mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Jeszcze szybciej wychwycą brak OC

Jeszcze szybciej wychwycą brak OC

Policja otrzymała nowe narzędzie przygotowane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, dzięki któremu szybciej będą namierzani ci kierowcy, którzy poruszają się pojazdami bez ważnego ubezpieczenia OC.

Jeszcze szybciej wychwycą brak OC
System e-Zawiadomienia został przetestowany w pilotażowym programie wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie. Po udanych próbach nowe rozwiązanie stopniowo było wprowadzane w kolejnych jednostkach policji i teraz, na zakończenie roku, jest nim objęty już cały kraj. Nowy system umożliwi szybkie przesyłanie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego raportów z kontroli obowiązkowej polisy OC drogą elektroniczną, a nie jak dotychczas w formie papierowego zawiadomienia.

- Oszczędzamy nie tylko na wydatkach na papier czy toner do drukarek, ale również na tradycyjnych przesyłkach pocztowych – mówi mł. insp. Grzegorz Sudakow, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. – Ponadto, samo wysłanie zawiadomienia zajmuje teraz tylko kilka minut i nie angażuje tak wielu osób jak wcześniej  – dodaje. Wyjaśnia, że sporym ułatwieniem jest to, że system sam podpowiada np. informacje dotyczące auta, już po wpisaniu numeru rejestracyjnego.

W mijającym roku, do końca listopada, do Funduszu trafiło elektronicznie 12,3 tysięcy zawiadomień - na ponad 32 tysiące wszystkich zawiadomień od policji o braku OC. - Dzięki systemowi nie tylko szybciej otrzymujemy zawiadomienia, ale obserwujemy też poprawę jakości danych znajdujących się w tej dokumentacji  – zaznacza Joanna Pasturczak, wicedyrektor Pionu Windykacji UFG. – W efekcie spada ryzyko kolizji z pojazdem bez OC, gdyż mamy nadzieję, że osoba, u której stwierdzimy brak tej polisy, szybko ubezpiecza się - dodaje. Po otrzymaniu informacji od policji Fundusz rozpoczyna postępowanie wyjaśniające i w przypadku faktycznego braku tego obowiązkowego ubezpieczenia – zwraca się do właściciela pojazdu o zapłacenie opłaty karnej.

W przyszłym roku, przypomnijmy, kary za brak OC wzrosną i w przypadku aut osobowych mogą wynieść nawet 3,5 tys. zł.

Podobne wiadomości:

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa...

Finanse i prawo 2017-01-04

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda zdobywa mistrzostwo świata w WRC2!
Skoda zdobywa mistrzostwo świata w WRC2!
„Latający Finowie" jeżdżący w barwach Skody, czyli Esapekka Lappi i Janne Ferm zostali Rajdowymi Mistrzami Świata. Po zajęciu najwyższych lokat w Rajdzie Australii zwyciężyli w klasyfikacjach generalnych kierowców i pilotów w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA WRC 2. Dla obydwu to największe osiągnięcia w ich karierach,