mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Koniec kratek?

Koniec kratek?

Choć niczym grzyby po deszczu w ostatnich tygodniach na rynku zaczęły pojawiać się auta z kratką, to już wkrótce może okazać się, że na próżno. Być może odliczenie 100% podatku VAT będzie możliwe w przypadku zakupu wszystkich samochodów wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej.

Koniec kratek?

Jak ustalił "Dziennik", resort finansów pracuje bowiem nad nowymi rozwiązaniami dotyczącymi odliczania podatku VAT od samochodów wykorzystywanych w celach zawodowych. I choć nie są znane jeszcze żadne szczegóły nowych przepisów, to nieoficjalnie mówi się właśnie o tym, że przedsiębiorcy będą mogli odliczyć cały VAT od każdego kupowanego do firmy samochodu. Informacji tej nie potwierdza wprawdzie Magdalena Kobos, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów, to jednak nie zaprzecza, że zmiany będą korzystne dla firm. Jeszcze w tym tygodniu podjęta zostanie decyzja w tej sprawie i być może poznamy już pierwsze szczegóły nowych rozwiązań.

Takie rozwiązanie może oznaczać mniejsze nawet o miliard złotych wpływy do budżetu z tytułu VAT, ale według ekspertów zostaną one, nawet z nawiązką, zrekompensowane z innych źródeł. Przede wszystkim wzrośnie sprzedaż nowych aut do firm, co przełoży się na wyższe wpływy z akcyzy od samochodów. Wzrośnie zużycie paliwa, z którego również spore sumy zasilają centralny budżet. Bardzo możliwe ponadto, iż nowe rozwiązanie będzie zawierać również jakąś formę ryczałtowego opodatkowania wykorzystywania służbowego samochodu do celów prywatnych.

Według ostrożnych szacunków, wprowadzenie możliwości odliczania 100% podatku VAT od samochodów nabywanych do celów zawodowych może spowodować tylko w tym roku 30-procentowy wzrost liczby nabytych aut przez przedsiębiorców. Przed rokiem liczba ta wyniosła ok. 150 tys. aut.


Podobne wiadomości:

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Zakup i sprzedaż samochodu 2016-05-01

Znalazłeś w sieci świetną ofertę sprzedaży samochodu, pojechałeś i kupiłeś wymarzone auto. Pewnie jesteś zadowolony, że wielomiesięczne poszukiwania za Tobą. Ale zanim będziesz mógł cieszyć się z auta na całego, musisz przejść urzędniczo-papierkową ścieżkę zdrowia i zarejestrować pojazd. Ten temat tylko z pozoru wydaje się być skomplikowany, bo dzięki naszym wskazówkom zarejestrujesz swój nowy samochód szybko i bez stresu.


Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Komentuj:

~taksówkarz 2009-05-25

u nas w mieście są 2 takie Mercedesy z czego jeden stary kasę fiskalną włączam zawsze panie mądralo, nie jestem emerytem na VAT nie ma sensu przechodzić bo brak podstawowych odliczeń, a obroty do 40 tys. zł na rok obecnie nawet gdybym przeszedł na VAT to odliczę tylko 6 tys. zł ponieważ auta z kratką nie można na taxi

~przeciw taxi 2009-05-21

Jakoś nie widać na postojach taxi "złomów" o których pisze kotega taksówkarz,mercedesy klasy S i E,pasaty i inne marki ,a jeżeli chcesz być vatowcem to możesz to sam zgłosić do urzędu ,a i rejestrój wszystkie przebiegi na kasę fiskalną to nie będziesz miał tego problemu z byciem czy też nie w vacie... -pozdrawiam obserwator oszustw

~taksówkarz 2009-05-21

A co z taksówkami? Większość z taksówkarzy nie jest VAT-owcami ponieważ obroty nie są zbyt duże, a do odliczeń mamy tyle co wcale. Może w końcu ktoś pomyśli, abyśmy mogli kupować na działalność gospodarczą samochody bez VAT przy naszym systemie podatkowym czyli nie będąc VAT-owcem. Byłoby super, a zarazem przybyłoby więcej nowych, komfortowych i bezpiecznych samochodów zamiast zużytych złomów zza zachodniej granicy. W końcu przekłada się to na bezpieczeństwo pasażerów..

~miastowy wieśniak 2009-05-20

tez mi sie nie chce wierzyc...

~W POlszcze już różne cuda (gospodarcze) opowiadano 2009-05-19

W POlszcze już różne cuda (gospodarcze) opowiadano. Nie wierze, jak nie zobaczę. W Niemczech można kupić DOWOLNY samochód na firmę bez VAT, nawet coupe, roadster, cabrio czy terenowy pojazd, w POlszcze zaraz wymyślą że musi to być kombi albo hatchback o ladowności 7 ton :).

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.