mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Jeśli nie "podatek" Religi, to co?

Jeśli nie "podatek" Religi, to co?

Już od ponad pół roku 12% wartości składek ubezpieczenia OC trafia na konto NFZ na poczet leczenia ofiar wypadków drogowych. Według Polskiej Izby Ubezpieczeń niesprawiedliwa opłata, jaką jest „podatek” Religi, powinna zostać zastąpiona regresem ubezpieczeniowym.

I tak z dużym prawdopodobieństwem, jeszcze w tym roku "podatek" Religi może zostać uznany przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z konstytucją. Wnioski do Trybunału złożyć już PO oraz PKPP Lewiatan. Głównymi zarzutami, jakie pojawiają się w nich, to naruszenie zasady równości wobec prawa, przyzwoitej legislacji, czy trójpodziału władzy.

Propozycja PIU rozliczania kosztów za leczenie ofiar wypadków drogowych opiera się na tradycyjnym regresie ubezpieczeniowym. Ma działać on jednak dużo sprawniej i mniejszym kosztem. Zgodnie z pomysłem Izby, NFZ będzie się zwracać do ubezpieczyciela o zwrot poniesionych kosztów leczenia. Aby było sprawniej, NFZ będzie musiał przedstawić tylko zaświadczenie od policji o zaistnieniu wypadku a ze szpitala o udzieleniu opieki medycznej poszkodowanemu. Jeśli sprawca wypadku nie będzie znany, o zwrot kosztów NFZ będzie mógł się zwrócić do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Rozliczenie będzie przebiegać w formie ryczałtu od zakresu udzielonych świadczeń medycznych. Dzięki temu wysokość przekazanych środków będzie zbliżona do realnych kosztów, a nie odgórnie zakładanych, jak ma to obecnie miejsce. Ponieważ swój udział w leczeniu będzie miało także państwo, wysokość ryczałtu będzie odpowiadać połowie średniej wysokości kosztów ponoszonych na opiekę zdrowotną. Druga część będzie finansowana z obowiązkowych składem na ubezpieczenie zdrowotne.
Tematy w artykule: ubezpieczenia podatek Religi

Podobne wiadomości:

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia
Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia
Wybrano najkorzystniejsze oferty na zaprojektowanie i budowę trzech odcinków drogi ekspresowej S19 – trasy Via Carpatia. Odcinki od końca obwodnicy Kraśnika do granicy województwa lubelskiego z podkarpackim mają długość 33 km.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic