mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Kiedy kontrola alkomatem?

Kiedy kontrola alkomatem?

Wypadek drogowy, stłuczka czy zwykła kontrola drogowa to najczęstsze sytuacje, w których kierowca może mieć kontakt z funkcjonariuszem drogówki. Podczas takiego spotkania zdarza się, że w użyciu znajduje się alkomat. Zobacz, w których sytuacjach badanie alkomatem jest obowiązkowe, a kiedy może ujść nam płazem niewielka ilość alkoholu w organizmie.

Kiedy kontrola alkomatem?
Wypadek drogowy
O wypadku drogowym mówimy wówczas, gdy w zdarzeniu drogowym dochodzi do uszkodzenia ciała - czyli są ranni lub ofiary śmiertelne. Na miejsce takiego zdarzenia powinniśmy koniecznie wezwać policję, a ta, po przybyciu, obowiązkowo sprawdzi stan trzeźwości wszystkich kierowców, którzy brali udział w wypadku. Pamiętajmy, badaniu alkomatem nie zostaną poddani wyłącznie sprawcy wypadku, ale również kierowcy "poszkodowanych" pojazdów. Jeśli taki kierowca jest nieprzytomny, został zabrany przez pogotowie ratunkowe, wówczas zostanie mu przeprowadzone badanie krwi na obecność w niej alkoholu. Zbyt duża liczba promili nie musi z automatu oznaczać, że nietrzeźwy kierowca był winny spowodowania wypadku, ale w spornej sytuacji może być czynnikiem decydującym.

Stłuczka
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku mniej groźnej kolizji drogowej. Przede wszystkim uczestnicy stłuczki nie mają bowiem obowiązku wzywania policji. Mogą "dogadać się" w kwestii winy i spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, które powinno wystarczyć do późniejszych rozliczeń z ubezpieczycielem i uzyskania odszkodowania.

Nawet jeśli na miejscu kolizji drogowej pojawia się patrol policji (kierowcy np. nie chcą przyznać się do winy), wcale nie musi dojść do badania alkomatem. Co więcej, w większości przypadków takiego badania policja nie przeprowadzi. Dojdzie do niego, jeśli zachodzą wątpliwości co do stanu trzeźwości któregoś z kierowców - oznakami będą kłopoty z utrzymaniem równowagi czy też niewyraźna mowa. O zbadanie stanu trzeźwości może poprosić również jeden z uczestników kolizji. Musimy się jednak liczyć z tym, że jeśli sami wyjdziemy z taką inicjatywą, wówczas też i my możemy zostać przebadani alkomatem.

Kontrola drogowa
W przypadku zatrzymania naszego samochodu przez patrol policyjny alkomat może, choć nie musi zostać użyty. Jeśli policyjny patrol jest nastawiony wyłącznie na mierzenie naszej prędkości, powinno obejść się bez alkomatu, o ile nasz stan nie będzie zdradzał, iż spożywaliśmy alkohol. Podczas rutynowej kontroli drogowej badanie poziomu promili z reguły ma miejsce. Musimy się liczyć z koniecznością "dmuchania" w godzinach wieczorno-nocnych, gdy zachodzi podejrzenie, iż wracamy z zakrapianej imprezy.

"Dmuchanie w balonik" odbywa się również często (policja chwali się ze wzrostu tego typu akcji w ostatnim roku) podczas szeroko zakrojonych akcji nastawionych właśnie na łapanie nietrzeźwych kierowców. Najczęściej takie akcje mają miejsce w godzinach porannych, gdy wielu ludzi jedzie do pracy. Policja stara się wyłapać tych, którzy po wieczornej imprezie wciąż mają alkohol we krwi.

Odmowa badania i przymus

Kierowcy często odmawiają poddania się badaniu krwi w organizmie. Czy mają takie prawo? Prawo do żądania od kierowcy poddania się badaniu zawartości alkoholu w organizmie daje policji ustawa „Prawo o ruchu drogowym”. I wprawdzie kierowca ma prawo do odmowy, jednak przepisy ustawy dają policji prawo do zweryfikowania stanu trzeźwości nawet w przypadku braku zgody kierującego.

Według rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie, w sytuacji w której kierowca będący sprawcą wypadku odmawia poddania się badaniu krwi to można dokonać tej czynności bez jego zgody, o czym  trzeba go uprzedzić. Szkopuł w tym, że prawo to zostało zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny, który uznał, że obecność policjantów przy pobieraniu krwi godzi w intymność osoby badanej. Trybunał stwierdził też, że prawo takie można wprowadzić tylko ustawą a nie rozporządzeniem.

Dlatego też trwają prace nad zmianą prawa, a obecnie możemy mówić o sytuacji patowej. Wprawdzie zmienione zostały już przepisy ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, ale dla zwiększenia przejrzystości Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się również znowelizować Kodeks postępowania karnego o możliwość użycia siły w celu przeprowadzenia badania krwi na zawartość alkoholu.

Podobne wiadomości:

Stać, policja!

auto motor i sport 0000-00-00

Czy Cię zatrzymają na suszarkę, czy do rutynowej kontroli – wykonując czynności służbowe policjanci muszą przestrzegać pewnych przepisów.

Stać, policja!

auto motor i sport 0000-00-00

Czy Cię zatrzymają na suszarkę, czy do rutynowej kontroli – wykonując czynności służbowe policjanci muszą przestrzegać pewnych przepisów.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.