mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Jeśli nie "podatek" Religi, to co?

Jeśli nie "podatek" Religi, to co?

Już od ponad pół roku 12% wartości składek ubezpieczenia OC trafia na konto NFZ na poczet leczenia ofiar wypadków drogowych. Według Polskiej Izby Ubezpieczeń niesprawiedliwa opłata, jaką jest „podatek” Religi, powinna zostać zastąpiona regresem ubezpieczeniowym.

I tak z dużym prawdopodobieństwem, jeszcze w tym roku "podatek" Religi może zostać uznany przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z konstytucją. Wnioski do Trybunału złożyć już PO oraz PKPP Lewiatan. Głównymi zarzutami, jakie pojawiają się w nich, to naruszenie zasady równości wobec prawa, przyzwoitej legislacji, czy trójpodziału władzy.

Propozycja PIU rozliczania kosztów za leczenie ofiar wypadków drogowych opiera się na tradycyjnym regresie ubezpieczeniowym. Ma działać on jednak dużo sprawniej i mniejszym kosztem. Zgodnie z pomysłem Izby, NFZ będzie się zwracać do ubezpieczyciela o zwrot poniesionych kosztów leczenia. Aby było sprawniej, NFZ będzie musiał przedstawić tylko zaświadczenie od policji o zaistnieniu wypadku a ze szpitala o udzieleniu opieki medycznej poszkodowanemu. Jeśli sprawca wypadku nie będzie znany, o zwrot kosztów NFZ będzie mógł się zwrócić do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Rozliczenie będzie przebiegać w formie ryczałtu od zakresu udzielonych świadczeń medycznych. Dzięki temu wysokość przekazanych środków będzie zbliżona do realnych kosztów, a nie odgórnie zakładanych, jak ma to obecnie miejsce. Ponieważ swój udział w leczeniu będzie miało także państwo, wysokość ryczałtu będzie odpowiadać połowie średniej wysokości kosztów ponoszonych na opiekę zdrowotną. Druga część będzie finansowana z obowiązkowych składem na ubezpieczenie zdrowotne.
Tematy w artykule: ubezpieczenia podatek Religi

Podobne wiadomości:

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Finanse i prawo 2016-11-09

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.