mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > KIG: Propozycja podwyżki akcyzy budzi niepokój

KIG: Propozycja podwyżki akcyzy budzi niepokój

Choć Krajowa Izba Gospodarcza ogólnie pozytywnie ocenia rządowy "Plan stabilności i rozwoju", to jednak z pewnym niepokojem patrzy na propozycję zwiększenia podatku akcyzowego na niektóre samochody.

Krajowa Izba Gospodarcza pozytywnie ocenia rządowy "Plan stabilności i rozwoju", który ma na celu utrzymanie stabilności finansowej i wiarygodności Polski w obliczu kryzysu gospodarczego i finansowego na rynkach międzynarodowych. - Przyśpieszenie wydatkowania unijnych funduszy czy też gwarancje i poręczenia kredytów dla firm mogą znacznie złagodzić wpływ kryzysu na polską gospodarkę. Kryzysowa sytuacja wymaga jednak szybkich działań i mam nadzieję, że zaproponowane przez rząd rozwiązania jak najszybciej zostaną wprowadzone w życie – mówi Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Środowisko polskich przedsiębiorców ze zrozumieniem podchodzi do propozycji podwyższenia od 2009 r. akcyzy na alkohol – jako źródła pokrycia niższych od planowanych dochodów z podatków. Niepokój budzi jednak propozycja znacznej podwyżki, z 13,6 do 18,6%, akcyzy na samochody importowane z silnikami powyżej 2 litrów pojemności. Jej negatywne efekty dla branży motoryzacyjnej mogą zdecydowanie przewyższyć pozytywny skutek ewentualnych dodatkowych wpływów do budżetu. Tak znacząca, bo o blisko 40% podwyżka podatku może skutkować obniżeniem się wpływów do budżetu.
Tematy w artykule: akcyza

Podobne wiadomości:

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Oto pomysł, jak zapewnić dodatkowe 4 miliardy wpływów do budżetu

Oto pomysł, jak zapewnić dodatkowe 4 miliardy...

Finanse i prawo 2015-07-09

Komentuj:

~z VATem bylo to samo ... 2008-12-11

W imię unii było że na część towarów trzeba zmienić stawkę VAT na podstawową [u nas 22%], zamiast ulgowych stawek. Wystarczy spojrzeć na budownictwo do czego to doprowadziło. Tylko nikt nie mówi że w naszym kraju stawka podstawowa to jedna z najwyższych w Unii - dlaczego tego nie zmienią ? $%$&*(

~kolejny plan 2008-12-06

...jak czyta się kolejne tytuły planów, teraz stabilności i rozwoju, i te niezwykle polskie sposoby na wszelkie problemy to człowieka szlag trafia. W imię bezpieczeństwa, usprawnienia, by dostosować się do Unii, by zażegnać kryzys, zrekompensować straty, w imię stabilności... zawsze to kochane państwo rachunek wystawia kierowcom. I już dawno straciło umiar w wymyślaniu i określaniu kar, mandatów, akcyz, obowiązkowych opłat. Czy coś jeszcze kiedyś w tym kraju wejdzie w życie nieodpłatnie, dla bezpieczeństwa, dla poprawy i wygody?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.