mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > KIG: Propozycja podwyżki akcyzy budzi niepokój

KIG: Propozycja podwyżki akcyzy budzi niepokój

Choć Krajowa Izba Gospodarcza ogólnie pozytywnie ocenia rządowy "Plan stabilności i rozwoju", to jednak z pewnym niepokojem patrzy na propozycję zwiększenia podatku akcyzowego na niektóre samochody.

Krajowa Izba Gospodarcza pozytywnie ocenia rządowy "Plan stabilności i rozwoju", który ma na celu utrzymanie stabilności finansowej i wiarygodności Polski w obliczu kryzysu gospodarczego i finansowego na rynkach międzynarodowych. - Przyśpieszenie wydatkowania unijnych funduszy czy też gwarancje i poręczenia kredytów dla firm mogą znacznie złagodzić wpływ kryzysu na polską gospodarkę. Kryzysowa sytuacja wymaga jednak szybkich działań i mam nadzieję, że zaproponowane przez rząd rozwiązania jak najszybciej zostaną wprowadzone w życie – mówi Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Środowisko polskich przedsiębiorców ze zrozumieniem podchodzi do propozycji podwyższenia od 2009 r. akcyzy na alkohol – jako źródła pokrycia niższych od planowanych dochodów z podatków. Niepokój budzi jednak propozycja znacznej podwyżki, z 13,6 do 18,6%, akcyzy na samochody importowane z silnikami powyżej 2 litrów pojemności. Jej negatywne efekty dla branży motoryzacyjnej mogą zdecydowanie przewyższyć pozytywny skutek ewentualnych dodatkowych wpływów do budżetu. Tak znacząca, bo o blisko 40% podwyżka podatku może skutkować obniżeniem się wpływów do budżetu.
Tematy w artykule: akcyza

Podobne wiadomości:

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Zakup i sprzedaż samochodu 2016-05-01

Znalazłeś w sieci świetną ofertę sprzedaży samochodu, pojechałeś i kupiłeś wymarzone auto. Pewnie jesteś zadowolony, że wielomiesięczne poszukiwania za Tobą. Ale zanim będziesz mógł cieszyć się z auta na całego, musisz przejść urzędniczo-papierkową ścieżkę zdrowia i zarejestrować pojazd. Ten temat tylko z pozoru wydaje się być skomplikowany, bo dzięki naszym wskazówkom zarejestrujesz swój nowy samochód szybko i bez stresu.


Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Komentuj:

~z VATem bylo to samo ... 2008-12-11

W imię unii było że na część towarów trzeba zmienić stawkę VAT na podstawową [u nas 22%], zamiast ulgowych stawek. Wystarczy spojrzeć na budownictwo do czego to doprowadziło. Tylko nikt nie mówi że w naszym kraju stawka podstawowa to jedna z najwyższych w Unii - dlaczego tego nie zmienią ? $%$&*(

~kolejny plan 2008-12-06

...jak czyta się kolejne tytuły planów, teraz stabilności i rozwoju, i te niezwykle polskie sposoby na wszelkie problemy to człowieka szlag trafia. W imię bezpieczeństwa, usprawnienia, by dostosować się do Unii, by zażegnać kryzys, zrekompensować straty, w imię stabilności... zawsze to kochane państwo rachunek wystawia kierowcom. I już dawno straciło umiar w wymyślaniu i określaniu kar, mandatów, akcyz, obowiązkowych opłat. Czy coś jeszcze kiedyś w tym kraju wejdzie w życie nieodpłatnie, dla bezpieczeństwa, dla poprawy i wygody?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.