mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Już od piątku zmiany w fotoradarach

Już od piątku zmiany w fotoradarach

Już od 1 lipca, czyli od najbliższego piątku wchodzą w życie zmiany dotyczące sieci fotoradarów w naszym kraju. Z dróg mają zniknąć atrapy fotoradarów, a te pozostałe mają być wyraźnie oznakowane i widoczne. Przejęcie wszystkich tych urządzeń przez Inspekcję Transportu Drogowego spowoduje natomiast nieuchronność kar dla przekraczających dozwolone prędkości.

Już od piątku zmiany w fotoradarach
Jednym z założeń centralizacji systemu nadzoru nad ruchem drogowym, którego obsługa będzie leżała w gestii pracowników Inspekcji Transportu Drogowego, ma być rozsądniejsze ustawianie przy drogach fotoradarów. Przestaną one pojawiać się w takich miejscach, by jak najwięcej "zarobić", a będą ustawiane w rzeczywiście niebezpiecznych miejscach na drogach. Lokalizacja nowych fotoradarów na drogach krajowych będzie odbywać się na wniosek samorządów, jednak będzie wymagać akceptacji ITD.

W okresie od maja do lipca ITD przejmowała maszty z fotoradarami lub bez nich, które dotąd były obsługiwane przez policję. W sumie prawie 600 takich masztów w całym kraju, w którym znajduje się ok. 200 aktywnych urządzeń rejestrujących wykroczenia. Puste maszty będą albo usuwane, albo "uzbrajane" w fotoradary. Usunięte zostaną te, które postawiono w takich miejscach, gdzie nie ma sporego zagrożenia w ruchu drogowym albo takie, do których nieopłacalne może być doprowadzenie zasilania.

Jednocześnie przeprowadzano analizę, która pozwoliła wytypować ok. 300 najbardziej niebezpiecznych puntków, w których postawione zostaną nowe fotoradary. Te jednak będą stawiane sukcesywnie i nie wiadomo na dziś, kiedy całkowita nowa sieć fotoradarów będzie gotowa.

Szybciej dzięki systemowi
Nowe przepisy dopuszczają także możliwość nowego na polskich drogach sposobu namierzania zbyt szybko jadących kierowców. Otóż nie będzie mierzona tylko prędkość w danym punkcie, ale również na określonym odcinku drogi. Zmierzony zostanie czas na wjeździe na dany odcinek oraz na jego wyjeździe i w ten sposób wyliczy się średnią prędkość, z jaką poruszało się dane auto. Jeśli będzie ona większa od dopuszczalnej prędkości na tej drodze, wówczas również rozpocznie się procedura wystawiana mandatu.

Nowy system spowoduje przyspieszenie procesu wystawiania mandatów za zbyt szybką jazdę. Po namierzeniu za szybko jadącego auta, jego numer rejestracyjny trafi do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Po sprawdzeniu, do kogo należy dany samochód, wystawione zostanie wezwanie do zapłaty.

Nowe przepisy mają spowodować, że mniej będzie przypadków odmawiania wskazania, kto prowadził auto zarejestrowane przez fotoradar. Jeśli właściciel nie wskaże osoby prowadzącej w danym czasie samochód (nie ważne, czy nie będzie chciał, czy nie będzie faktycznie wiedział), wówczas zostanie ukarany grzywną.

Nowelizacja zakłada także wydłużenie okresu, z obecnych 30 do 60 dni, związanego z wystawieniem mandatu. Jak pokazuje doświadczenie obecny 30-dniowy okres jest często zbyt krótki, w efekcie czego wiele tego typu, wydawałoby się banalnych spraw trafia do sądów.

Fotoradary będą wykrywać nie tylko zbyt szybko poruszających się kierowców, ale również takich, którzy będą przejeżdżać przez skrzyżowania na czerwonym świetle.

Zmienią się także przepisy dotyczące wystawiania fotoradarów przez straż miejską (gminną). Będą mieć prawo do ustawiania fotoradarów tylko w terenie zabudowanym, ponadto kierowcy będą musieli być ostrzeżeni o istnieniu takiego fotoradaru.

Przepisy wykonawcze
Ministerstwo Infrastruktury przygotowało już dwa rozporządzenia do "ustawy radarowej", które określają warunki lokalizacji oraz sposób oznakowania stacjonarnych urządzeń rejestrujących oraz obudów na te urządzenia, sposób dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące, a także szczegółowe warunki wykonywania przez strażników gminnych (miejskich) czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego, o których mowa w art. 129b ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym, w tym obowiązku oznakowania miejsc prowadzenia kontroli. Ponadto określą warunki techniczne oraz zasady stosowania znaku drogowego D-51 "automatyczna kontrola prędkości".

Już od lipca na drogach powinien pojawić się ujednolicony znak D-51, który będzie informować o lokalizacji wszystkich urządzeń samoczynnie kontrolujących prędkość. W zależności od tego, na jakiej drodze stoi fotoradar, z jaką dozwoloną prędkością, znak ten będzie stał w odpowiedniej odległości od fotoradaru.

W przypadku drogi o maksymalnej dozwolonej prędkości do 60 km/h, znak powinien stać od 100 do 200 metrów przed fotoradarem. Odległość ta zwiększy się do maksymalnie 500 metrów, jeśli fotoradar stoi na drodze z większą dopuszczalną prędkością. Najwcześniej znak D-51 pojawi się na autostradach i drogach ekspresowych. Tu, do miejsca, gdzie stoi fotoradar, powinno być od 500 do 700 m.

W przypadku kontroli prędkości na odcinku drogi znak D-51 będzie miał dopisek "Kontrola średniej prędkości".

Fotoradary będą bardziej widoczne również dzięki żółtej odblaskowej folii, którą będą pokryte. Jeśli z jakichś względów nie będzie w nim urządzenia rejestrującego (np. podczas konserwacji), wówczas obudowa zostanie zasłonięta.

Przepisy precyzują także, jak gęsto mogą być ustawione fotoradary. Na obszarze zabudowanym odległość między dwoma fotoradami nie może być mniejsza niż 1000 m, zaś poza obszarem zabudowanym nie mniejsza niż 5 km.

Podobne wiadomości:

Policja dostała nowe laserowe mierniki prędkości

Policja dostała nowe laserowe mierniki...

Aktualności 2017-12-18

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Komentuj:

zalogowany 2011-08-29

Ciekawi mnie zapis o tym, że jeśli właściciel nie wskaże kto prowadził auto, to otrzyma grzywnę. Prosta kalkulacja, jesli masz dostać sporo punktów + mandat to chyba prościej otrzymać grzywnę bez punktów... Prosta kalkulacja.

~Alicja 2011-08-23

Swiete slowa

~kierownik 2011-06-28

Moglibyście najpierw, szanowni politycy i cała reszto tej drogowej hołoty, zająć się najpierw zmianą znaków z ograniczeniami prędkości, które zarówno w miastach, jak i na krajówkach, są niekiedy wręcz absurdalne!

~?? 2011-06-27

CIEKAWE KIEDY, TAK SKORZY DO KARANIA INNYCH POSŁOWIE, BĘDĄ OBJĘCI NA RÓWNI Z OBYWATELAMI W ZAKRESIE PRAWA RUCHU DROGOWEGO?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.