mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > KIG przeciwko podwyżce akcyzy na LPG

KIG przeciwko podwyżce akcyzy na LPG

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej negatywnie odnieśli się do propozycji podwyżki stawki akcyzy na autogaz. Według KIG jest to jedna z bardziej szkodliwych dla gospodarki propozycji Ministerstwa Finansów w ostatnich latach.

W zaprezentowanym przed paroma dniami projekcie nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym pojawiła się propozycja podniesienia akcyzy na autogaz z obecnych 695 do 1.100 zł na 1000 kg. Według Izby, oznaczałoby to realny wzrost ceny jednego litra LPG nie o 28 gr, jak szacuje MF, ale wręcz o 40 gr. A to spowodowałoby wiele negatywnych skutków o charakterze gospodarczym.

Przede wszystkim przyczyniłoby się to do ograniczenia największego rynku autogazu na świecie. W przypadku wejścia w życie proponowanych zmian odbije się to na ograniczeniu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw z sektora LPG, a nawet bankructwo wielu z nich. A to z kolei przełoży się na wysokość wpływów z tytułów podatków dochodowych oraz podatku VAT. I to za 700 mln zł - tyle bowiem wyższych wpływów do budżetu państwa spodziewa się uzyskać MF z tytułu podwyżki akcyzy.

Wzrost akcyzy na gaz płynny służący do napędu samochodów podwyższy także znacznie koszty transportu towarów, co z pewnością będzie miało charakter inflacjogenny.

Krajowa Izba Gospodarcza uważa także, że w ustawie o podatku akcyzowym należy definitywnie odejść od systemu stawek maksymalnych. Zgodnie z Konstytucją RP stawka podatku powinna być określona w ustawie i nie może wynikać z aktu prawnego niższego rzędu jakim jest rozporządzenie.
Mając na względzie bardzo negatywne skutki dla polskiej gospodarki i polskiego społeczeństwa podwyższenia akcyzy na gaz płynny służący do napędu samochodów, KIG zaapelowała do premiera Donalda Tuska o zahamowanie tych szkodliwych propozycji Ministerstwa Finansów.
Tematy w artykule: LPG CNG

Podobne wiadomości:

Opel Corsa z zasilaniem LPG - ekologia i oszczędność

Opel Corsa z zasilaniem LPG - ekologia i...

Aktualności 2015-05-07

Skoda z łatwym dostępem do LPG

Skoda z łatwym dostępem do LPG

Aktualności 2015-10-07

Komentuj:

~Lza-elita 2008-04-18

Brawo "liberalowie"! Przeciez mowili to w kampanii, no niee..na prawde wierzyliscie, ze beda obnizac podatki???

~zibi 2008-04-17

słusznie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando