mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Kolejna propozycja pomocy dla branży

Kolejna propozycja pomocy dla branży

Business Centre Club jest kolejną instytucją, która przygotowała propozycję pakietu działań, jakie miałyby przeciwdziałać kryzysowi w branży motoryzacyjnej.

Branża motoryzacyjna jest jednym z głównych sektorów europejskiej, a także polskiej gospodarki. Branża ta generuje 20 proc. przychodów z eksportu polskiej produkcji przemysłowej i daje zatrudnienie ponad 120 tys. pracowników. Przemysł ten wpływa również na wiele innych sektorów gospodarki, wykracza w dużym stopniu poza granice państwowe, poprzez sieć wzajemnych powiązań biznesowych dostawców, producentów, sprzedawców i obsługi techniczno-serwisowej, która dotyczy wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Zdaniem ekspertów i przedsiębiorców z BCC działania wspierające branżę powinny dotyczyć przede wszystkim trzech najważniejszych obszarów:
- kreowania popytu na samochody,
- obniżania kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw oraz
- ochrony miejsc pracy w firmach tej branży.
 
W piśmie do ministra gospodarki, Waldemara Pawlaka zaproponowane zostały m.in.:
- wprowadzenie dopłat do zakupu nowych samochodów np. w wysokości 1000 euro, z jednoczesnym złomowaniem starego samochodu;
- obniżenie do poprzedniego poziomu stawki akcyzowej na samochody o pojemności silnika powyżej 2 l;
- wprowadzenie możliwości odliczenia pełnego VAT-u przy zakupie nowego samochodu osobowego przez firmę;
- prawne ograniczenie możliwości sprowadzania do Polski aut używanych np. w formie wysokiej opłaty "środowiskowej", szczególnie tych, które są eksploatowane od ponad 10 lat;
- przyjęcie ustawy o leasingu konsumenckim;
- wprowadzenie możliwości uzyskiwania przez przedsiębiorstwa tej branży dopłat do utrzymanych miejsc pracy np. z Funduszu Pracy;
- w przypadku konieczności wprowadzenia "postoju" w fabryce, możliwość wysyłania pracowników na bezpłatne urlopy lub/i automatyczne obniżanie kosztów pracy np. przez dopłaty z Funduszu Pracy;
- wprowadzenie możliwości obniżenia przez władze lokalne (np. czasowo) stawek podatku od nieruchomości dla branży motoryzacyjnej.

Kilka z proponowanych działań zostało już wdrożonych w sąsiednich państwach. Przynoszą one oczekiwane efekty w postaci znaczącego pobudzenia popytu na samochody (40 proc. wzrost sprzedaży aut w Niemczech). Komisja Europejska w komunikacie z 25 lutego br. również zwróciła uwagę na pogłębiający się kryzys w europejskiej branży samochodowej, zalecając jednocześnie krajom członkowskim podjęcie zdecydowanych działań wspierających branżę motoryzacyjną.

Propozycje w niektórych przypadkach wiążą się ze zwiększeniem wydatków budżetowych, ale zdaniem ekspertów z BCC ich skutkiem będzie przewyższający je wzrost przychodów do budżetu z eksportu, podatków CIT i VAT. Brak działań rządu w tym sektorze gospodarki spowoduje m.in. znaczący wzrost bezrobocia, obniżenie przychodów państwa z eksportu i podatków oraz wzrost wydatków państwa na zasiłki dla bezrobotnych i pomoc socjalną. Publikowane dane o spadkach produkcji pokazują, że nie można dalej czekać, bo problem sam nie zniknie. Konieczne są działania wspierające ten ważny sektor gospodarki.

Podobne wiadomości:

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad...

Finanse i prawo 2016-10-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia jest najchętniej kupowanym modelem w Polsce. Teraz do jej oferty dołącza wersja napędzana silnikiem 1.5 TSI.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic