mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Jeździsz rowerem? A znasz te przepisy?

Jeździsz rowerem? A znasz te przepisy?

Korzystanie z roweru w ruchu miejskim staje się w naszym kraju coraz popularniejsze. Niestety, wielu rowerzystów nie zna podstawowych przepisów poruszania się tym środkiem transportu. A, jak wiadomo, nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania.

Jeździsz rowerem? A znasz te przepisy?
Policjanci w wielu polskich miastach każdego dnia po kilkadziesiąt razy zwracają uwagę na wykroczenia, jakie popełniają rowerzyści. Często kończy się to dla nich mandatem. Bardzo często też z niedowierzaniem przyjmują reakcję funkcjonariuszy, będąc przekonanym, że nie złamali żadnych przepisów.

Wynika to w dużej mierze z tego, że dziś rowerem po drogach legalnie może poruszać się każdy dorosły człowiek. Nie jest wymagane żadne przeszkolenie, jedynym uprawnieniem jest posiadanie dowodu osobistego. A ruch rowerowy, z pewnością nie na taką skalę jak samochodowy, również podlega określonym przepisom ruchu drogowego.

Rowerzyści powinni w pierwszej kolejności zapoznać się z zapisami art. 33 prawa o ruchu drogowym. Nie jest ich zbyt wiele, te najważniejsze warto zatem dobrze zapamiętać. Z przepisów tych wynika wprost, że rowerzysta ma obowiązek poruszać się drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, o ile takie są wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Trzeba pamiętać, że drogi dla rowerów są jednokierunkowe. Jeśli więc takowe są, nie może wówczas korzystać z jezdni.

Chodnik z kolei jest częścią drogi przeznaczoną dla pieszych. Rowerzyści mogą z niego skorzystać tylko w ściśle określonych sytuacjach:
- kiedy opiekują się jadącym na rowerze dzieckiem w wieku do 10 lat;
- kiedy wzdłuż drogi, na której dozwolona prędkość jest większa niż 50 km/h, nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry;
- gdy warunki pogodowe - śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła - zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty.

W powyższych sytuacjach każdy rowerzysta jest zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i absolutnie ustępować miejsca pieszym.

Jednocześnie przepisy jednoznacznie wskazują, czego rowerzystom nie wolno. Nie mogą oni jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu, za wyjątkiem jazdy obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym i nie zagraża bezpieczeństwu ruchu. Zabroniona jest jazda bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy oraz nóg na pedałach, a także jazda wzdłuż po przejściu dla pieszych. Karane jest także czepianie się innych pojazdów.

Przewidziane przepisami mandaty dla rowerzystów nie należą może do najwyższych, ale z pewnością lepiej ich unikać. Stawki grzywien wynoszą odpowiednio:
- niekorzystanie z drogi dla rowerów lup pasa ruchu dla rowerów, jeśli są wyznaczone - 50 zł;
- jazda obok innego uczestnika ruchu - 50 zł;
- jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach - 50 zł;
- czepianie się pojazdów - 100 zł;
- jazda po chodniku - 50 zł;
- przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych - 100 zł.

Na szczęście przepisy nie przewidują punktów karnych dla rowerzystów popełniających wykroczenie w ruchu drogowym.

Podobne wiadomości:

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.