mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Już od stycznia pojedziemy szybciej

Już od stycznia pojedziemy szybciej

Już od 1 stycznia 2011 roku będziemy mogli nieco mocniej nacisnąć na pedał gazu na autostradach oraz drogach ekspresowych. Prezydent RP, Bronisław Komorowski, podpisał bowiem nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, która m.in. zakłada także likwidację atrap fotoradarów.

Już od stycznia pojedziemy szybciej
Zgodnie z nowelizacją ustawy zarówno na autostradach, jak i drogach ekspresowych zwiększono o 10 km/h dopuszczalne limity prędkości. Tym samym na autostradach będziemy mogli rozwinąć prędkość 140 km/h, zaś na dwupasmowych drogach ekspresowych 120 km/h. Na ekspresówkach z jednym pasem ruchu limity prędkości pozostaną bez zmian.

Generalnie będzie można pojechać jednak jeszcze trochę szybciej. Zmieniona ustawa wprowadza bowiem tolerancję do 10 km/h na przekroczenie prędkości. A to oznacza, że jeśli pojedziemy maksymalnie właśnie o te 10 km/h szybciej, niż w danym miejscu zezwalają znaki drogowe, nie grozi nam z tego powodu otrzymanie mandatu.

Jakie jeszcze zmiany wprowadza nowela kodeksu drogowego? Spore w kwestii fotoradarów. Przede wszystkim z dróg mają zniknąć atrapy fotoradarów, czyli te wszystkie maszty, które i tak nie są przystosowane do umieszczenia w nich fotoradarów. Cała sieć fotoradarów przejdzie teraz w gestie Inspekcji Transportu Drogowego, która to właśnie będzie wyrażać zgodę na umieszczanie przy drogach krajowych urządzeń mierzących prędkość pojazdów na wniosek samorządów. Z tego też powodu straż miejska (gminna) będzie mogła rozmieszczać swoje fotoradary wyłącznie w terenie zabudowanym, bądź na drogach gminnych, powiatowych lub wojewódzkich. Ponadto fotoradary mają być widoczne i dobrze oznakowane.

Zmiany w zarządzaniu fotoradarami mają przyczynić się do powstania systemu automatycznego nadzoru ruchu drogowego, który docelowo ma powstać do lipca 2011 roku. Dzięki temu systemowi znacznemu skróceniu ma ulec droga od namierzenia zbyt szybko jadącego pojazdu do ukarania prowadzącego go kierowcy.

Gdyby mimo to wciąż pojawiały się trudności z ukaraniem sprawcy wykroczenia, ustawa przewidziała jeszcze wydłużenie okresu postępowania mandatowego. Od stycznia, od momentu namierzenia pirata drogowego, organy ścigania będą mieć aż 180 dni na jego ukaranie. Ma to w istotny sposób przyczynić się do odciążenia sądów, do których obecnie trafia wiele tego typu spraw.

Podobne wiadomości:

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

Polskie drogi 2017-07-11

Kiedy wrócą fotoradary w stolicy?

Kiedy wrócą fotoradary w stolicy?

Aktualności 2017-02-09

Komentuj:

~Rex 2010-11-26

A o co chodzi z wydłużeniem postępowania mandatowego? Ja teraz dostaje wezwania od Straży do zapłacenia mandatu sprzed 6 lat i twierdzą że ok. A to chyba więcej niż 180 dni?

~dzek42 2010-11-25

Z tą tolerancja to nie odkryli ameryki tylko tyle że od stycznia to jak trafi się na jakiegoś służbiste to będzie można powołać się na ustawę .Każdy kto miał lub ma do czynienia z urządzeniami powinien wiedzieć o tym że on wykonane jest w większej lub mniejszej tolerancji.

~można legalnie nawet 160 km/h 2010-11-25

Mój samochodzik przy 150 km/h na liczniku zawyża prędkość o 6 km/h (sprawdzone!) im szybciej tym ta różnica jest większa. Przyjmując te 6 km/h więcej także przy 160 km/h na liczniku mam: 160 km/h na liczniku realnie 154 km/h dopuszczony w homologacji błąd pomiaru "suszarki" to 3% czyli ponad 4 km/h Tak więc na liczniku 160 km/h a policjant, czy sąd musi wszystko zinterpretować na korzyść sprawcy czyli na 149,38 km/h, a za to mandatu już nie ma!!! Podoba mi się!!!

~RENeu 2010-11-23

tylko ze straż miejska stawia w terenie zabudowanym gdzie szkoła hen daleko gdzie dom gdzieś za lasem droga szeroka jak pas startowy na Okęciu, ale 50 stoi, albo znak roboty drogowe 30 i tam cyk a ktoś kopie dołeczek 1km dalej... Są miejsca w mieście gdzie i 20 jest ok, ale na przelotówkach to w cywilizowanych krajach 70-80 a u nas gonisz parę metrów potem stoisz i jak tu jeździć

marko1 2010-11-22

Nowe przepisy to tak jak w piosence Maryli Rodowicz „Ech mała, nie szalej bo masz 50 lat już bliżej niż dalej (…)” a potem „Ech mała, poszalej masz 80 lat coś zapal i nalej tak mało dał ci świat (…)”. Cz te 10 km więcej uratuje istnienia ludzkie moim zdaniem wręcz przeciwnie pozwoli nam na zabijanie z godnie z prawem. Rozumiem że zostanie więcej w kieszeni i tu przypomniał mi się pewien dowcip odnośnie zaoszczędzenia pieniędzy – Kobieta wróciła samochodem z zakupów. Do męża mówi kochanie zaoszczędziłam pieniądze. Mąż - ależ kochanie w jaki sposób. Żona - a nie zatrzymałam się trzy razy na świetle czerwonym a policja nie zatrzymała mnie. a za oszczędzone pieniądze kupiłam sobie torebkę. Dowcip a ile daje do myślenia. Życzę zawsze przyjemniej i bezpiecznej jazdy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando