mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Koniec "kratek"!

Koniec "kratek"!

Na piątkowym posiedzeniu Sejmu przegłosowana została nowelizacja ustawy o VAT, zgodnie z którą zmieniają się zasady odliczania tego podatku w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz paliwa do nich. Zmiany te są jednak czasowe, a poza tym wciąż wzbudzają wiele kontrowersji.

Koniec
Zgodnie z nowelizacją przepisów od 1 stycznia 2011 roku przedsiębiorca nie będzie mógł odliczać podatku VAT od paliw nabywanych do wykorzystywanych w prowadzonej działalności pojazdów o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Po drugie, zniknie możliwość odliczenia pełnego VAT-u przy nabyciu (kupno bądź leasing) wszystkich samochodów osobowych, nawet jeśli posiadają one homologację ciężarową, czyli są popularnymi autami z kratką. Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć tylko 60 proc. podatku VAT zawartej na faturze, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Oznacza to, że zakup aut z kratką nie będzie dla firmy pod względem podatkowym niczym się różnił od zakupu typowego samochodu osobowego.

Przewidziane przez nowelizację zmiany wprowadzone zostaną tylko na dwa lata, do końca 2012 roku.


Za przyjęciem zmian głosowało 230 posłów, 145 było przeciw, a 38 wstrzymało się od głosu.

Choć według resortu finansów nowelizacja jest niezbędna ze względu na konieczność dostosowania polskich przepisów do wyroku Trybunału Sprawiedliwości, a ponadto przyniesie ona dochody do budżetu państwa w wysokości ok. 1,8 mld zł, to spotyka się ona z wieloma głosami sprzeciwu. Eksperci z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan podkreślają m.in., że przyjęte przez Sejm rozwiązania po pierwsze wprowadzą jeszcze większy chaos w przepisach, a po drugie mogą być wciąż niezgodne z prawem wspólnotowym. Wątpliwe jest przede wszystkim wprowadzenie przepisu zakazującego odliczania podatku VAT od paliwa do tych aut, przy których zakupie można było odliczyć 100 proc. podatku.

Podobne wiadomości:

Samochodem służbowym na wakacje - o czym należy pamiętać?

Samochodem służbowym na wakacje - o czym...

Przepisy i prawo jazdy 2015-07-24

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Komentuj:

~dobre 2010-12-07

No bo kto zabroni mi pojechać do klienta na negocjacje do klienta np. kamazem jeśli to spowoduje redukcję kosztów (kwota kosztów w końcu spadnie będzie księgowana netto zamiast brutto) dochód wzrośnie a podatnik zapłaci dochodowy czyli nie będzie uszczuplenia dochodów Państwa a więc będzie to z korzyścią dla budżetu :-)) ... No chyba że firma ma stratę ale to temat na osobną bajkę :-)))

~kombinator 2010-12-07

Polak otrafi.... Znajomy już dogadał się z firmą transportową .... Będzie tankował paliwo na nich ... a firma będzie mu fakturowała usługi transportowe .... dla f-my transportowej będie to neutralne A on odliczy cały VAT I urząd będzie mógł go tam gzie pan możesz ..... Dlaczego polskie chore prawo myśli że podatnik jest jełop i będzie grzecznie płacił .... jak to mówią Kompinuj waćpan kompinuj .....

~Al. T.G. 2010-12-06

jak tu kupić samochód? to bardzo zła wiadomość dla firm. przez 2 lata będzie wielki zastój. sprzedaż aut pójdzie na dno, ale w sumie cała gospodarka polska idzie na dno i pewnie niedługo podzielimy los Grecji, bo partia przekrętów obywatelskich nie ma pomysłów na rządzenie krajem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Cupra - nowa motoryzacyjna marka z Hiszpanii
Cupra - nowa motoryzacyjna marka z Hiszpanii
Już od kilku miesięcy było wiadomo, że marka Cupra w końcu zostanie wydzielona od Seata. Iberyjski producent ogłosił oficjalną zmianę. Na rynku pojawi się nowa submarka z osobnym emblematem.