mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Kiedy można nie płacić za radio w aucie?

Kiedy można nie płacić za radio w aucie?

Obowiązek płacenia abonamentu RTV za posiadanie radioodbiornika w samochodzie już od pewnego czasu budzi sporo emocji i kontrowersji. Jak się okazuje, nie zawsze na właścicielu spoczywa taki obowiązek.

Kiedy można nie płacić za radio w aucie?
W związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi płacenia abonamentu RTV za radia w samochodach, Związek Dealerów Samochodów przeanalizował w tym zakresie obowiązujące przepisy prawne. Podstawą prawną do pobierania abonamentu radiowo – telewizyjnego jest ustawa z dnia 25 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Ustawa ta szczegółowo określa podmioty zobowiązane do ponoszenia opłat, zasady wnoszenia i wysokość, oraz zwolnienia z tego obowiązku.

Przedsiębiorca – odmiennie niż w przypadku gospodarstw domowych – płaci za każdy odbiornik radiowy i telewizyjny który wchodzi w skład jego wyposażenia, łącznie z odbiornikiem w samochodzie służbowym.

Zgodnie z ustawą odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu. Dodatkowo ustawodawca wprowadził domniemanie, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Przepisy o abonamencie RTV w sposób precyzyjny i nie budzący wątpliwości przesądzają o konieczności wnoszenia opłat za każdy firmowy odbiornik (w tym w samochodzie służbowym).

Wątpliwość natomiast pojawia się w przypadku odbiornika w samochodzie demonstracyjnym (nie wprowadzonego do środków trwałych). Po przeanalizowaniu przepisów ZDS stoi na stanowisku, że radio w samochodzie demonstracyjnym (jako standard wyposażenia) nie różni się od radia stojącego na półce w sklepie oprócz tego tylko, że jest inaczej opakowane (całym samochodem). W związku z powyższym zasadnym powinno być zastosowanie w tym zakresie art. 5 ust. 2 ww. ustawy, który to przepis zwalnia z obowiązku rejestracji odbiornika ("odbiorniki... przeznaczone przez przedsiębiorcę wyłącznie do sprzedaży lub przekazania osobom trzecim do używania na podstawie umów, jeżeli czynności te należą do przedmiotu działalności gospodarczej danego przedsiębiorcy").

Samochód demonstracyjny w myśl przepisów podatkowych, do czasu kiedy nie wchodzi do środków trwałych dealera (do 1 roku), wciąż zachowuje status towaru handlowego. Zwolnienie z obowiązku rejestracji jest tożsame z nie podleganiem pod przepisy ustawy, co skutkuje brakiem obowiązku płacenia abonamentu.
Tematy w artykule: samochód w firmie radio

Podobne wiadomości:

Samochodem służbowym na wakacje - o czym należy pamiętać?

Samochodem służbowym na wakacje - o czym...

Przepisy i prawo jazdy 2015-07-24

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Komentuj:

~mintaj 2017-06-20

ja nawet nie podłączam anteny nawet do tv w domu , słucham muzyki która sobie kupuje , i oglądam filmy tylko takie które sobie tez kupuje , nie zapłacę złodziejom i nie mam zamiaru. nawet i na to nie mam czasu bo dużo pracuje bo ledwo stać mnie na utrzymanie rodziny a co dopiero samochodu , oni sobie tak pozwalają bo ludziom ciężko zrezygnować z auta , nikt nie chce kisić małego dziecka w autobusie , ani wyjeżdżać do pracy dwie godziny wcześniej bo połączenia mu nie pasują - to zwykłe bezwstydne chamstwo i zalegalizowany rozbój na Polakach - nie my tak wybraliśmy tylko oni nadużywają władzy naszym kosztem , naród powinien decydować a nie banda oszołomów !

~halski 2010-07-16

a propos radia w komórce, teraz już większość komórek ma funkcje radia, tak więc wszystkim którzy mają komórki dowalić abonament RTV, a przynajmniej radiowy, a co, czemu tylko kierowcy mają być pokrzywdzeni

~Slavex 2010-07-15

To firmy za kazdy telefon komorkowy z funkcja radia tez maja odprowadzac abonament? Wyjdzie na to ze firma zatrudniająca 10 ludzi posiadajacych firmowe komorki i posiadająca 3 samochody i radio w biurze zaplaci abonament za 14 odbiornikow!!... juz nie mowie o sytuacji gdy specyfika firmy wymaga zainstalowania w firmowych komputerach kart telewizyjnych (które pozwalaja rowniez na odbior radia). Mamy chore prawo

~eLKa 2010-07-15

A co z samochodami w leasingu? To nie jest samochód firmy tylko leasingodawcy, tak jakby był wypożyczony. To lesingodawca powinien odprowadzać opłatę za radio w takim samochodzie!

~Jurek 2010-07-15

ten "abonament" to jedno z wielu zalegalizowanych zlodziejstw ze strony tego zlodziejskiego panstwa, dodajac do tego mierny poziom tego co jest przez tiwi parafialna nadawane, wciskanie reklam zmieniajacych godziny nadawania, nie place i placic nie bede

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.