mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Koniec bezkarności w nie swoich autach

Koniec bezkarności w nie swoich autach

Uprawnione organy, w tym m.in. policja, prokuratura czy straż miejska, będą miały dostęp do danych kierowców, którzy popełnili wykroczenie prowadząc samochód będący własnością banku. Zapewnia to wprowadzona właśnie nowelizacja Prawa Bankowego.

Chodzi tu głównie o takie sytuacje, kiedy auto zostało nabyte w drodze leasingu bądź na kredyt ale z zastosowaniem opcji przewłaszczenia na zabezpieczenie. W takich przypadkach w ewidencjach pojazdów jako właściciel figurują właśnie banki, które jak dotąd bardzo często odmawiały udostępnienia stosownym organom danych, kto faktycznie użytkował dane auto. Banki powoływały się tu na orzeczenie Sądu Najwyższego z 2006 roku, zgodnie z którym informacje o kierowcy użytkującym samochód będący własnością banku stanowią tajemnicę bankową i nie mogą być udostępniane, dopóki prowadzone postępowanie dotyczy wykroczenia, a nie przestępstwa. Od tego czasu policja zanotowała kilka tysięcy takich przypadków, gdzie mimo posiadania danych samochodu, którym popełniono wykroczenie, nie była w stanie ukarać kierowcy.

I to właśnie ten przepis zmienia wprowadzony art. 105 ust. 1 pkt 2 lit. s ustawy Prawo Bankowe (Dz.U. z 2008, nr 192, poz. 1179), który do listy podmiotów, których nie obejmuje tajemnica bankowa, dołącza prokuraturę, policję i inne organy (np. straż miejska, straż graniczna) uprawnione do prowadzenia postępowania o przestępstwa lub czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia.

Dzięki tej zmianie, policja będzie mogła ukarać mandatem kierowcę, użytkującego auto stanowiące własność banku, który przekroczył np. prędkość, a co zostało uwiecznione przez fotoradar. Także próba kradzieży paliwa bądź ucieczki z miejsca kolizji drogowej, o ile znane są dane samochodu, będą mogły być skutecznie karane przez organy ścigania.
Tematy w artykule: mandaty

Podobne wiadomości:

Nowy taryfikator mandatów

auto motor i sport 0000-00-00

Nawet 2 tys. zł mandatu

Nawet 2 tys. zł mandatu

Finanse i prawo 2008-07-14

Komentuj:

~Malkontent 2008-11-18

Koniec cwaniactwa !

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.