Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Jeśli nie "podatek" Religi, to co?

Jeśli nie "podatek" Religi, to co?

Już od ponad pół roku 12% wartości składek ubezpieczenia OC trafia na konto NFZ na poczet leczenia ofiar wypadków drogowych. Według Polskiej Izby Ubezpieczeń niesprawiedliwa opłata, jaką jest „podatek” Religi, powinna zostać zastąpiona regresem ubezpieczeniowym.

I tak z dużym prawdopodobieństwem, jeszcze w tym roku "podatek" Religi może zostać uznany przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z konstytucją. Wnioski do Trybunału złożyć już PO oraz PKPP Lewiatan. Głównymi zarzutami, jakie pojawiają się w nich, to naruszenie zasady równości wobec prawa, przyzwoitej legislacji, czy trójpodziału władzy.

Propozycja PIU rozliczania kosztów za leczenie ofiar wypadków drogowych opiera się na tradycyjnym regresie ubezpieczeniowym. Ma działać on jednak dużo sprawniej i mniejszym kosztem. Zgodnie z pomysłem Izby, NFZ będzie się zwracać do ubezpieczyciela o zwrot poniesionych kosztów leczenia. Aby było sprawniej, NFZ będzie musiał przedstawić tylko zaświadczenie od policji o zaistnieniu wypadku a ze szpitala o udzieleniu opieki medycznej poszkodowanemu. Jeśli sprawca wypadku nie będzie znany, o zwrot kosztów NFZ będzie mógł się zwrócić do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Rozliczenie będzie przebiegać w formie ryczałtu od zakresu udzielonych świadczeń medycznych. Dzięki temu wysokość przekazanych środków będzie zbliżona do realnych kosztów, a nie odgórnie zakładanych, jak ma to obecnie miejsce. Ponieważ swój udział w leczeniu będzie miało także państwo, wysokość ryczałtu będzie odpowiadać połowie średniej wysokości kosztów ponoszonych na opiekę zdrowotną. Druga część będzie finansowana z obowiązkowych składem na ubezpieczenie zdrowotne.
Tematy w artykule: ubezpieczenia podatek Religi

Podobne wiadomości:

Dzięki UFG poznasz historię swojego ubezpieczenia

Dzięki UFG poznasz historię swojego...

Aktualności 2016-07-07

Wyższe kary za brak OC

Wyższe kary za brak OC

Finanse i prawo 2015-11-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kolejni producenci wycofują się z salonu w Paryżu
Kolejni producenci wycofują się z salonu w Paryżu
Aston Martin, Ford, Volvo, Rolls-Royce, a teraz Bentley i Lamborghini. Oto lista producentów, którzy zdecydowali się nie uczestniczyć w tegorocznej edycji salonu motoryzacyjnego w Paryżu.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj