mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Jeszcze o pojeździe zastępczym

Jeszcze o pojeździe zastępczym

Kwestia zwrotu przez zakłady ubezpieczeniowe kosztów użytkowania samochodu zastępczego w sytuacji szkody naszego auta wciąż jest przedmiotem ożywionych dyskusji. Dziś prezentujemy głos w sprawie Katarzyny Grześkowiak, przewodniczącej Komisji Ubezpieczeń Komunikacyjnych PIU.

Celem stworzenia wytycznych dotyczących zwrotu kosztów najmu pojazdu zastępczego było wypracowanie jednolitego rynkowego standardu. Dzięki temu projektowi, wspólnemu z Komisją Nadzoru Finansowego, klient ma gwarancję, że w każdym zakładzie ubezpieczeń, procedury w sprawie zwrotu kosztów najmu pojazdu zastępczego będą takie same. Wytyczne te stworzone zostały m.in. na prośbę Rzecznika Ubezpieczonych.

Wbrew pojawiającym się opiniom, przede wszystkim przedstawicieli biura Rzecznika, wytyczne dotyczące pojazdu zastępczego nie dzielą poszkodowanych na tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą i tych, którzy jej nie prowadzą.

Wytyczne mówią jasno, że do zwrotu kosztów najmu pojazdu zastępczego ma prawo każdy, kto wskutek szkody nie mógł korzystać z własnego auta, poniósł wydatki na korzystanie z innego pojazdu, a na skutek szkody nie mógł zaspokoić swoich potrzeb życiowych w sposób inny niż wynajmując pojazd zastępczy.

Wytyczne przesądzają także, że osoby, którym samochód jest niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej mogą korzystać z samochodu zastępczego na koszt ubezpieczyciela.

W żadnym z orzeczeń Sądu Najwyższego nie znajduje się natomiast ogólna teza dopuszczająca zaliczenie w poczet należnego poszkodowanemu odszkodowania za wynajem pojazdu zastępczego w sytuacjach, w których pojazd był używany dla celów prywatnych. Jeżeli poszkodowany nie mógł zaspokoić swoich potrzeb konsumpcyjnych i życiowych w inny sposób niż przez wynajęcie pojazdu zastępczego, koszty te zostaną pokryte przez ubezpieczyciela, jeżeli miały charakter wydatków celowych i koniecznych poniesionych w związku z niemożnością używania uszkodzonego pojazdu w dotychczasowy sposób.

Wyroki sądów, na które powołuje się Rzecznik Ubezpieczonych zostały wydane przez sądy powszechne a nie Sąd Najwyższy i dotyczą spraw, w których sąd uznał, że w konkretnym stanie faktycznym ze względu na np. sytuację życiową poszkodowanego, czy brak możliwości korzystania z innych środków komunikacji, koszty wynajmu powinny zostać pokryte. Wytyczne przyczynią się m.in. do tego, że takie sprawy nie będą więcej trafiać do sądów, tylko będą załatwiane sprawnie na linii poszkodowany – ubezpieczyciel sprawcy.

Trzeba pamiętać, że odszkodowania i świadczenia wypłacane są ze środków, jakie ubezpieczeni powierzyli zakładom ubezpieczeń w formie składek. Obowiązkiem ubezpieczyciela jest nie tylko wypłata pełnego i należnego odszkodowania, ale również odpowiednie dbanie i zarządzanie powierzonymi przez klientów środkami.

Według szacunków ubezpieczycieli pokrywanie kosztów wynajmu pojazdu zastępczego w każdym przypadku, niezależnie od tego, czy wydatki te były celowe i niezbędne, a także nie uwzględniając możliwości korzystania z innych dostępnych środków transportu, w bardzo istotny sposób wpłynęłoby na wysokość wypłacanych odszkodowań z ubezpieczenia OC, a tym samym mogłoby się przełożyć na odczuwalny dla posiadaczy pojazdów wzrost składek za ubezpieczenie.

Podobne wiadomości:

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.