mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Koniec z podatkiem Religi

Koniec z podatkiem Religi

Ministerstwo Zdrowia przygotowało już projekt ustawy, która zakłada likwidację tzw. podatku Religi i zastąpienie go systemem regresowym, czyli pokrywanie kosztów leczenia przez faktycznych sprawców wypadków lub ubezpieczycieli.

Koniec z podatkiem Religi
Podatek Religi, obowiązujący od października ubiegłego roku, a wprowadzony ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zakładał, iż towarzystwa ubezpieczeniowe będą co miesiąc przekazywać do NFZ 12 proc. zebranych składek z obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowców. Tym samym, wprowadzona została zasada współodpowiedzialności wszystkich kierowców, którzy solidarnie mieli finansować leczenie ofiar wypadków drogowych.

Przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia nowelizacja ustawy zakłada, że za faktycznie poniesione koszty leczenia poszkodowanych w zdarzeniach drogowych będą płacić zakłady ubezpieczeniowe, w których to sprawcy tych wypadków mają wykupione polisy OC, lub sami sprawcy. Resort zdrowia chciałby, by zmienione przepisy zaczęły obowiązywać już od 1 listopada br. Nowelizacja trafiła obecnie do konsultacji społecznych.

Wątpliwe jednak, by wprowadzona zmiana w przepisach wiązała się z natychmiastowym spadkiem w cenach polis OC. Wprowadzenie podatku Religi nie spowodowało w większości przypadków jakichś bezpośrednich zmian w wysokościach składek OC komunikacyjnego, choć nie da się ukryć, że na przełomie tych kilku miesięcy ceny polis poszły do góry. Na pewno w dłuższej perspektywie zadowoleni z tych zmian powinni być kierowcy jeżdżący bezszkodowo, gdyż mogą spodziewać się bądź obniżenia składek, bądź ich niepodwyższania. Natomiast sprawcy wypadków z całą pewnością będą musieli się liczyć z wyższymi opłatami za ubezpieczenie OC.
Tematy w artykule: ubezpieczenia podatek Religi

Podobne wiadomości:

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Dzięki UFG poznasz historię swojego ubezpieczenia

Dzięki UFG poznasz historię swojego...

Aktualności 2016-07-07

Komentuj:

~rad 2008-07-10

ML - właśnie polisa OC jest ubezpieczeniem od szkód na osobie i na mieniu. Jeśli od sprawcy wypadku będzie się ściągać wysokość wypłaconego odszkodowania, to po co w takim razie jest ubezpieczenie? W Polsce nie funkcjonuje ubezpieczenie "od kosztów leczenia ofiary", więc nie wiem skąd wziąłeś te 2000 zł rocznie? Ofiara wypadku lub jej rodzina może wystąpić z powództwa cywilnego z roszczeniem w stosunku do sprawcy.

~Wojtek 2008-07-10

Na drodze wystarczy jeden bląd aby spłacac potem dług do konca życia. Coś o tym wiem.

~fmf 2008-07-10

Ubezpieczyciel i tak zarząda zwrotu kosztów wypłaconej polisy od sprawcy, jesli udowodni, ze np. jechal wiecej niz 30km/h powyzej predkosci dozwolonej, albo mial lyse opony. Mozna bowiem domniemywać, ze zrobil to umyslnie. Umyslenie bowiem przekroczyl predkosc i umyslnie mial lyse opony wiec umyslnie kogos zabil lub zranil. firma ubezp. wyplaci wiec mu odszkodowanie a potem zarzada zwrotu od skladkodawcy/sprawcy. Np. 1.000.000zł Zresztą polisa OC jest tylko do 300.000E., więc szkoda powyzej i tak musi byc pokryta z kieszeni sprawcy - jaka by nie byla. A naprawde łatwo przekroczyc tę kwotę, wystarczy zajechac drogę TIRowi i juz będzie 2-3 miliony zł w zaleznosci od tego co wiezie.

~ML 2008-07-10

"rad", ubezpiecz sie zatem od kosztow leczenia ofiary, ktora będzie leczona po wypadku z twojego powodu. Masz do wyboru: płacić za takie ubezpieczenie dodatkowo 2000zł rocznie, albo płacić ofiarze lub jej rodzinie odszkodowanie lub zadośćuczynienie, lub łącznie oba po 2000zł miesięcznie, do końca życia. Jest jeszcze 3 wyjście - jeździj normalnie, czyli zgodnie z przepisami.

~gogo 2008-07-10

wreszcie skończy się szarżowanie po drogach, może jeden z drugim będzie myślał jak jedzie. Jest to dobry pomysł pod warunkiem, że będzie to dobrze przemyślane.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.