mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Karetki bez możliwości odliczenia VAT

Karetki bez możliwości odliczenia VAT

Koparka, bankowóz, pomoc drogowa czy pojazd do odśnieżania dróg to kilka przykładów tzw. pojazdów
specjalnych, które swoim właścicielom dają prawo do pełnego odliczania podatku VAT. Tymczasem w obecnie obowiązujących przepisach inaczej na tym gruncie są traktowane karetki. O wyjaśnienia Ministra Finansów poprosiła Rzecznik Praw Obywatelskich.

Karetki bez możliwości odliczenia VAT
Wprawdzie od 1 stycznia 2013 roku ograniczenie w odliczaniu podatku VAT (60%, nie więcej niż 6 tys. zł w przypadku zakupu oraz zakaz odliczania od nabytego paliwa) nie będzie dotyczyć wszystkich pojazdów specjalnych, w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym, a więc i karetek oraz ambulansów, ale w trwającym okresie przejściowym to zwolnienie ma znacznie węższy zasięg. Obowiązujące w latach 2011 i 2012 przepisy przejściowe wykluczyły karetki oraz inne tego typu pojazdy służące do przewozu osób chorych, niepełnosprawnych, transportu krwi i organów do transplantacji z grupy pojazdów specjalnych, które mogą korzystać z prawa do odliczenia podatku VAT związanego z nabyciem, użytkowaniem i eksploatacją tych pojazdów.

W załączniku do obowiązujących przepisów wymieniona została grup pojazdów, do których powyższe ograniczenie się nie tyczy. Znajdują się w nim takie pojazdy jak agregat elektryczny/spawalniczy, bankowóz, do prac wiertniczych, koparka, koparko spycharka, ładowarka, do oczyszczania dróg, podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych, pomoc drogowa, do zimowego utrzymania dróg, żuraw samochodowy oraz pojazd pogrzebowy. Na próżno szukać tu pojazdów typu karetka czy ambulans.

Karetki czy ambulanse są pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych i przyczep znajdziemy m.in. zapis, mówiący, że obok wymienionych kategorii pojazdów w procesie homologacji typu pojazdu wyróżnia się także niektóry "pojazdy specjalne". Na liście tychże pojazdów widnieje pozycja samochody sanitarne (ambulanse) i jej definicja - pojazdy samochodowe kategorii M przeznaczone do transportu osób chorych lub rannych, wyposażone w urządzenia medyczne do tego niezbędne.

Karetki są więc niewątpliwie pojazdami specjalnymi na mocy przepisów prawa, przeznaczonymi właśnie do wykonywania specjalnych funkcji, często związanych z ratowaniem najwyższego dobra, jakim jest życie ludzkie. W przeciwieństwie jednak do innych rodzajów pojazdów specjalnych, na gruncie prawa podatkowego są gorzej traktowane przez przepisy.

Po piśmie Rzecznika Praw Obywatelskich czekamy teraz na odpowiedź ze strony resortu finansów. Być może błąd ten zostanie szybko naprawiony i już niebawem również i karetki będą korzystać z możliwości odliczania pełnego podatku VAT.

Podobne wiadomości:

Przekroczyłeś 24 punkty karne? To jeszcze nie musi być tragedia

Przekroczyłeś 24 punkty karne? To jeszcze nie...

Finanse i prawo 2014-11-19

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.