mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Kolejny głos za podatkiem ekologicznym

Kolejny głos za podatkiem ekologicznym

Podatek ekologiczny byłby lepszy od akcyzy - tak uważają eksperci zrzeszeni w organizacji Pracodawcy RP. Za główny powód podają nagminne łamanie przepisów, których efektem jest zaniżona wartość płaconej akcyzy.

Zdaniem Pracodawców RP należy zlikwidować podatek akcyzowy i zastąpić go podatkiem ekologicznym. Obecny system, co potwierdzają najnowsze doniesienia medialne, rodzi pokusę łamania prawa. Jeśli bowiem obie strony umowy zatają faktyczną wartość nabywanego samochodu, co jest nagminnym procederem, akcyza zostanie obliczona od tej zaniżonej ceny.
 
Dla organów kontroli skarbowej proceder ten jest trudny do wykrycia i udowodnienia. - Obecnie funkcjonujący, oparty na akcyzie system opodatkowania jest nieefektywny. Nie stymuluje żadnych zmian na rynku motoryzacyjnym i nie przynosi oczekiwanych dochodów skarbowi państwa – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Grzegorz Byszewski. Dlatego też Pracodawcy RP oczekują wprowadzenia podatku ekologicznego, który z jednej strony zwiększy dochody budżetowe i zniweluje nieprawidłowości funkcjonowania podatku akcyzowego, z drugiej zaś wywoła oczekiwane z punktu widzenia ekologii i bezpieczeństwa zmiany na rynku.
 
- Konstrukcja podatku ekologicznego powinna być zależna od paramentów ekologicznych, m.in. od ilości emitowanego CO2, oraz od parametrów bezpieczeństwa – podkreśla Byszewski. Pozwoli to na regularniejsze odnawianie polskiego parku samochodowego, przede wszystkim wśród klientów indywidualnych. Podatki powinny być wykorzystywane do wspierania odpowiednich, korzystnych dla państwa zachowań obywateli. W przypadku podatku ekologicznego uniknęlibyśmy sprowadzania zza granicy starych pojazdów, często w złym stanie technicznym i emitujących znaczne ilości CO2 do atmosfery.
 
- Rozumiemy potrzeby budżetowe, dlatego wychodzimy w konstruktywną propozycją zmiany w podatkach, przewidujące likwidację akcyzy, która nie motywuje żadnych zmian. W zamian za akcyzę proponujemy wprowadzenie podatku ekologicznego, który z punktu widzenia środowiska i bezpieczeństwa na drogach będzie lepszy – dodaje Byszewski.
Tematy w artykule: CO2 akcyza podatek ekologiczny

Podobne wiadomości:

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad...

Finanse i prawo 2016-10-13

Oto pomysł, jak zapewnić dodatkowe 4 miliardy wpływów do budżetu

Oto pomysł, jak zapewnić dodatkowe 4 miliardy...

Finanse i prawo 2015-07-09

Komentuj:

~przechodzien 2010-09-13

Te tzw.kolejne glosy to:zwiazki pracodawcow,business cluby,zwiazki dilerow samochodowych,producentow aut,lobbystow przemyslu motoryzacyjnego itd.Takich oswiadczen mozna mnozyc i mnozyc.Pytanie kogo oni reprezenyuja poza swoimi partykularnymi interesami.No bo przeciez nie reprezentuja 90% ludzi,ktorych najzwyczajniej nie stac na zakup nowego,drogiego samochodu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?