mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Komisja Prawna PE popiera Klauzulę Napraw

Komisja Prawna PE popiera Klauzulę Napraw

Podczas głosowania w Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego (JURI) uczyniono ważny krok w kierunku rozwiązania od dawna nierozstrzygniętej kwestii widocznych części zamiennych.

Komisja Prawna jednomyślnie poparła w głosowaniu Klauzulę Napraw, zaproponowaną przez Komisję Europejską. Klauzula Napraw uzyskała już wcześniej poparcie Komisji Spraw Gospodarczych i Monetarnych (ECON) oraz Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO). Komisja Prawna przyjęła zrewidowany raport sprawozdawcy Klausa-Heinera Lehne (PPE/DE), który zdołał osiągnąć szeroki konsensus.

Klauzula Napraw wprowadza istnienie wolnej konkurencji, zakończenie tworzenia jednolitego rynku oraz ochronę konsumentów. Ma ona chronić 260 milionów europejskich kierowców przed monopolem w zakresie kupna widocznych części zamiennych i napraw samochodów.

Prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów Części Samochodowych – Alfred Franke, skomentował głosowanie w Komisji Prawnej w następujący sposób: “Klauzula Napraw to właściwe rozwiązanie kwestii widocznych części zamiennych, uzasadnione zarówno z ekonomicznego jak i społecznego punktu widzenia.”.

Jednak w ramach pewnego ustępstwa względem koncernów samochodowych, Komisja Prawna (w przeciwieństwie do Komisji IMCO i ECON) zdecydowała o wprowadzeniu pięcioletniego okresu przejściowego, dotyczącego wprowadzenia Klauzuli Napraw, w tych krajach członkowskich, które obecnie wciąż zapewniają ochronę wzorów widocznych części zamiennych. „Przyjęty pięcioletni okres przejściowy jest lepszym rozwiązaniem niż dalsze opóźnianie wprowadzenia Klauzuli Napraw” – dodał Franke.
Tematy w artykule: klauzula napraw

Podobne wiadomości:

Dwa lata GVO - i co?

Dwa lata GVO - i co?

Finanse i prawo 2013-04-30

Warszawa motoryzacyjną stolicą Europy

Warszawa motoryzacyjną stolicą Europy

Finanse i prawo 2011-10-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando