mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Karty paliwowe - bezpieczeństwo, wygoda i oszczędność

Karty paliwowe - bezpieczeństwo, wygoda i oszczędność

Posiadając flotę kilkudziesięciu, kilkuset pojazdów trudno sobie wyobrazić ich obsługę bez kart paliwowych. Okazuje się jednak, że również posiadając zaledwie kilka aut w firmie warto pomyśleć o karcie paliwowej.

Karty paliwowe - bezpieczeństwo, wygoda i oszczędność
Na rynku dostępnych jest szereg kart paliwowych, które poza możliwością bezgotówkowej zapłaty za paliwo oferują liczne inne usługi oraz korzyści - od możliwości płacenia za różne inne towary i usługi na stacjach paliwowych, aż po rabaty na każdym litrze paliwa. Karty paliwowe to także, a może przede wszystkim wygoda związana z późniejszym rozliczeniem transakcji. Do księgowości nie trafiają setki faktur, a jedna, czasami dwie zbiorcze z miesiąca. Osoba zarządzająca flotą pojazdów ma na bieżąco wgląd we wszystkie transakcje (miejsce, rodzaj transakcji, data, kwota), co pozwala monitorować wydatki firmowe i reagować szybko na wszelkiego rodzaju nadużycia.

Karty paliwowe zapewniają ponadto większe bezpieczeństwo dla kierowców. Konieczność posiadania większej ilości gotówki bywa ryzykowna (kradzież, zgubienie), papierowy pieniądz łatwiej też się rozchodzi, co może rodzić późniejsze problemy z jego rozliczeniem. Karty paliwowe przynoszą też wymierne korzyści finansowe. W zależności od ilości zatankowanego miesięcznie paliwa firma może liczyć na rabaty. Nie można też zapomnieć o kredytowaniu zakupów.

BP - BP Plus Polska, BP Plus Europe
Karta BP Plus dostępna jest w dwóch opcjach - krajowej (BP Plus Polska) oraz międzynarodowej (BP Plus Europe). Dzięki przynależności do porozumienia Routex, posiadając kartę BP Plus możliwe jest tankowanie także na innych stacjach zrzeszonych w tym porozumieniu. I tak w Polsce karta jest akceptowana na ponad 800 stacjach BP i Statoil, a w całej Europie dodatkowo jeszcze na stacjach Aral, OMV i Agip (w sumie sieć obejmuje 17 tys. stacji w 35 krajach).

Karta BP Plus Europa poza możliwością tankowania paliwa zapewnia również dostęp do wielu usług oferowanych na drogach międzynarodowych, takich jak opłaty za korzystanie z płatnych dróg i autostrad, w tym niektórych płatnych tuneli, myjnie, w tym również dla pojazdów ciężarowych, serwis napraw drogowych, a nawet transport kolejowy. Dzięki karcie BP Plus łatwiejsze będzie również odzyskanie podatku VAT od transakcji dokonanych tą kartą. Oprócz odzyskiwania podatku VAT w trybie standardowym, istnieje również możliwość szybkiego zwrotu VAT, w ramach której zwrot podatku jest przedpłacony oraz fakturowanie netto, dzięki któremu  w ogóle nie ma potrzeby płacenia podatku VAT.

Dodatkowo, specjalnie z myślą o szczególnych potrzebach kierowców ciężarówek, powstała dedykowana sieć Routex-4-Trucks (R4T). Obejmuje ona ok. 1000 stacji w 31 krajach europejskich, ulokowanych przy głównych europejskich trasach tranzytowych i autostradach. Stacje tej sieci oferują szereg usług przydatnych na co dzień kierowcom pojazdów ciężarowych, którzy większość czasu spędzają poza swoim domem.

Lotos - Lotos Biznes, Lotos-Esso Card
Karty sieci Lotos są akceptowane na ponad 330 stacjach w Polsce. W przypadku krajowej karty Lotos Biznes, w zależności od klienta, może być ona wystawiona na konkretny samochód, na osobę bądź na firmę – w takim przypadku na karcie będzie nadrukowany odpowiednio numer rejestracyjny pojazdu lub imię i nazwisko kierowcy. Dla wygody ale i bezpieczeństwa istnieje możliwość określenia limitu zakupów zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Można ograniczyć np. ilość paliwa, jaką można nabyć przy pomocy danej karty, a także wartość pozostałych towarów, jaką można zakupić. Raz ustalone limity można naturalnie zmienić w późniejszym terminie bez konieczności wymiany karty. Za pomocą karty Lotos Biznes można dokonać płatności również w systemie viaToll.

W przypadku karty międzynarodowej (Lotos-Esso Card) to dostęp do stacji Esso we wszystkich europejskich krajach. Poza standardowymi usługami, dzięki tej karcie istnieje możliwość zapłaty za autostrady i inne płatne drogi, tunele, mosty. Możliwa jest także zapłata za niektóre naprawy podczas zagranicznej podróży. Karta Lotos-Esso ułatwi także zwrot zapłaconego zagranicznego podatku VAT.

Lukoil - Lukoil Fleet Card
Karta Lukoil Fleet pozwala płacić za paliwo i inne usługi na ponad 110 stacjach rosyjskiej sieci w Polsce, a w przypadku karty międzynarodowej na ponad 3400 stacji, głównie w Rosji i byłych republikach radzieckich. Karta Lukoila pozwala otrzymać rabaty, których wysokość jest uzależniona od deklarowanego zużycia paliw.

Klient ma możliwość wyboru karty kredytowej lub przedpłaconej. O tę pierwszą mogą się ubiegać firmy i osoby prowadzące działalność gospodarczą, niezależnie od ilości posiadanych pojazdów, zużywające powyżej 300 litrów różnych paliw. Warunkiem jest ustanowienie odpowiedniego zabezpieczenia deklarowanego zużycia paliwa. Może ono mieć postać na przykład gwarancji bankowej, depozytu lub ubezpieczenia. Z każdym klientem ustalany jest termin płatności oraz wystawienia zbiorczej faktury, a także dzienne, tygodniowe i miesięczne limity zakupów paliw – wyrażone w litrach lub złotówkach. Co więcej, możliwe jest ustalenie produktów, które nie będą mogły być zakupione z udziałem karty, zastrzeżenie konkretnych stacji, na których może być tankowane paliwo, a nawet dni i godzin, w których karta będzie aktywna.

W przypadku karty przedpłaconej nie ma konieczności ustanawiania żadnych zabezpieczeń. Ten rodzaj karty opiera się na tzw. elektronicznym koncie zasilanym przed dokonaniem zakupów. Nie ma konieczności utrzymywania odpowiedniego salda na tym koncie, ważny tylko, by w momencie zapłaty była na nim odpowiednia suma pieniędzy. Konto zasilane jest w dowolnym momencie i w dowolnej wysokości.

PKN Orlen - Flota, Biznestank, Mikroflota, Open Drive
PKN Orlen oferuje swoim klientom różne rodzaje kart paliwowych. Najpopularniejsza (Flota) dostępna jest dla firm, które zakupują miesięcznie minimum 1000 litrów paliwa, bez względu na liczbę aut we flocie firmowej. Karta ta jest akceptowana na ponad 1500 spośród 2000 stacji należących do koncernu PKN Orlen w naszym kraju. Za wydanie i użytkowanie karty nie są pobierane żadne opłaty. Są dwa rodzaje karty Flota - "S" wystawiana na numer rejestracyjny auta i "K" wystawianą na konkretną osobę. Obie mogą mieć ustalone indywidualne limity: liczby dziennych transakcji, ilości zatankowanego paliwa (jednorazowo, tygodniowo lub miesięcznie) bądź wartości zakupionych produktów.

Wyłącznie dla firm, które tankują miesięcznie mniej paliwa (do 500 l), przewidziano kartę Biznestank z uproszczonym dostępem do programu, która oferuje różne rabaty gotówkowe. Karta ta jest akceptowana na ok. 1300 stacjach Orlenu oraz Bliska. Dla małych firm skierowana jest również karta Mikroflota, która jest akceptowana na ponad 2500 stacji w Europie - w Polsce (Orlen i Bliska), Czechach (Benzina i Benzina Plus), Niemczech (Star) i na Litwie (Orlen). Kartą tą można płacić m.in. za autostrady i zapewnia ona dwa razy w miesiący zbiorcze fakturowanie.

Kolejną kartą paliwową w ofercie PKN Orlen jest karta Open Drive. Umożliwia ona klientom bezgotówkowe zakupy na wszystkich stacjach paliw należących do Grupy Kapitałowej Orlen w Polsce, Czechach, Niemczech i na Litwie. Mogą z niej korzystać firmy, których pojazdy jeżdżą po trasach międzynarodowych. Jedna karta obejmuje cztery kraje i ponad 2500 stacji, na których można kupić paliwo.

