mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Kolejne ułatwienie dla sprowadzających auta

Kolejne ułatwienie dla sprowadzających auta

Sprowadzający samochody do kraju będą mieli od dziś nieco ułatwione zadanie związane z procesem rejestracji takiego auta. Potwierdzenie zapłaty akcyzy będzie można uzyskać drogą elektroniczną, bez konieczności wizyty w urzędzie celnym.

Kolejne ułatwienie dla sprowadzających auta
Elektroniczne potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo, które można już uzyskać bezpośrednio na stronie Portalu Systemów Służby Celnej (www.e-clo.pl), po wydrukowaniu będzie dokumentem zgodnie z przepisami ustawy o ruchu drogowym uznawanym w dalszym postępowaniu rejestracyjnym. Dzięki temu, odpadnie nam jedna wizyta w urzędzie celnym.

Zainteresowana osoba w zakładce "potwierdzenie zapłaty" może wygenerować plik potwierdzenia w formacie PDF, a następnie – w zależności od potrzeby – plik ten pobrać lub dodatkowo wydrukować. W tym celu niezbędne będzie wpisanie numeru VIN pojazdu lub numeru Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (tzw. UPO) otrzymany dla złożonej elektronicznie deklaracji AKC-U.

Warunkiem skorzystania z nowej usługi jest dokonanie zapłaty podatku akcyzowego w pełnej kwocie wynikającej z deklaracji AKC-U. Wprowadzone rozwiązanie daje podatnikowi możliwość ograniczenia do minimum wizyt w urzędzie celnym, gdyż niezbędne do celów rejestracyjnych potwierdzenie zapłaty akcyzy będzie można wydrukować bezpośrednio ze strony internetowej.

Natomiast ci z podatników, którzy złożą deklarację w formie elektronicznej będą mogli dopełnić wszelkich formalności związanych ze złożeniem deklaracji, dokonaniem przelewu oraz pobraniem potwierdzenia zapłaty akcyzy bez konieczności "wychodzenia z domu".

Dotychczas potwierdzenie zapłaty akcyzy można było otrzymać wyłącznie w formie papierowej w urzędzie celnym. Po wprowadzeniu zmian nadal możliwy będzie osobisty odbiór dokumentu w urzędzie.

Uruchomienie usługi związane jest ze zmianą rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzoru dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub braku obowiązku zapłaty tej akcyzy (Dz. U. poz. 1676) oraz uruchomieniem nowej funkcjonalności w systemie informatycznym Służby Celnej "Zefir".

Podobne wiadomości:

Przegląd płatny z góry od jesieni

Przegląd płatny z góry od jesieni

Finanse i prawo 2017-05-03

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Komentuj:

Aldik 2014-12-11

"KOLEJNE " ??? A gdzie poprzednie ?? Autor ma poczucie humoru, niestety niezbyt mnie to śmieszy mając za sobą rejestracje kilku samochodów wie co to za "patologia".

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Swift Sport - mocniejsze i lżejsze
Nowe Suzuki Swift Sport - mocniejsze i lżejsze
Sportowa odmiana Suzuki Swift zadebiutuje już za miesiąc na salonie we Frankfurcie. Tymczasem w sieci pojawiły się kolejne zdjęcia i informacje o gorącym hatchbacku z Japonii.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech