mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Jeździsz za dużo?

Jeździsz za dużo?

Czas pracy kierowcy to bardzo powszedni problem na polskich drogach. O ile w przypadku zawodowych kierowców jeżdżących ciężarówkami przepisy są jasne, to w przypadku pracowników wykorzystujących auto do celów służbowych jak np. przedstawiciele handlowi, często dochodzi do nadużyć.

Jeździsz za dużo?

Jak dobrze wiadomo, duża część wypadków drogowych jest spowodowana zmęczeniem, które z kolei wynikają z nadmiernej liczby godzin spędzonych za kółkiem. Czas pracy kierowcy może wynosić maksymalnie 13 godzin na dobę. Nadliczbowe godziny dopuszczalne są jedynie w razie wystąpienia szczególnych wypadków wymagających od kierowcy podjęcia kroków mających na celu ochronę życia, zdrowia lub mienia oraz usunięcia ewentualnej awarii. Mogą one także wynikać ze szczególnych potrzeb pracodawcy. W skali roku liczba nadgodzin nie może przekroczyć 260 godzin.

Czas pracy nie uwzględnia dyżuru, chyba że kierowca jest zobligowany do wykonywania innych czynności. Czas dyżuru jest np. czasem nieprzeznaczonym na kierowanie pojazdem, w momencie gdy jest on prowadzony przez co najmniej dwuosobową załogę. Czas dyżuru nie może być wliczany do nieprzerwanego dobowego odpoczynku i nie może go ograniczać. Innymi słowy jeśli kierowca pracuje 9 godzin w ciągu doby, okres dyżuru może wynieść maksymalnie 4 godziny. Za czas dyżuru przysługuje stosowny czas wolny lub wynagrodzenie.

Po każdych kolejnych 6 godzinach pracy kierowcy przysługuje przerwa. Musi ona wynosić minimum pół godziny, jeśli dobowy czas pracy nie przekracza 9 godzin. 45 minut przysługuje wtedy gdy czas pracy trwa więcej niż 9 godzin. Przerwa może zostać podzielona na kilka mniejszych, na przykład trwających po 15 minut. Co ważne tych przerw nie zalicza się do dziennego okresu wypoczynku, który wynosi 11 godzin po skończeniu pracy. Przy czym czas ten może zostać wykorzystany w pojeździe o ile stoi on na postoju i jest wyposażony w miejsce do spania.

Do czasu pracy kierowcy wbrew pozorom zalicza się nie tylko samo kierowanie pojazdem, ale także inne czynności, które są związane z wykonywaniem przewozu drogowego. - mówi Małgorzata Słodownik z firmy Flotis - Takie jak załadunek i rozładunek towarów, sprawdzanie stanu technicznego, zapewnienie bezpieczeństwa pojazdu i przewożonego mienia, niezbędne prace administracyjne oraz inne czynności związane z wypełnianiem obowiązków służbowych.

Obowiązki pracodawcy

Zgodnie z zapisami w ustawie o czasie pracy kierowców pracodawca jest  zobowiązany do poinformowania kierowcy o obowiązujących przepisach z zakresu czasu pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest także prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców w rozliczeniu dobowym, tygodniowym i przyjętym okresie rozliczeniowym. Ewidencja ta powinna być udostępniana pracownikowi na jego wniosek. Nieprzestrzeganie przez pracodawcę zasad dotyczących czasu pracy kierowców może skutkować dla niego sankcjami karnymi.

Te przepisy nie mają jednak zastosowania w przypadku osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy, prowadzących pojazdy służbowe, ale nie obejmujących stanowiska kierowcy. Dobrym przykładem może być tutaj przedstawiciel handlowy. Stąd spore pole do nadużyć.

Tematy w artykule: ewidencja czasu pracy kierowcow

Podobne wiadomości:

Będą

Będą "inteligentne" tachografy

Aktualności 2014-01-16

Ujednolicą prawo o czasie pracy kierowców

Ujednolicą prawo o czasie pracy kierowców

Finanse i prawo 2011-07-27

Komentuj:

~czesio 2016-01-21

ostatnio strasznie kradną auta, zamontowałem sobie system antynapadowy i monitorowanie samochodu w DSG z Poznania, tu szczegoly http://datasystem.pl/ warto, bo nie jest drogo, ceny od 50zl miesiecznie

~kuba 2012-11-09

a Pan E-Marek to właśnie z firmy Flotis jest?

E-Marek 2012-11-09

takie systemy do monitoringu pojazdów typu Flotis to nie tylko przydatna rzecz sprawdzania czasu pracy, można wygenerowac sobie inne raporty, nalizowac je i optymalizować/ciąć koszty w ten sposób

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Winiety 2018 - ile kosztują, gdzie kupić
Winiety 2018 - ile kosztują, gdzie kupić
Powoli zbliża się okres wyjazdów na narty. Warto pamiętać, że w wielu krajach konieczne są winiety, uprawniające do jazdy po autostradach: w Czechach, Austrii, Szwajcarii, Czechach, na Słowacji. Podpowiadamy, gdzie kupować najtaniej winiety.