mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Kasy fiskalne lekiem na szarą strefę

Kasy fiskalne lekiem na szarą strefę

Polski Sojusz Motoryzacyjny, organizacja powstała w celu ochrony producentów i dystrybutorów części motoryzacyjnych oraz warsztatów samochodowych, apeluje, abyśmy podczas zakupów na giełdach domagali się paraganów fiskalnych. Ma to pomóc zwalczyć szarą strefę i handel kradzionymi częściami.

Według Sojuszu brak kas fiskalnych, czy oznakowania stoisk sprzedawców to powszechne zjawiska na polskich giełdach motoryzacyjnych. Ministerstwo Finansów, wprowadzając obowiązek kas fiskalnych zakładało większą kontrolę handlu częściami niewiadomego pochodzenia, a to z kolei miało pomóc w wyeliminowaniu szarej strefy. Inspektorzy kontroli skarbowej przeprowadzają na polskich giełdach i targowiskach kontrole, m.in. w zakresie obowiązku posiadania kasy oraz dokonywania na niej ewidencji sprzedaży, a także obowiązku wydawania paragonów.

Nawet jednak największe starania służb skarbowych nie wystarczą, jeśli nie zmieni się sposób postępowania klientów, którzy nie biorą paragonów zakupu lub ich nie żądają. Warto pamiętać, iż paragon zakupu jest dowodem prawa do rękojmi oraz gwarancji, w niektórych zaś przypadkach nawet zwrotu lub wymiany zakupionego towaru.

Według obowiązującego od 1 września 2006 roku prawa każdy podmiot gospodarczy dokonujący sprzedaży w Polsce części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej zobowiązany jest do rejestrowania tej sprzedaży za pośrednictwem kasy fiskalnej.

Jak przypomina Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie, sprzedawca nie wydając paragonu lub nie rejestrując sprzedaży, podczas której wartość uszczuplenia na rzecz skarbu państwa nie przekroczyło kwoty 5.630 zł (tj. pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia - obecnie 1.126 zł), popełnia wykroczenia skarbowe, za co grozi mandat karny w kwocie od 112 zł do 2252 zł. W przypadku przekroczenia powyższej kwoty uznaje się, że zostało popełnione przestępstwo skarbowe, za co grożą surowsze kary i z urzędu wszczynane jest dochodzenie karne regulowane przez kodeks karny skarbowy.
Tematy w artykule: giełdy

Podobne wiadomości:

Parlament Europejski za wolnym rynkiem części zamiennych

Parlament Europejski za wolnym rynkiem części...

Finanse i prawo 2007-12-13

Giełdy współtworzą

Giełdy współtworzą "szarą strefę"

Finanse i prawo 2007-11-23

Komentuj:

~jaa 2008-07-31

przeciez wystarczy kontrola (nalot) z urzedu skarbowego na targu - nie ma paragonu - kara.... tak jak to mam miejsce normalnie w sklepie.... tylko kto pojdzie w sobote i w niedziele do pracy? ;))

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.