mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Karty parkingowe dla niepełnosprawnych stracą ważność

Karty parkingowe dla niepełnosprawnych stracą ważność

Od pierwszego lipca wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Konsekwencją zmian będzie utrata ważności wszystkich kart parkingowych dla niepełnosprawnych. A uzyskanie nowej będzie dużo trudniejsze.

Karty parkingowe dla niepełnosprawnych stracą ważność
Powodem zmian była swego rodzaju patologia, jaka się wytworzyła w tym zakresie. Bardzo często kartą dla osób niepełnosprawnych posługują się dziś osoby w pełni sprawne ruchowo, które odziedziczyły taką kartę po swoich dziadkach czy rodzicach. Brak odpowiedniego procesu weryfikacji i bezterminowość takich kart przyczynia się do tego, że niektórzy korzystają z nich bezprawnie. A jak wiadomo, to bardzo duże ułatwienie w sytuacjach, gdy o znalezienie wolnego miejsca pod jakimś urzędem, sklepem czy inną instytucją jest niezwykle trudno.

Zmiana przepisów spowoduje, że nowe karty parkingowe otrzymają tylko osoby o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (m.in. niepełnosprawność ruchowa, neurologiczna lub narządu wzroku). Dziś mogły się o takie karty ubiegać również osoby z lekką niepełnosprawnością. Ponadto karty będą mogły również dostać rodzice dzieci niepełnosprawnych, które nie ukończyły 16. roku życia (a mające znaczne problemy z poruszaniem się), oraz placówki zajmujące się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych.

Co więcej, nowe karty będą wydawane tylko na okres pięcioletni, a nie jak dziś, często bezterminowo. Placówki takie karty dostaną zaś tylko na trzy lata. W razie śmierci osoby, której wydano kartę, traci ona ważność.

Posługiwanie się kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych przez osobę nieuprawnioną będzie podlegać karze grzywny do 2000 zł.

Nowych kart parkingowych nie będą wydawać urzędy miejskie, a powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Niestety, osoba niepełnosprawna będzie musiała się zgłosić osobiście do takiej instytucji.

Choć nowelizacja kodeksu drogowego wchodzi w życie już od jutra, stare karty parkingowe będą ważne jeszcze do końca listopada. Niepełnosprawni mają więc jeszcze pięć miesięcy, aby wyrobić sobie nowe uprawnienie do parkowania w miejscach oznaczonych "kopertą".

Podobne wiadomości:

Polscy sędziowie przeciwni zabieraniu praw jazdy

Polscy sędziowie przeciwni zabieraniu praw...

Finanse i prawo 2015-06-15

Nowy taryfikator mandatów 2016 - sprawdź, ile zapłacisz za mandat

Nowy taryfikator mandatów 2016 - sprawdź, ile...

2015-10-29

Komentuj:

~Andre 2014-07-06

Znam takiego cwaniaczka nosi worki mieszka w czersku na wielewskiej ma kartę parkingową ciekawe na co to się nazywa osoba nie pełnosprawna

~Felek 2014-07-02

Panie Marcinie Tłumaczę ponownie. Jakikolwiek dokument wydany z terminem ważności " bezterminowo" oznacza, że dokument jest ważny tak długo, jak długo pozwalają na to aktualnie obowiązujące przepisy prawne, natomiast wydany z terminem ważności do 2016 r. utraciłby swą ważność w 2016 r. gdyby nadal obowiązywały przepisy na podstawie których dokument ten został Ci wydany. Nowelizacja ustawy "Prawo o ruchu drogowym" gruntownie zmienia te przepisy. Ustała więc podstawa prawna do zachowania ważności wydanej Ci karty, dlatego nowelizacja unieważnia wszystkie karty parkingowe. Jeżeli jesteś osobą spełniającą kryteria przyznania Ci nowej karty wystarczy wyrobić sobie nową, natomiast przestrzegam przed nieuprawnionym korzystaniem z karty ponieważ ustawodawca za taki wyczyn ustanowił 2000zł. grzywny.

~Karta parkingowa niepełnosprawnych 2014-07-01

Ludzie uprzkowanie tej sprawy to kwestia tylko dobrej organizacji atóż każdy kto posiada kartę musi się ososbiście zgłosic do organu który ją wydał to jedno wówczas ten sam organ wydaje nową kartę z tym samym nr karty tylko wprowadza zmiany np: ZOT 00589 / 2019 i wiadomo że karta ta ważna jest do 2019 R i na parkingu nikt bez ważnej karty nie będzie się nią pos.ługiwał PROSTE ROZWIĄZANIE ale ktoś za tą zmiane zgarną kupe kasy a posługiwanie się osób nie uprawnionych do karty będzie dalej trwało bo nasze społeczeństwo jest przez władzę po 1989 tak nauczone jest na to paragraf KTO POSŁUGUJE SIĘ NIE SWOIM DOKUMENTEM PODLEGA KARZE GRZYWNY LUB KARZĘ POZBAWIENIA WOLNOSCI DO LAT 2 WSZYSTKO W TEMACIE Od tego jest Stra ż Miejska Policja żeby kontrolować jeżeli stwierdzą że karta wykożystywana jest bezprawnie przez ZDROWE nie uprawnione osoby to zabrać DOZYWOTNIO kartę parkomatową

~Marcin 2014-07-01

Panie felek jezeli karta ma ważność do 2016 roku to jakim prawem ma być zabrana??

~mikrus 2014-06-30

policja, a właściwie straż miejska mogłaby kilku takim autom i ich właścicielom się przyjrzeć, z jakiego rodzaju karty korzystają i szybko by takie cwaniaczki przestały cwaniaczyć

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando