mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Karetka na drodze - ustąp pierwszeństwa

Karetka na drodze - ustąp pierwszeństwa

Karetka na sygnale, ale również policja czy straż pożarna, to najczęściej spotykane na naszych drogach, choć nie jedyne, pojazdy uprzywilejowane. Nie muszą one stosować się do znaków drogowych, dlatego kierowcy pozostałych aut powinni mieć się na baczności, spotykając taki pojazd na swojej drodze.

Karetka na drodze - ustąp pierwszeństwa
Grupa pojazdów uprzywilejowanych nie sprowadza się wyłącznie do trzech wspomnianych wyżej służb. Katalog takich pojazdów, który znajdziemy w kodeksie drogowym, obejmuje również - na mocy stosownego zezwolenia - samochody Straży Granicznej, ABW, CBA, a nawet Służby Parku Narodowego.

Naturalnie nie zawsze samochód wyżej wymienionych instytucji może poruszać się po drogach na zasadzie pojazdu uprzywilejowanego. Przepisy polskiego prawa precyzują bowiem, iż taki pojazd musi wysyłać niebieskie sygnały świetlne razem z sygnałami dźwiękowymi o zmiennym tonie. Ponadto pojazd uprzywilejowany, korzystając ze swoich nadzwyczajnych uprawnień na drodze, musi mieć włączone światła mijania bądź drogowe.

Mając na uwadze powyższe wymagania, pojazdami uprzywilejowanymi nie są wszelkie pojazdy specjalne, które wysyłają żółte sygnały świetlne (np. pług śnieżny, pomoc drogowa czy śmieciarka). Nie musimy ustępować im pierwszeństwa, jednak naturalnie, ze względu na wykonywane przez nie prace na lub w bliskiej okolicy drogi, musimy na nie bacznie uważać.

Jakie przywileje ma zatem pojazd uprzywilejowany? Kierujący nim nie musi stosować się do przepisów ruchu drogowego, ani do znaków, jednak musi za każdym razem zachować szczególną ostrożność. Oczywiście takie postępowanie jest możliwe tylko w ściśle określonych sytuacjach, czyli np. wtedy, kiedy trwa akcja ratownicza albo istnieje konieczność zapewnienia porządku publicznego. Co jednak ważne, mimo wszystko kierujący pojazdem uprzywilejowanym musi stosować się do poleceń osoby kierującej ruchem.

Jak powinien zachować się kierowca, który spotyka na drodze pojazd uprzywilejowane np. pędzącą na sygnale karetkę? Przede wszystkim powinien zachować spokój i dołożyć starań, aby ułatwić takiemu samochodowi przejazd. W szczególności chodzi tu o usunięcie się z drogi, a w razie konieczności też zatrzymanie się. Umożliwienie przejazdu może okazać się trudne zwłaszcza w centrum miasta w godzinach szczytu. W praktyce kierowcy najczęściej zjeżdżają na pobocza tworząc dla np. karetki "dodatkowy pas", który umożliwia jej sprawny przejazd.

Należy tu zaznaczyć, że wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego w obszarze zabudowywanym grozi 300 złotowym mandatem oraz 3 punktami karnymi. Karane jest także "złapanie się na ogon" takiemu pojazdowi i niekoniecznie jazda z dużą prędkością, co korzystanie ze stworzonego przez innych kierowców "dodatkowego pasa ruchu".

Podobne wiadomości:

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Aktualności 2017-08-16

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.