Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Jest pomysł na zwrot nadpłaty za kartę pojazdu

Jest pomysł na zwrot nadpłaty za kartę pojazdu

Na wczorajszym posiedzeniu Sejmu wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz zdradził, iż jest wspólny z resortem finansów pomysł, by roszczenia o zwrot nadpłaty za kartę pojazdu pokrywać w części z rezerwy subwencji ogólnej.

Jest pomysł na zwrot nadpłaty za kartę pojazdu
Chodzi o lata 2004-2006, kiedy to zgodnie z ówczesnym rozporządzeniem ministerstwa infrastruktury opłata za wydanie karty pojazdu wynosiła 500 zł. Opłata ta miała być jednym z elementów ograniczających napływ do Polski olbrzymiej, sięgającej miliona aut rocznie, fali używanych samochodów. Jednak w 2004 r. rzecznik praw obywatelskich złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności tego przepisu zarówno z Prawem o ruchu drogowym, jak i z konstytucją. Na tej podstawie Trybunał w styczniu 2006 r. wydał wyrok, przychylający się do wniosku RPO. Ministerstwo infrastruktury było zmuszone do zmiany rozporządzenia, co też uczyniło i od kwietnia 2006 r. opłata za wydanie karty pojazdu wynosi już tylko 75 zł.

Na czwartkowym posiedzeniu Sejmu wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz, odpowiadając na pytania posłów Michała Wojtkiewicza i Edwarda Czesaka, podkreślił, że wyrok trybunału spowodował liczne postępowania cywilne prowadzone na wniosek sprowadzających auta zza granicy przeciwko powiatom w celu uzyskania zwrotu nadpłaty w wysokości 425 zł za wydaną kartę.

Jednocześnie dodał, że problem ten jest dobrze znany ministerstwu, gdyż reprezentujące samorząd powiaty zwracają się również do ministerstwa o rozstrzygnięcie sprawy finansowania samorządu i rekompensaty za utratę dochodów z tytułu zwrotu nadpłaty za wydanie karty pojazdu wraz z kosztami sądowymi wynikającymi z niekorzystnych wyroków sądowych.

- Po konsultacjach z ministerstwem finansów, które jest w tej sprawie na bieżąco, mamy wspólne ustalenia, że źródłem częściowego zaspokojenia roszczeń może być rezerwa subwencji ogólnej - dodał Jarmuziewicz. - To jest wstępna koncepcja, która pojawiła się w resorcie finansów i będzie dyskutowana teraz ze stroną samorządową.

Nie ma też co liczyć, że zwrot nadpłaty zostanie narzucony odgórnie jakimiś przepisami. Sąd Najwyższy uchwałą z 7 grudnia 2006 r. stwierdził, że Skarb Państwa nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez wydanie wymienionego rozporządzenia. Obecnie brakuje też podstaw prawnych do zwrotu nadpłaty za karty pojazdu w drodze postępowania administracyjnego.

- Wobec powyższego oceniam, że obecnie jedyną drogą uzyskania zwrotu omawianej nadpłaty jest droga postępowania cywilnego - przyznał Jarmuziewicz.

Podobne wiadomości:

Jakie auta i skąd sprowadzają Polacy?

Jakie auta i skąd sprowadzają Polacy?

Aktualności 2016-07-05

Import aut ciągle rośnie

Import aut ciągle rośnie

Aktualności 2016-05-07

Komentuj:

~Do odzyskania 425 i 75 2012-01-13

Wedle ostatnich orzeczeń Sądów , ale także potwierdzenie tezy zawartej w orzeczeniu Sądu Najwyższego do odzyskania jest nie tylko 425,-zł , ale także 75,-zł wraz z ustawowymi odsetkami. Ponadto przesądzona jest, że praktyka odrzucania pozwów przez sądy powszechne jest całkowicie wadliwa. Nie ma ona uzasadnienia w orzeczeniach sądów administracyjnych, orzeczeń sądów powszechnych, a także Sądu Najwyższego. W przypadku odrzucenia pozwów trzeba się odwoływać. Korzystna jest także sytuacja przedsiębiorców albowiem mogą oni dochodzić jeszcze roszczeń , a ich żądanie nie przedawniło się. Specjalizuje się w tego typu postępowaniach. Kontakt mail:damia@poczta.onet.pl, [pkt. 5 regulaminu forum. admin.]

~Damian Padjas - lawyer & manager 2012-01-07

Osobiście odradzam dochodzenia zwrotu nadpłaty za kartę pojazdu na drodze sądowoadministracyjnej. Poza tym zarówno zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych jak i Sądu Najwyższego możliwe jest także roszczenie cywilne. Kolejną niedogodnością jest sama opłata sądowa w postępowaniu sądowoadministracyjnym, która wynosi 200,-zł czyli o wiele więcej aniżeli w postępowaniu cywilnym. Ostatnie orzeczenia Sądu Najwyższeszego wskazują, że do zwrotu jest nie tylko kwota 425,-zł , ale również 75,-zł . Ponadto roszczenia mogą dochodzić przedsiębiorcy, bo nie stosuje się art.118 k.c. [pkt. 5 regulaminu forum. admin.]

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
McLaren - Apple chce kupić giganta z Woking
McLaren - Apple chce kupić giganta z Woking
Taką informację podała gazeta Financial Times, która sugeruje, że koncern Apple zamierza przejąc McLaren Technology Group, który kontroluje m.in. zespół McLaren F1 Team. Czy nad Woking zbierają się czarne chmury?
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj