mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Koniec z parkowaniem na kopertach...i nie tylko!

Koniec z parkowaniem na kopertach...i nie tylko!

Już od soboty 4 września obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego, które ukrócają samowolkę kierowców parkujących na tzw. kopertach. Zmienia się także status osiedlowych uliczek, które będą teraz traktowane jak zwykłe drogi publiczne.

Koniec z parkowaniem na kopertach...i nie tylko!
Od kilku dni funkcjonują nowe przepisy w zakresie ruchu drogowego. Teraz wszystkie drogi wewnętrzne, włączając dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych będą traktowane identycznie jak drogi publiczne. Wnosi to ustawa z 22 lipca 2010 o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym, a także kilka pokrewnych nowelizacji. Jest jeden warunek by nowe przepisy mogły obowiązywać na drodze wewnętrznej. Mianowicie musi być ona oznaczona jako strefa ruchu. W świetle przepisów jest to obszar, który obejmuje co najmniej jedną drogę wewnętrzną na której wyjazdy i wjazdy oznaczono specjalnymi znakami drogowymi. O utworzeniu takiej strefy decyduje zarządca bądź też właściciel terenu.

Jak dotąd wszystkie znaki drogowe umieszczone przy drogach wewnętrznych były traktowane po macoszemu. W przypadku nie zastosowania się do nich nic nam nie groziło. Dopiero gdy doszło do kolizji interweniowała policja. Teraz popełniając wykroczenie na drodze wewnętrznej zostaniemy ukarani.

Według nowego cennika przekraczanie prędkości dla przykładu na drodze osiedlowej lub dojazdówce do supermarketu będziemy ukarani mandatem w tej samej wysokości co na drodze publicznej. Gdy postawimy nasz samochód na trawniku - otrzymamy mandat w wysokości 100 złotych. Koniec z "treningami" na parkingach przy markecie, bez stosownych uprawnień. Teraz taka zabawa będzie kosztować 500 złotych. Również jazda samochodem bez dokumentów będzie skutkować mandatem od 50 do 250 złotych, w zależności ile dokumentów się zapomniało.

Jednak najbardziej z nowelizacji przepisów będą się cieszyć osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie. Teraz liczba pojazdów bezprawnie okupujących miejsca na tzw. kopertach powinna się drastycznie zmniejszyć. Takie miejsca, które są dużo szersze od pozostałych pozwalają osobom niepełnosprawnym spokojnie i bezpiecznie wsiąść/wysiąść z samochodu bez utrudnień. Z reguły takie miejsca znajdują się blisko wejść do centrów handlowych, urzędów czy szpitali wobec czego są łakomym kąskiem dla nieuprawnionych.

Zgodnie z rozporządzeniem kierowcy parkujący na "kopertach" będą karani mandatem w wysokości 500 złotych. To jednak nie koniec. Dodatkowo otrzymają 5 punktów karnych. Ponadto samochód zostanie odholowany na parking policyjny, co oznacza kolejne kilkaset złotych kumulacji.

Podobne wiadomości:

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Finanse i prawo 2016-10-10

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Komentuj:

~niestety obywatel 2010-09-10

Będzie tak jak jest. Miało to wejść od 4.09, czyli już niby 6 dni. Byłem w tym czasie parę razy w różnych marketach w moim mieście - nadal to samo. Ludzie parkują na 2 miejscach, na tych dla niepełnosprawnych też. Zero Policji, czy Straży Miejskiej. Ta druga z kolei zajmuje się wypisywaniem mandatów mieszkańcom mojego bloku, za postawienie jednego kółka na małym trawniku (którego w ogóle nie powinno być), tak żeby nie wystawać na ulicę, żeby dało się normalnie przejechać. A kawałeczek dalej samochody są poparkowane na samym rogu skrzyżowania - widoczność przy wjeżdżaniu na drogę z pierwszeństwem zerowa. Nasz kochany kraj to kłębowisko buraków i wieśniaków (jako stan umysłu, nie pochodzenie). Ale i tak jest lepiej, niż np w takich Włoszech...

~Marcel 2010-09-06

Nie wierze w egzekwowanie nowego prawa. Polska pewnie pozostanie jednym z krajow trzeciego swiata gdzie nie obowiazuja zadne zasady parkowania, gdzie kazdy trawnik moze byc zajezdzony samochodem, ale za to nie moze byc miejscem na piknik lub gre dzieci w pilke, krajem gdzie nienawidzi sie niepelnosprawnych, przepisow drogowych oraz tych ktorzy ich przestrzegaja, krajem gdzie wysmiewa sie z ludzi jezdzacych z dozwolona predkoscia oraz krajem w ktorym oburzenie budzi istnienie radarow predkosci i karanie kierowcow ktorzy jezdza pijani po drogach. Ludzie dalej chca sami umierac i zabijac innych na drogach.

~sti 2010-09-06

Bardzo dobrze! Nie jestem niepełnosprawny, ale wkurzają mnie do białości kolesie parkujący na miejscach dla inwalidów bez uprawnień. Celują w tym zwłaszcza kierowcy BMW, Audi niepełnosprawni umysłowo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando