mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Koniec przekrętów z przeglądami!

Koniec przekrętów z przeglądami!

Politycy cały czas szukają pomysłów na to, jak ożywić sprzedaż nowych samochodów, a tym samym odświeżyć park maszyn jeżdżących po Polsce. Tym razem czeka nas rewolucja w badaniach technicznych, która powinna mocno utrudnić kombinowanie w tym zakresie.

Koniec przekrętów z przeglądami!
Według statystyk liczba samochodów na tysiąc mieszkańców naszego kraju przestała znacząco odbiegać od wskaźników wyżej rozwiniętych państw Europy Zachodniej. Jednak problemem jest tutaj wiek pojazdów, który jest zbyt duży w stosunku do średniej europejskiej. 

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju pracuje nad nowelizacją prawa o ruchu drogowym, a konkretnie nad przepisami dotyczącymi przeglądów technicznych. Jak łatwo się domyślić - będzie trudniej. Teraz data ważności przeglądu technicznego ma być traktowana jak świętość. Jeżeli się spóźnimy, zapłacimy podwójnie. Jednak jest to dopiero początek nowinek, które chce nam zaserwować aktualna ekipa rządząca. 

Ostatnie pozytywne zmiany w temacie przeglądów to rejestracja przebiegów samochodu, a także dostęp do niektórych informacji z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dzięki temu możemy szybko wyeliminować samochody z "kręconym" licznikiem. 

Według nowych pomysłów, po pozytywnie zaliczonym przeglądzie na szybie samochodu pojawi się nalepka, na której znajdziemy datę ważności przeglądu. Pomysł taki od lat jest już stosowany u naszych zachodnich sąsiadów. Nie będzie zatem tłumaczenia w stylu "zostawiłem dowód rejestracyjny w domu". Datę ważności przeglądu funkcjonariusze policji będą mogli sprawdzić nawet podczas postoju, gdy właściciela nie będzie za kółkiem. 

Trudniej będzie także dla samych diagnostów. Stacje kontroli pojazdów muszą się liczyć z wizytami inspektorów ITD w roli tajemniczych klientów. Bedą oni sprawdzać, czy w stacji nie dochodzi do nadużyć w związku z podbijaniem przeglądów. Jak łatwo się domyślić, może to tworzyć patologiczne sytuacje, gdzie urzędnik, chcąc spełniać wyśrubowane normy ilościowe, będzie skrupulatnie wyłapywał nieprawidłowości, a nawet naginał rzeczywistość na swoją korzyść. Poza tym każdy poddany badaniu pojazd będzie musiał zostać sfotografowany, co ma potwierdzić, iż faktycznie brał on fizyczny udział w przeglądzie.

Zmieni się także sama cena przeglądu. Na pewno podrożeją. Póki co mówi się o 50 procentach, czyli w sumie co roku będziemy musieli zapłacić co najmniej 150 złotych. Wyższa stawka dotknie nie tylko właścicieli samochodów, ale także motocykli. Przegląd jednośladu ma kosztować 100 złotych.

Tematy w artykule: badanie techniczne przeglad

Podobne wiadomości:

Przegląd samochodu - zapłacisz drożej!

Przegląd samochodu - zapłacisz drożej!

Finanse i prawo 2016-10-19

Zrób bezpłatny przegląd samochodu w Warszawie

Zrób bezpłatny przegląd samochodu w Warszawie

Aktualności 2017-08-22

Komentuj:

~Adamoo 2016-02-20

No cóż, trzeba sobie jakoś radzić. Sam przeglądów nie unikam, a z uwagi na fakt, że mój ford ma już ponad 5 lat, mogę zbadać stan techniczny auta w Ford Motocraft za 279 złotych i nie obawiać się o bezpieczeństwo moje i moich bliskich.

~kierowca 2015-09-03

Jak się pozbyć tych cwaniaków z Ministerstwa Infrastruktury co nas stale okradają i sprawiają że w Polsce życie staje się beznadziejne . Czujemy się już jak w kraju oblężonym przez policję i różnej maści służby z których każdy posiada bloczek mandatowy do wyłudzania od nas pieniędzy. Kiedy to chamstwo się skończy , na kogo głosować ??? Ten los zgotowało nam PO przez 8 lat swoich rządów\, teraz zostaną rozliczeni , ale co z całym ministerstwem cwaniaków , czy jesteśmy ich w stanie wykurzyć zgodnie z prawem ?

~Jacaw 2015-08-25

"Politycy cały czas szukają pomysłów na to, jak ożywić sprzedaż nowych samochodów, a tym samym odświeżyć park maszyn jeżdżących po Polsce." - no tak jak wiadomo, Polaków stać na nowe auta, ale mają takie chore upodobanie do kupowania starych... po prostu ręce opadają.

~bystry 2015-07-10

zawsze mozna dorobic np. na wynajmie swojego parkingu. Ja to robie dzieki iParkomat.pl i co mesiac mam dzieki temu darmowy bak paliwa.

~tele 2015-07-09

Panie Redaktorze.Za caly artykul wystarczy ostsni jego akapit dot.wzrostu ceny za przeglad techniczny.Zatem nowy podatek na kierowcow,a reszta to pseudo-motywy tych dzialan.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando