mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Już nie wymigasz się od mandatu

Już nie wymigasz się od mandatu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało propozycję zmian, które mają usprawnić ściągalność mandatów. Przede wszystkim możliwe będzie opłacanie mandatów kartą płatniczą bezpośrednio na miejscu popełnienia wykroczenia. Wydłużony zostanie także czas postępowania mandatowego w przypadku zarejestrowania wykroczenia np. fotoradarem.

Już nie wymigasz się od mandatu
Podstawowym celem proponowanych rozwiązań jest umożliwienie uiszczenia mandatu karnego przy użyciu karty płatniczej. Taka zmiana przepisów ma szczególne znaczenie wobec cudzoziemców, jednak będzie mieć zastosowanie także i do polskich kierowców.

Dotychczas obowiązujące przepisy przewidują możliwość opłacania mandatów tylko w formie gotówkowej. Dotyczy to oczywiście wyłącznie kierowców, którzy przebywają na terenie Polski tymczasowo. Jak pokazują doświadczenia policji, takie rozwiązanie niezwykle komplikuje samą pracę patrolu policyjnego. W momencie zatrzymania cudzoziemca, który popełnił wykroczenie drogowe, bardzo często nie posiadał on przy sobie odpowiedniej ilości złotówek, mimo iż wyrażał skłonność do zapłaty mandatu.

W efekcie bardzo często dochodzi do takich sytuacji, iż patrol policyjny razem z kierowcą szukają najbliższego bankomatu, by mógł on wypłacić pieniądze na zapłatę mandatu. W dużych miejscowościach liczba bankomatów jest jeszcze spora i taka czynność nie zajmuje zbyt dużo czasu. Znacznie gorzej wygląda to w mniejszych miejscowościach, a także gdy patrol zatrzymał kierującego poza obszarem zabudowanym. W każdym z tych przypadków ponadto policjant opuszcza miejsce patrolu i nie prowadzi działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Objęcie nowymi regulacjami także polskich kierowców, powinno, według twórców tych zmian, przyczynić się także do zwiększenia ściągalności mandatów karnych. W przypadkach oczywistych i nie budzących wątpliwości wielu kierowców - sprawców wykroczeń może "dla świętego spokoju" na miejscu zapłacić drogą elektroniczną mandat.

Bardzo wiele, jeśli chodzi o proponowane zmiany w momencie wejścia ich w życie, zależeć będzie od wyposażenia patroli policyjnych w urządzenia do rozliczeń bezgotówkowych. Policja, według projektodawców, ma zostać wyposażona w nie nieodpłatnie. Czy jednak będzie je posiadał każdy patrol, czy tylko wybrane, jak na razie nie jest wiadome. Co do innych podmiotów, będzie to zależało od indywidualnych uzgodnień.

Ważniejsza jednak z punktu widzenia polskiego kierowcy wydaje się być druga propozycja zmian. MSWiA chce bowiem znieść obowiązujący dziś 30-dniowy termin postępowania mandatowego w przypadku stwierdzenia wykroczenia za pomocą fotoradaru.

Dziś ten termin bardzo często okazuje się zbyt krótki, by ustalić osobę, która prowadziła auto. Niejednokrotnie właściciel auta nie wie, bądź nie chce ujawnić osoby, która prowadziła w danym dniu samochód. W efekcie wniosek o ukaranie trafia do sądów, które nakładają kary grzywny. Mimo wydawałoby się prostej sprawy i policja, i sądy mają dodatkową robotę.

Powyższe problemy mogą się jeszcze nasilić, na skutek zapowiadanego wprowadzenia na naszych drogach kolejnych kilkuset tego typu urządzeń. Stąd pomysł, by nie tyle wydłużyć okres postępowania mandatowego, ale całkowicie go zlikwidować. Ograniczeniem byłby w tym przypadku okres jednego roku, czyli tyle, ile wynosi ogólny termin przedawnienia określony w Kodeksie wykroczeń.
Tematy w artykule: policja mandaty fotoradary

Podobne wiadomości:

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Aktualności 2017-08-16

Mitsubishi i-MiEV w brytyjskiej Policji

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~fred 2009-10-01

A dlaczego nie powinno być 30 dni od momentu popełnienia wykroczenia? Przecież jest to legalizowanie złej organizacji pracy służb kontrolnych - policji, straży gminnych czy też miejskich - czyli legalizacja pracy złej. Czy ja mogę policzyć należne podatki dla Państwo kiedy będę miał ochotę i zapłacić w terminie 25 dni od momentu kiedy mnie natchnie chęć do pracy?

helmut 2009-09-24

ej, no chyba Cie troche poniosło. Co ma możliwośc zaplacenia mandatu kartą do Twojego postu. A przedłużenie okresu w którym można scigac za przekroczenie predkości to rozsądne rozwiązanie. No chyba że wolisz, by Cie po sądach ciągali, bo sie w miesiąc nie wyrobili i nie zdązyli wysłać Ci wezwania do wyjasnienia sprawy

~osskaa 2009-09-24

Witajcie w faszystowskim raju.. by żyło się lepiej.. cwaniakom z rządu

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.