mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Koniec bezkarności dla piratów drogowych w UE

Koniec bezkarności dla piratów drogowych w UE

Dziś wykroczenie drogowe w innym kraju unijnymi może nam ujść płazem, o ile nie zostaniemy złapani na miejscu. Jednak już wkrótce może się to diametralnie zmienić. Unijni ministrowie transportu przyjęli bowiem projekt nowej dyrektywy, która określa zasady karania kierowców, którzy popełnili wykroczenie w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Koniec bezkarności dla piratów drogowych w UE
Na ostatnim posiedzeniu ministrów transportu w Brukseli uzgodniony został tekst dyrektywy w sprawie transgranicznego egzekwowania prawa w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nowe przepisy mają określać zasady karania kierowców za wykroczenia drogowe popełniane poza granicami swojego kraju (miejsca rejestracji pojazdu).

Według danych unijnych prawdopodobieństwo popełnienia wykroczenia przez zagranicznych kierowców jest trzykrotnie większe niż w przypadku kierowców z danego kraju. Obecnie generują oni ok. 5 proc. ruchu, ale za to są odpowiedzialni za ok. 15 proc. wszystkich wykroczeń drogowych związanych z jazdą ze zbyt dużą prędkością. Niestety, jeśli nie zostaną oni zatrzymani na miejscu, wówczas zdecydowana większość z nich pozostaje bezkarna. Dziś obowiązujące przepisy nie pozwalają na ściganie kierowców po ich powrocie do własnych krajów. Teoretycznie mogą oni zostać pociągnięci do odpowiedzialności, jeśli tym samym pojazdem ponownie przyjadą do kraju, w którym zostało popełnione wykroczenie.

Przyjęta rezolucja ma wprowadzić rozwiązania, które pomogą uporać się ze sprawcami czterech podstawowych rodzajów wykroczeń drogowych, które są odpowiedzialne aż za 75 proc. ofiar śmiertelnych na drogach. Chodzi o poruszanie się z nadmierną prędkością, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, niezapinanie pasów bezpieczeństwa i jazdę pod wpływem alkoholu. Ponadto nowe przepisy mają ułatwić ściganie kierowców poruszających się pod wpływem narkotyków, nieużywających kasków ochronnych, bezprawnie korzystających z pasów awaryjnych oraz używających niezgodnie z przepisami telefonów komórkowych.

Propozycje rozwiązań umożliwią identyfikację kierowców UE, a tym samym pozwolą na ich ściganie za wykroczenia popełnione w państwie członkowskim innym niż państwo, w którym zarejestrowane są ich pojazdy. W praktyce nowe przepisy sprowadzą się do uruchomienia elektronicznej sieci wymiany danych służącej wymianie niezbędnych informacji między państwem, w którym popełniono wykroczenie, i państwem, w którym pojazd został zarejestrowany. Po ustaleniu nazwiska i adresu właściciela pojazdu, otrzyma on powiadomienie o wykroczeniu, którego wzór określono w proponowanej dyrektywie.

Decyzja o dalszym postępowaniu w sprawie wykroczenia drogowego należeć będzie do państwa członkowskiego wykroczenia (państwa, w którym popełniono wykroczenie). Dyrektywa nie dokonuje harmonizacji charakteru wykroczeń ani kar przewidzianych za ich popełnienie. Tak więc, zarówno jeśli chodzi o charakter wykroczeń, jak i związane z nimi kary, zastosowanie będą mieć nadal przepisy obowiązujące w państwie członkowskim wykroczenia zgodnie z jego prawem krajowym.

Proponowana dyrektywa ma szansę wejść w życie najwcześniej w 2013 roku. Najpierw bowiem musi ona zostać zatwierdzona przez Parlament Europejski, a następnie państwa członkowskie będą mieć dwa lata, aby dostosować przepisy dyrektywy do własnego prawa krajowego.

Podobne wiadomości:

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Finanse i prawo 2016-11-11

Rząd zajął się likwidacją luki prawnej, która umożliwiała uniknięcie konsekwencji w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Wystarczy, że kierowca oznajmił, że nie ma przy sobie dokumentu, a policja nie mogła go zatrzymać.

Fotoradary wracają do Warszawy

Fotoradary wracają do Warszawy

Finanse i prawo 2016-12-21

Komentuj:

~karol 2010-12-09

tak przecież jest i dziś, jak cie złapią to płacisz przecież wg taryfy z danego kraju

~hanys 2010-12-09

czyli rozumiem że mandaty w wysokości takiej, jak w kraju gdzie popelnimy wykroczenie... no jeśli to wejdzie w życie to wielu będzie miało ciepło, albo zrezygnuje z poruszania się autami poza Polską

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.