mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Już w przyszłym roku sprawdzimy punkty karne online

Już w przyszłym roku sprawdzimy punkty karne online

Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który zakłada wprowadzenie kolejnych e-usług. Liczbę punktów karnych oraz informacje o odbytym badaniu technicznym sprawdzimy już w przyszłym roku.

Już w przyszłym roku sprawdzimy punkty karne online
Na wczorajszym posiedzeniu Rady Ministrów przyjęta została, przygotowana przez resort spraw wewnętrznych, nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zmiany mają wejść w życie od 4 stycznia 2016 roku. Do tego czasu mają zostać wydane rozporządzenia, które szczegółowo będą określać nowe rozwiązania.

Nowe przepisy zapewnią kierowcom m.in. dostęp online do własnych danych i informacji – umożliwi im bieżące monitorowanie informacji na temat zastosowanych wobec nich kar i ograniczeń, wynikających z wykroczeń i przestępstw przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego. Kierowca będzie mógł więc sprawdzić liczbę własnych punktów karnych, co powinno wpłynąć na zmniejszenia ryzyka utraty prawa jazdy z powodu niewiedzy na ten temat.

Kolejną z nowych e-usług będzie tzw. usługa "Udostępnij dane pracodawcy" Rozwiązanie to umożliwi weryfikację uprawnień kierowcy, czyli w praktyce przedsiębiorca, przed udostępnieniem służbowego auta pracownikowi, będzie mógł sprawdzić, czy posiada on ważne uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Z kolei dzięki usłudze "Sprawdź szkołę jazdy" kandydaci na kierowców będą mogli ocenić jakość kształcenia szkół jazdy na podstawie udostępnionych danych statystycznych, co może przyczynić się do zwiększenia konkurencji między nimi i do wzrostu jakości świadczonych usług.

Usługa "Mój pojazd" – pozwoli właścicielom na dostęp online do danych i informacji o własnym pojeździe.

W ramach nowelizacji rozszerzono także zakres danych wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) i Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Gromadzone będą w nich informacje dotyczące m.in. badań technicznych pojazdów, zdarzeń ubezpieczeniowych, danych o osobach ubiegających się o uzyskanie uprawnień, danych homologacyjnych, a także danych o instruktorach nauki jazdy, wykładowcach, egzaminatorach ruchu drogowego i lekarzach uprawnionych do badań dopuszczających do ubiegania się o uprawnienia. Udostępnianie tych informacji poprawi bezpieczeństwo w obrocie pojazdami na rynku wtórnym. W ewidencjach znajdą się ponadto informacje o pojazdach zarejestrowanych oraz ich właścicielach lub niektórych kategoriach posiadaczy (np. leasingobiorców), a także pojazdach niezarejestrowanych, w stosunku do których przeprowadzono badania techniczne lub zawarto umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Przyjęto ponadto, że obowiązek zapłaty za badanie techniczne będzie powstawał z chwilą jego rozpoczęcia, a nie zakończenia. Jednocześnie opłaty ewidencyjne za wpis do CEP będą pobierane od wszystkich badań technicznych pojazdu, a nie jak dotychczas tylko od wpisu do dowodu rejestracyjnego kolejnego terminu badania technicznego.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2014 r. ruszyły pierwsze e-usługi: "Historia pojazdu" i "Bezpieczny autobus". Dzięki nim można sprawdzić niektóre informacje o używanym samochodzie, który zamierzamy kupić i zweryfikować niektóre dane autobusu, którym chcemy podróżować.
Tematy w artykule: badanie techniczne punkty karne

Podobne wiadomości:

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Redukcja punktów karnych nadal możliwa

Redukcja punktów karnych nadal możliwa

Finanse i prawo 2016-01-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.