mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Kierowcy dołożyli się do służby zdrowia

Kierowcy dołożyli się do służby zdrowia

Choć tzw. podatek Religi przetrwał zaledwie nieco ponad rok, to w tym czasie udało się zgromadzić na kontach NFZ ponad 881 mln zł. Problemy z rozdysponowaniem tych środków sprawiły, że dopiero teraz uchwalono, gdzie trafią te pieniądze.

Kierowcy dołożyli się do służby zdrowia
Obowiązujący od 1 października 2007 r. do końca ubiegłego roku podatek Religi zakładał, iż z każdej składki obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej kierowców 12% trafi na konto Narodowego Funduszu Zdrowotnego, a następnie środki te będą przekazywane do szpitali na leczenie ofiar wypadków samochodowych. Od samego początku opłata ta spotykała się z protestami z różnych stron. Trafiła nawet do Trybunału Konstytucyjnego i dość szybko stało się jasne, że przyszłość podatku Religi jest poważnie zagrożona. Zarzucano mu przede wszystkim to, iż wszystkie zakłady ubezpieczeniowe obciążone były jednolitą stawką bez względu na poziom szkodowości w poszczególnych zakładach. W efekcie na podwyżkę składki OC narażeni byli zarówno kierowcy "wypadkowi", jak i "bezwypadkowi".

Dość poważnym argumentem za likwidacją obowiązkowej opłaty na konto NFZ były też trudności z wykorzystaniem zgodnie z ustawą zebranych środków z tego tytułu. Łącznie z polis OC na konto NFZ trafiło ponad 881 mln zł, z czego tylko niecałe 4% trafiło już do szpitali na leczenie ofiar wypadków drogowych. Wprawdzie bezpośrednio za tę sytuację obwinia się szpitale, które nie przesyłały do NFZ wymaganych dokumentów (m.in. faktur za leczenie ofiar wypadków), jednak tak naprawdę kłopoty z odzyskiwaniem tych środków wynikały ze złych rozwiązań prawnych. Mało sprecyzowane przepisy dotyczące rozliczeń, wymagana skomplikowana dokumentacja i wreszcie brak kompatybilności systemów informatycznych policji i NFZ powodowały, że środki pieniężne nie płynęły do szpitali.

Jednak już wkrótce jest szansa, że zgromadzone środki z tytułu podatku Religi zasilą polski system opieki zdrowotnej. Wprawdzie nie zgodnie z zapisami zlikwidowanej już ustawy, to jednak prawie 850 mln zł, jakie zasilą polskie szpitale i przychodnie, do małych kwot nie należy. Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała bowiem uchwałę Rady Narodowego Funduszu Zdrowia o zmianę planu finansowego NFZ zwiększając tym samym budżet NFZ na 2009 rok do 53,5 mld zł.

Największa część tych dodatkowych środków zostanie przeznaczona na podstawową opiekę zdrowotną (448,9 mln zł). Z kolei 249,8 mln zł trafi na lecznictwo szpitalne, a 115,7 mln na refundację cen leków. O 13,2 mln zwiększy się budżet świadczeń zdrowotnych kontraktowanych odrębnie, niecałe 9 mln zostanie przeznaczone na opiekę długoterminową, a 8 mln na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Dzięki podatkowi Religi wyższe kwoty będą mogły być teraz przeznaczone na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień (1 mln zł), zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny (1 mln zł), rehabilitację leczniczą (800 tys. zł) oraz pomoc doraźną i transport sanitarny (150 tys. zł).

Podobne wiadomości:

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy...

Finanse i prawo 2017-12-18

Komentuj:

~Greg1 2009-03-20

Trzeba przyznać, że nie ma nic bardziej chorego niż polska opieka zdrowotna. Złodzieje na górze pomagają uchwalić przepisy które pozwalają kraść wszystkim: nadole i na górze. Lekarze są podobno źle opłacani, ale profesor ma 20 kzł wynagrodzenia w standardzie na liście płac w państwwym szpitalu.. Lekarze specjaliści nie dopuszczają młodszych do robienia specjalizacji, żeby utrącić przyszłą konkurencję. i spadek swoich dochodów. To środowisko jest chore i wymaga leczenia i to natychmiast. Po prostu NFZ jest jak dziurawe wiadro do noszenia wody, a dalsi pośrednicy przekształcają to w durszlak.

~uuuuuuu 2009-03-20

to bardzo dobrze, że dzięki tym pieniądzom będzie więcej środków na refundację leków, opiekę ambulatoryjną, leczenie uzależnień itd. Ale pytam dlaczego my kierowcy mamy finansować to wszystko?? Dla czego płacimy nawet za tych którzy nie mieli okazji zapłacić 12% podatku Religi?? Tego już nie rozumiem. Pieniądze miały być przeznaczone na leczenie ofiar wypadków. Jest to kwota 850mln. zł!!!

~piter 2009-03-20

Złodziejskie ustawy,uchwaly,rozporządzenia....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.