowego lub niesprawnej klimatyzacji. Na ten wypadek warto mieć pod ręką gąbkę lub ścierkę z mikrofibry.

Z powodu częstszych opadów deszczu, jesienią nawierzchnia drogowa jest bardzo często pokryta wodą. W takich warunkach dużo łatwiej o błąd lub utratę przyczepności, a w konsekwencji utratę panowania nad autem. Ryzykujemy nie tylko wpadnięciem w tzw. aquaplanning, ale także uderzeniem w dziurę ukrytą pod warstwą wody. Podczas jazdy przez kałuże powinniśmy zmniejszyć prędkość, a także trzymać ręce na kierownicy.

W jesienne poranki i wieczory bardzo często występuje mgła na drogach. Przy tej okazji warto pamiętać o odpowiednim używaniu świateł przeciwmgłowych. Stosujemy je wyłącznie w warunkach ograniczonej widoczności (do 50 metrów). W innym wypadku będziemy oślepiać kierowców, a także możemy otrzymać mandat. 

Osadzające się kropelki mgły w połączeniu z resztkami kurzu, olejów czy innych zanieczyszczeń mogą tworzyć na jezdni bardzo śliską i niebezpieczną warstwę, która jest odpowiedzialna za powstawanie tzw. lepkiego aquaplaningu. O ryzyko poślizgu zdecydowanie łatwiej, stąd warto zachować umiar w używaniu gazu.

Jesienią dużo szybciej zapada zmrok, a to poważny sprawdzian dla oświetlenia w naszym samochodzie. Dlatego warto zrobić szybki przegląd i wymienić żarówki, które nie świecą lub za chwile zakończą swój żywot. 

Temperatury oscylujące wokół zera sprzyjają powstawaniu gołoledzi oraz zamarzającego deszczu. Czarny asfalt może z pozoru wydawać się suchy i przyczepny. Warto w miarę możliwości, gdy przed nami jest pusta i prosta droga, sprawdzić poprzez delikatne hamowanie, jak wygląda sytuacja na drodze. Przy tej okazji warto powoli rozważyć wymianę opon na zimowe. Trzeba mieć jednak na uwadze, że "zimówki" gorzej radzą sobie z odprowadzaniem wody. Jednak, gdy temperatury będą coraz rzadziej dobijać powyżej kilku stopni na plusie, będzie to najwyższy czas by odwiedzić serwis i dokonać wymiany.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.