mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Kierowcy bez OC są bez szans

Kierowcy bez OC są bez szans

Ponad 4,5 tysiąca nieubezpieczonych kierowców wykrył w ostatnim roku - dzięki "wirtualnemu policjantowi" – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG uzyskał z tego tytułu ponad 1,2 mln złotych z kar za brak polisy OC.

Kierowcy bez OC są bez szans
"Wirtualny policjant" to narzędzie uruchomione w końcu 2011 roku. Pozwala ono na identyfikację przerwy w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych - na podstawie informacji z bazy polis komunikacyjnych Funduszu. W pierwszej połowie 2013 roku rusza kolejny program identyfikujący nieubezpieczonych w tej bazie.

– Między innymi w oparciu o dane on-line z Centralnej Ewidencji Pojazdów będziemy porównywać datę pierwszej rejestracji pojazdu z datą wykupu polisy OC. Jeżeli ubezpieczenie zostało wykupione po dacie rejestracji pojazdu, jego właściciela wezwiemy do zapłacenia kary  – wyjaśnia Wojciech Bijak, dyrektor Ośrodka Informacji UFG.

Warto przypomnieć, że od 1 stycznia rosną kary za brak ubezpieczenia OC. Posiadacze samochodów osobowych - jeżdżący bez OC - zapłacą 3,2 tysiące złotych kary (w 2012 roku - 3 tys. zł). Z kolei dla ciężarówek, autobusów czy ciągników samochodowych pełna kara będzie wynosić 4,8 tysiąca złotych (dziś 4,5 tys. zł). Jeżeli właściciel pojazdu nie będzie posiadać ubezpieczenia tylko przez kilka dni - zapłaci część kary. Gdy przerwa nie przekroczy 3 dni  - 20 proc., a do 14 dni – 50 proc. kary podstawowej. Właściciele wszystkich pojazdów mechanicznych podlegających rejestracji mają obowiązek wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli tego nie zrobią - to ich auta, ciężarówki, ciągniki, motocykle, motorowery, przyczepy itp. - nie mają prawa poruszać się po polskich drogach.

Z kolei w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych znajduje się już ponad 200 milionów rekordów o wszystkich sprzedanych ubezpieczeniach OC i autocasco, również w latach poprzednich. Bieżące zapełnienie bazy w zakresie komunikacyjnego OC sięga 98 procent. Ubezpieczyciele zobowiązani są - w ciągu maksymalnie 14 dni - przesłać do UFG informacje o polisie, licząc od daty jej sprzedaży.

Obowiązek posiadania OC sprawdza również m.in. policja i wydziały komunikacji. Od początku stycznia do końca września 2012 roku, UFG łącznie wezwał do zapłaty kary za brak OC ponad 20 tysięcy posiadaczy pojazdów. Rocznie płacą oni ponad 10 mln złotych kar, tylko za to, że nie wykupili tej obowiązkowej polisy. Fundusz szacuje, że po polskich drogach porusza sie około 250 tys. nieubezpieczonych pojazdów. Rocznie ich kierowcy powodują około 5,5 tysiąca wypadków (łącznie z niezidentyfikowanymi sprawcami), co kosztuje innych właścicieli samochodów już ponad 70 miliony złotych(szacowana wysokość odszkodowań w 2012 roku). Wypłaty z UFG są bowiem finansowane przez firmy ubezpieczeniowe.

Podobne wiadomości:

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy...

Finanse i prawo 2017-12-18

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Komentuj:

~staszek45 2013-03-13

Ja w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zaglądam czasem na forum ubezpieczeń albo forum agentów ubezpieczeniowych. Zawsze znajduję odpowiuedź na nurtujące mnie zagadnienia ;)

niktinic 2013-01-19

Tak.Szczególnie dotknęło to osób (najczęściej w starszym wieku ,na emeryturze czy rencie) które zachorowały przebywając dłuższy czas w niemocy a tym samym korzystać z pojazdu w związku z chorobą,szpitalu etc.-a płacić muszą-jest moim zdaniem nie tylko nieuczciwe ale i podchodzi mi pod ''naciąganie i wyłudzanie'' co jest w polskim prawie karalne ale też przez polskie prawo umożliwione na rzecz ubezpieczycieli,wysokiej prowizji policjanta za ''złapanie'' bez O.C ,oraz podreperowaniu finansów innych.. Ustanowiono je z myślą o odszkodowaniu dla ludzi poszkodowanych w wypadku -czytaj;przechodnia- z pojazdem bez tego właśnie O.C .Oczywiście kosztem innych np.wymienionych. Czy zwykłe ubezpieczenie jakie każdy winien mieć nie jest adekwatne w wypadku? Tak, jest nieuczciwe w moim rozumowaniu i z ''naciągnięciem ''prawa obowiązującego.

Hq-Aero-Dynamic_p 2013-01-09

Z jednej strony tak,ale z drugiej takie auto jest kompletnie bezużyteczne,wiec najlepiej byłoby je zezłomować i mieć spokój,nie narażać się na niepotrzebne koszty,

~Kazimierz 2013-01-08

Najgorsze jest to, że nawet auta nie używane, takie które stoją i zarastają mchem muszą mieć ubezpieczenie. Nie opłaca się chyba mieć takiego pojazdu. http://www.ubezpieczenieocac.com.pl/artykuly-i-porady/60-nieuczciwe-ubezpieczalnie - o tym jakie przekręty robi niektóre ubezpieczalnie...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando