mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Koniec kłopotów z badaniami technicznymi

Koniec kłopotów z badaniami technicznymi

Koniec z dodatkowymi badaniami technicznymi pojazdów, których koszt naprawy po wypadku przekraczał 2.000 zł. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, regulująca tę kwestię, została już opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie pod koniec września.

Według nowych przepisów, dodatkowe badanie techniczne będzie konieczne jedynie wtedy, gdy uszkodzenia w samochodzie zagrażają bezpieczeństwu w ruchu drogowym – np. dotyczą układu hamulcowego, kierowniczego, naruszenia elementów nośnych konstrukcji pojazdu, bądź też naruszają wymagania ochrony środowiska. Auto może zostać skierowane do obowiązkowego badania technicznego przez każdą uprawnioną do kontroli drogowej jednostkę.

Na tej regulacji skorzystają przede wszystkim klienci zakładów ubezpieczeń. Do tej pory często mieli oni wątpliwości, z jakiego powodu mają obowiązek przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne swojego pojazdu. Ponadto spadną koszty i skróci się czas likwidacji szkody. Koszt badań stanowił bowiem część odszkodowania.

Do tej pory auto musiało przejść dodatkowe badania techniczne, jeżeli jego naprawa po wypadku była droższa niż 2.000 zł. Nie miało znaczenia, jaki był rodzaj uszkodzenia. W przypadku droższych modeli, w których uszkodzone zostały np. tylko lusterko boczne bądź błotnik, naprawa przekraczała wspomnianą kwotę 2 tys. zł. A jak możemy się przekonać patrząc na nasze ulice, Polacy jeżdżą coraz droższymi autami i takie sytuacje wcale do rzadkich nie należały. Wiadomo, że taka naprawa takich elementów nie powinna skutkować dodatkowymi badaniami technicznymi.

Dodatkowym badaniom technicznych podlegają ponadto auta, w których dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymieniono elementy, w wyniku których nastąpiła zmiana danych w dowodzie rejestracyjnym, a także gdy samochód ma być użytkowany jako taksówka, pojazd uprzywilejowany, do nauki jazdy, do przeprowadzania egzaminu państwowego bądź do przewozu towarów niebezpiecznych.

Podobne wiadomości:

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Komentuj:

~w 2009-07-16

jak kupie od handlarza "niebitego" z dwoma wstawionymi cwiartkami, to moge od niego zarzadac zwrotu kasy lub mam szanse na wygranie sprawy o oszustwo? jak w takim wypadku wyglada sytuacja stacji kontroli, ktora dopuscila taki poazd?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.