mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Kolejny rekord branży leasingowej

Kolejny rekord branży leasingowej

Ubiegły rok był wg szacunków Związku Przedsiębiorstw Leasingowych rekordowym dla całej branży leasingowej. Całkowita wartość netto środków trwałych oddanych w leasing przez wszystkie firmy wyniosła 12,28 mld zł.

Uzyskany wynik jest lepszy od ubiegłorocznego o 16,3% (2003r.- 10,55 mld zł.). Największy udział w całości portfela leasingowego w 2004 roku mają oczywiście środki transportu drogowego (72,1%). W całym zeszłym roku w leasing oddano pojazdy drogowe za łączną kwotę 8,85 mld zł netto. Wartość ta rośnie nieprzerwanie od momentu pojawienia się tego rodzaju usługi na polskim rynku - nie licząc nieznacznego spadku w latach 2000 i 2001. W porównaniu z ubiegłym rokiem (7,6 mld zł) łączna wartość wyleasingowanych środków drogowych wzrosła o 16,4%.

Najlepszą "sprzedażą" w tej części rynku może pochwalić się firma EFL, która wyleasingowała w ubiegłym roku pojazdy o łącznej wartości 1,58 mld zł, 17,8% udział w rynku, w tym pojazdy ciężarowe (także dostawcze i tzw. societe) - 1,17 mld zł. Drugie miejsce zajmuje Raiffeisen Leasing (963 mln, 10,9%), a trzecie BEL Leasing (607 mln, 6,9%). Na kolejnych miejscach plasują się BRE Leasing (598 mln, 6,8%), BZ WBK Leasing (565 mln, 6,4%) i VB Leasing (481 mln, 5,4%).

Bardzo dynamicznie rozwija się też rynek samochodów osobowych przekazanych w leasing. W ubiegłym roku wartość takich aut wyniosła 1.450 mln zł, o ponad 107% więcej niż w 2003 roku (700 mln zł). I tu niekwestionowanym liderem jest EFL z udziałem 27,9% i wyleasingowanymi autami o wartości (404 mln zł). Także drugie miejsce zajął Raiffeisen Leasing (151 mln, 10,4%), ale już na trzeciej pozycji znalazł się Volkswagen Leasing (126 mln, 8,7%). W czołówce tej listy znalazła się także na szóstej pozycji Futura Leasing (97 mln, 6,7%) i na dziewiątej DaimlerChrysler Leasing (40 mln, 2,8%).

Zeszłoroczne wyniki pokazują, iż pomimo zawirowań w przepisach, przede wszystkim z nową ustawą o VAT i możliwością odliczania zawartego w cenie pojazdu podatku, branża leasingowa jest w naszym kraju wciąż rozwijającą się gałęzią i może liczyć na dalsze dobre rezultaty. Niepewność, co do sytuacji prawnej, spowodowała, iż przed majem wiele firm wzięło samochody w leasing niejako "na zapas". W drugiej połowie roku znacznie zmniejszył się popyt na auta, dlatego też gwałtowna tendencja wzrostowa została wyraźnie zahamowana.

W bieżącym roku sytuacja w branży powinna się ustabilizować, tzn. przewidywany jest dalszy wzrost liczby i łącznej wartości wyleasingowanych pojazdów, w tym samochodów osobowych, ale już nie na tak wysokim poziomie, jak miało to miejsce rok temu.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq nagrodzona za design
Skoda Karoq nagrodzona za design
Czytelnicy magazynu "Auto Motor und Sport" uznali Skodę za najlepiej zaprojektowanego, kompaktowego SUV-a na rynku. Czeski model zdobył 28,7 proc. głosów i pokonał aż siedemnastu rywali.