mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Koniec kłopotów z badaniami technicznymi

Koniec kłopotów z badaniami technicznymi

Koniec z dodatkowymi badaniami technicznymi pojazdów, których koszt naprawy po wypadku przekraczał 2.000 zł. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, regulująca tę kwestię, została już opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie pod koniec września.

Według nowych przepisów, dodatkowe badanie techniczne będzie konieczne jedynie wtedy, gdy uszkodzenia w samochodzie zagrażają bezpieczeństwu w ruchu drogowym – np. dotyczą układu hamulcowego, kierowniczego, naruszenia elementów nośnych konstrukcji pojazdu, bądź też naruszają wymagania ochrony środowiska. Auto może zostać skierowane do obowiązkowego badania technicznego przez każdą uprawnioną do kontroli drogowej jednostkę.

Na tej regulacji skorzystają przede wszystkim klienci zakładów ubezpieczeń. Do tej pory często mieli oni wątpliwości, z jakiego powodu mają obowiązek przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne swojego pojazdu. Ponadto spadną koszty i skróci się czas likwidacji szkody. Koszt badań stanowił bowiem część odszkodowania.

Do tej pory auto musiało przejść dodatkowe badania techniczne, jeżeli jego naprawa po wypadku była droższa niż 2.000 zł. Nie miało znaczenia, jaki był rodzaj uszkodzenia. W przypadku droższych modeli, w których uszkodzone zostały np. tylko lusterko boczne bądź błotnik, naprawa przekraczała wspomnianą kwotę 2 tys. zł. A jak możemy się przekonać patrząc na nasze ulice, Polacy jeżdżą coraz droższymi autami i takie sytuacje wcale do rzadkich nie należały. Wiadomo, że taka naprawa takich elementów nie powinna skutkować dodatkowymi badaniami technicznymi.

Dodatkowym badaniom technicznych podlegają ponadto auta, w których dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymieniono elementy, w wyniku których nastąpiła zmiana danych w dowodzie rejestracyjnym, a także gdy samochód ma być użytkowany jako taksówka, pojazd uprzywilejowany, do nauki jazdy, do przeprowadzania egzaminu państwowego bądź do przewozu towarów niebezpiecznych.

Podobne wiadomości:

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Komentuj:

~w 2009-07-16

jak kupie od handlarza "niebitego" z dwoma wstawionymi cwiartkami, to moge od niego zarzadac zwrotu kasy lub mam szanse na wygranie sprawy o oszustwo? jak w takim wypadku wyglada sytuacja stacji kontroli, ktora dopuscila taki poazd?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.