Shell - euroShell
Kartą euroShell można dokonać płatności za transakcje na ok. 400 stacjach Shell i Esso na terenie Polski i ponad 20 tys. w 35 krajach Europy. Wydanie i korzystanie z karty to koszt około 2 zł miesięcznie. Karty wydawane są w dwóch wersjach – jako standardowe karty z odroczonym terminem płatności oraz karty pre-paid. Żeby móc uzyskać kartę z odroczonym terminem płatności, firma musi zużywać miesięcznie co najmniej 1500 litrów paliwa. Kartę typu pre-paid może zaś uzyskać każdy. Karty euroShell – poza umożliwianiem płatności za paliwa i towary na stacjach – pozwalają także na opłaty za autostrady, mosty, tunele oraz uiszczanie podatku drogowego w niektórych państwach, a także opłaty w systemie viaToll. Kartami można również płacić za usługi w stacjach serwisowych Shell oraz za transport promowy u wybranych operatorów.

Shell zapewnia też zaawansowany internetowy system kontroli wydatków dokonywanych kartami, pozwalający na wykaz transakcji i wydatków związanych z poszczególnymi kartami, zarządzanie flotą euroShell Card Online w polskiej wersji językowej, e-mail alerts – powiadamianie o nieprawidłowościach i podejrzanych transakcjach, wysyłane na adres e-mail klienta, oraz zwrot podatku VAT. Z kolei System Shell FuelSave Partner umożliwia zarządzanie danymi o flocie.

Statoil - Statoil Firma, Statoil Europa, ID 1-2-3
Statoil, również zrzeszony w systemie Routex, oferuje trzy rodzaje kart. Statoil Firma jest przeznaczona do płacenia za paliwa, oleje, myjnie i inne akcesoria samochodowe w ok. 800 stacjach (w tym także BP) na terenie kraju. Karta może być wystawiona na osobę, samochód bądź na okaziciela i skonfigurowana według potrzeb (od możliwości tankowania wyłącznie oleju napędowego po wszystkie paliwa, oleje silnikowe, myjnie, akcesoria samochodowe a nawet żywność i napoje).

Karta Statoil Europe przeznaczona jest do użytku krajowego oraz zagranicznego. Poza standardowymi usługami oferuje również regulowanie opłat za przejazdy drogami, tunelami, mostami, promami, sieć myjni dla samochodów ciężarowych, usługę odzyskania podatku VAT zapłaconego za granicą, uiszczanie opłat drogowych za pośrednictwem systemów elektronicznego poboru, usługę Combi Traffic
(transport drogowo-kolejowy).

Z kolei karta ID 1-2-3 obowiązuje na stacjach oznaczonych logo "Statoil 1-2-3" lub "1-2-3". Część tych stacji wyposażono w terminale płatnicze umożliwiające klientom tankowanie w systemie automatycznym przez całą dobę. Karta ID może być przypisana do każdego numeru rejestracyjnego pojazdu użytkowanego przez firmę klienta. Karta wydawana jest bezpłatnie przez Statoil, nie jest kartą płatniczą i nie gromadzi punktów premiowych.

Podobne wiadomości:

Jak producenci aut mierzą spalanie

auto motor i sport 2014-05-08

Jeśli porównasz zużycie paliwa podawane przez producenta z wynikami uzyskanymi na stacji benzynowej, możesz się niemile zdziwić. Zobacz, w jaki sposób producenci mierzą zużycie paliwa i dlaczego ma ono tak niewiele wspólnego z rzeczywistością.  

Sprawdzono jakość paliwa w 2015 roku - wyniki kontroli

Sprawdzono jakość paliwa w 2015 roku - wyniki...

Aktualności 2016-04-13

Komentuj:

Bazyl34 2017-02-09

Dobrym rozwiązaniem jest monitoring GPS w samochodach, ale dzisiaj to już raczej standard. Oszczędzanie na paliwie, eliminowanie wszystkich nieprawidłowości, sprawdzanie, jak kierowcy dbają o pojazdy. Ze swojej strony mogę polecić ikol. Dobre rozwiązanie dla floty, umowa bez wiązania się na terminy, dodatkowe opcje do wyboru za grosze, wszystko można dopasować do swoich potrzeb.

Mats 2017-01-23

Jeśli chodzi o optymalizację kosztów korzystania z floty to ze swojej strony mogę polecić https://pugo.pl/

~przemek88 2017-01-09

Odwiedź tą strone https://fleetcor.pl/dowiedz-sie-wiecej nDodam, że my mamy samochody w leasingu. Zdecydowanie moge je doradzić.Bardzo wygodne rozwiązanie i dla nas i dla pracowników. Kartami można non stop zarządzać online. Do tego masz 3 miesiące rabatu podczas tankowania na jednej stacji. Moim zdaniem warto jest w to wejśc.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando